آرتروز زانو چیست؟

استئوآرتریت (os-tee-o-arth-ri-tus) شایع ترین شکل آرتریت است و زانو یکی از شایع ترین مفاصل درگیر است.

مفاصل هر فردی در طول زندگی خود یک چرخه طبیعی از آسیب و ترمیم را پشت سر می گذارد، اما گاهی اوقات فرآیند بدن برای ترمیم مفاصل می تواند باعث تغییر در شکل یا ساختار آنها شود. هنگامی که این تغییرات در یک یا چند مفاصل شما اتفاق می افتد، به آن آرتروز می گویند.

مفصل بخشی از بدن است که در آن دو یا چند استخوان به هم می رسند – در زانوی شما، این استخوان ران و ساق پا است. همچنین یک استخوان کوچک در جلوی زانو به نام کشکک یا کاسه زانو وجود دارد.

انتهای استخوان های ما در یک سطح صاف و لغزنده پوشیده شده است که به عنوان غضروف شناخته می شود. این به استخوان ها اجازه می دهد بدون اصطکاک در برابر یکدیگر حرکت کنند و از مفصل شما در برابر استرس محافظت می کند.

زانوی شما همچنین دارای دو حلقه دیگر از نوع دیگری از غضروف معروف به منیسک یا منیسک است که به تقسیم وزن به طور مساوی در سراسر مفصل زانو کمک می کند و همچنین غضروفی در زیر کاسه زانو شما وجود دارد.

استئوآرتریت باعث نازک شدن غضروف مفصل زانو و زبرتر شدن سطوح مفصل می شود، به این معنی که زانو آنطور که باید حرکت نمی کند و ممکن است احساس درد و سفت شدن داشته باشد.

آرتروز زانو می تواند هر فردی را در هر سنی مبتلا کند، اما در زنان بالای ۵۰ سال شایع تر است.

صدمات یا سایر مشکلات مفصلی مانند نقرس می تواند افراد را بیشتر در معرض ابتلا به آرتروز قرار دهد. ژن هایی که از والدین خود به ارث می بریم نیز می توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.

اضافه وزن نیز با آرتروز مرتبط است، زیرا این امر باعث فشار اضافی بر روی مفاصل تحمل کننده وزن مانند زانو می شود.

علائم آرتروز زانو چیست؟

اگر آرتروز زانو دارید، احتمالاً احساس خواهید کرد که زانویتان دردناک و گاهی سفت شده است. ممکن است فقط یک زانو را تحت تاثیر قرار دهد، به خصوص اگر در گذشته آسیب دیده باشید، یا ممکن است در هر دو زانو داشته باشید. درد ممکن است در پایان روز یا زمانی که زانوی خود را حرکت می‌دهید بدتر شود و ممکن است هنگام استراحت بهبود یابد. ممکن است صبح ها کمی سفتی داشته باشید، اما این حالت معمولا بیش از نیم ساعت طول نمی کشد.

درد می تواند در اطراف زانو یا فقط در یک مکان خاص مانند جلو و پهلو احساس شود. ممکن است پس از حرکت دادن زانوی خود به روشی خاص، مانند بالا یا پایین رفتن از پله ها، احساس بدتری داشته باشید.

گاهی اوقات افراد دردی دارند که آنها را در شب بیدار می کند. احتمالاً متوجه خواهید شد که درد متفاوت است و روزهای خوب و بدی دارید.

ممکن است متوجه شوید که نمی‌توانید زانوی خود را به راحتی یا در حد معمول حرکت دهید، یا ممکن است در حین حرکت زانوی زانو خراشیده شود.

گاهی اوقات ممکن است زانوی شما متورم به نظر برسد. این می تواند ناشی از دو چیز باشد:

تورم سخت: زمانی که استخوان در لبه مفصل به سمت بیرون رشد می کند، خارهای استخوانی به نام استئوفیت (os-tee-o-fites) را تشکیل می دهد.
تورم نرم: زمانی که مفصل شما ملتهب می‌شود و مایع اضافی تولید می‌کند که گاهی به آن افیوژن یا آب روی زانو می‌گویند.

گاهی اوقات آرتروز زانو می تواند باعث ضعیف شدن عضلات ران شود، بنابراین ممکن است پای شما لاغرتر به نظر برسد. این ضعف می‌تواند باعث ایجاد احساس ناپایداری در مفصل شود و می‌تواند باعث شود که زانو هنگام وزنه زدن از جای خود خارج شود.

اثرات آرتروز می تواند باعث ایجاد احساس افسردگی یا اضطراب در افراد شود و بر روابط و خواب تأثیر بگذارد. اگر چنین مشکلی دارید، آن را با پزشک خود در میان بگذارید زیرا کارهایی وجود دارد که آنها می توانند برای کمک به شما انجام دهند.

عوارض آرتروز زانو چیست؟

استئوآرتریت می تواند تنها در طی یک یا دو سال ایجاد شود، اما اغلب این یک روند آهسته در طی سالیان متمادی است که تنها باعث ایجاد تغییرات نسبتاً کوچک فقط در بخشی از زانو می شود.

اما در برخی موارد، غضروف آنقدر نازک می شود که دیگر انتهای استخوان ها را نمی پوشاند. این باعث می شود که آنها به یکدیگر ساییده شوند و در نهایت از بین بروند.

از بین رفتن غضروف، ساییدگی استخوان ها و خارهای استخوانی می تواند شکل مفصل را تغییر دهد. این کار استخوان ها را از موقعیت طبیعی خود خارج می کند و باعث می شود زانوی شما ناپایدار و دردناک شود.

برخی از افراد مبتلا به آرتروز متوجه می شوند که یک توده در پشت زانوی آنها ظاهر می شود. به این کیست بیکر یا کیست پوپلیتئال می گویند.

کیست بیکر تورم پر از مایع در پشت زانو است که زمانی اتفاق می‌افتد که بخشی از پوشش مفصل از طریق یک پارگی کوچک در کپسول مفصلی بیرون بزند. سپس این می تواند باعث گیر افتادن مایع مفصلی در برآمدگی شود.

این می تواند به خودی خود اتفاق بیفتد، اما در زانویی که قبلا تحت تاثیر آرتروز قرار گرفته است، بیشتر است. کیست بیکر همیشه باعث درد نمی شود، اما گاهی اوقات می تواند ترکیده و مایع به داخل ساق پا نشت کند و باعث درد شدید، تورم و قرمزی در ساق پا شود.

استئوآرتریت در زانو ممکن است نحوه راه رفتن یا حمل وزن شما را تغییر دهد و این می تواند باعث ایجاد این بیماری در سایر مفاصل مانند لگن شود.

 

کلمات مرتبط :

آرتروز زانو چیست؟ – درمان آرتروز زانو – درمان آرتروز زانو بدون جراحی – کلینیک فیزیوتراپی در خیابان شریعتی