آرتروز شانه چیست؟ آرتروز عارضه ای است که به دلیل تخریب غضروف مفصلی رخ می دهد و منجر به درد ، التهاب و محدود شدن حرکات مفصل شانه می شود.

درد و سفتی ناشی از آرتروز شانه می تواند بر حرکت بازو تأثیر بگذارد. ضربه زدن به توپ گلف، برداشتن ظرف از کمد آشپزخانه یا حتی مسواک زدن ممکن است دردناک و دشوار باشد. حتی آرتروز شانه متوسط ​​می تواند باعث درد مزمن مبهم یا شعله ور شدن متناوب درد شدید شود که خواب را مختل می کند.

استئوآرتریت شانه ممکن است به عنوان استئوآرتریت گلنوهومرال یا به سادگی آرتریت شانه شناخته شود. استئوآرتریت شایع ترین شکل آرتریت است که شانه را درگیر می کند. اشکال التهابی آرتریت – مانند آرتریت روماتوئید، یک بیماری خودایمنی، و نقرس، یک بیماری متابولیک – علائم مشابهی دارند اما کمتر شایع هستند.

شناخت علائم آرتریت شانه می تواند به تشخیص زودهنگام و درمان مناسب کمک کند. به عنوان یک قاعده کلی، اگر آرتریت شانه در مراحل اولیه بیماری تشخیص داده و درمان شود، بیمار درد کمتر و عوارض طولانی مدت کمتری را تجربه خواهد کرد.

دلایل درد ناشی از آرتروز شانه چیست؟

مفصل گلنوهومرال ممکن است در طول فرآیند استئوآرتریت دچار تغییرات زیادی شود. این تغییرات عبارتند از:

غضروف آسیب دیده

غضروف مفصلی قوی و لغزنده سطح سر بازو و گلنوئید را در مناطقی که به هم می رسند می پوشاند. غضروف به استخوان‌ها کمک می‌کند تا روی همدیگر سر بخورند و به عنوان یک بافر برای محافظت از استخوان‌ها از برخورد با یکدیگر عمل می‌کند. غضروف مفصلی به طور طبیعی در مفصل شانه نازک تر از مفاصل تحمل کننده وزن مانند زانو و باسن است.

در استئوآرتریت، غضروف آسیب دیده، فرسوده می شود یا به شکل دیگری تحلیل می رود. از دست دادن غضروف می تواند بر بیومکانیک شانه تأثیر بگذارد. استخوان بازو و گلنوئید ممکن است به یکدیگر ساییده و ساییده شوند. اصطکاک استخوان به استخوان می تواند باعث درد شانه شود.

خارهای استخوانی و سایر رشد بیش از حد استخوان

برای جبران غضروف تخریب شده، استخوان بازو و گلنوئید ممکن است سلول های اضافی تولید کنند. سلول ها ممکن است توده های کوچک و صدفی به نام استئوفیت یا خار استخوانی تشکیل دهند. در سر استخوان بازو، خارهای استخوانی ممکن است “ریش بزی” را تشکیل دهند که در پایین سطح معمولی گرد آن ظاهر می شود. این تغییرات استخوانی ممکن است منجر به اصطکاک بیشتر استخوان روی استخوان شود. دامنه حرکتی شانه نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیر

ضایعات استخوانی

استخوان زیر غضروف آسیب دیده می تواند ضایعات خوش خیم (غیر سرطانی) ایجاد کند. این ضایعات نشان دهنده مناطقی هستند که بافت استخوان سالم با بافت غیر طبیعی جایگزین شده است. ضایعات استخوانی با درد استئوآرتریت همراه است. ۱ لزوماً دائمی نیستند.

التهاب

غشای ظریفی که مفصل شانه را احاطه کرده است به نام سینوویوم می تواند در طول آرتروز ملتهب شود.

سینوویوم مایع مفصلی تولید کرده و حاوی آن است که مواد مغذی مفصل را تامین می کند. سینوویوم ملتهب ضخیم تر می شود و مقدار و ترکیب مایع مفصلی که تولید می کند ممکن است تغییر کند. این وضعیت بالقوه دردناک ۱ سینوویت نامیده می شود.

تغییرات در سایر بافت های نرم

هنگامی که آرتروز شانه بر مکانیک شانه تأثیر می گذارد، بافت های نرم اطراف نیز می توانند تحت تأثیر قرار گیرند. تاندون ها، رباط ها و بورس ها ممکن است تحت فشار و اصطکاک بیش از حد قرار گیرند. التهاب یا آسیب این بافت ها ممکن است یک عارضه جانبی دردناک آرتروز شانه باشد.

به عنوان مثال، با تحلیل رفتن غضروف در مفصل گلنوهومرال، فضای مفصل بین استخوان‌ها کوچک می‌شود و احتمالاً به تاندون‌های مجاور فشار وارد می‌کند و باعث تاندونیت می‌شود.

 

کلمات مرتبط :

آرتروز شانه چیست؟ – درمان آرتروز شانه – دلایل آرتروز شانه – فیزیوتراپی درد شانه – فیزیوتراپی در ظفر