آرتروز مچ دست

ورزش های دیسک گردن
ورزش های دیسک گردن
آگوست 10, 2020
دلایل درد لگن
دلایل درد لگن
آگوست 14, 2020
نمایش همه

آرتروز مچ دست

آرتروز مچ دست

آرتروز مچ دست

آرتروز مچ دست نوعی بیماری تخریبی مچ دست است که به دلیل فرسودگی و تخریب تدریجی غضروف مفصل مچ دست رخ داده و با احساس درد و ناراحتی در مچ دست همراه است.

مچ دست مفصلی متشکل از دو استخوان ساعد یعنی رادیوس و اولنا و هشت استخوان کوچک به نام کارپ تشکیل‌شده است. استخوان ‌های کارپ در دو ردیف در کف دست قرار گرفته‌اند. در هر ردیف چهار استخوان وجود دارد و مفاصل هر استخوان با یک غضروف مفصلی پوشانده شده‌اند.

غضروف بافتی با خاصیت ارتجاعی است که از استخوان در محل مفاصل محافظت کرده و به تسهیل حرکات استخوان ها در مفصل کمک زیادی می کند ، در نبود غضروف استخوان ها بجای آن که بر روی یکدیگر بلغزند دچار ساییدگی می شوند که این وضعیت منجر به بروز علائم آرتروز همچون درد ، التهاب و محدود شدن حرکات مفصل مبتلا می شود.

آرتروز مچ دست موجب دردناک شدن حرکات مچ دست و اختلال در عملکرد طبیعی آن می شود و از آن جایی که همه ما روزانه بیشترین استفاده را از دستان خود برای انجام فعالیت ها داریم آرتروز می تواند سبب اختلال جدی در زندگی فرد مبتلا شود.

خم و راست شدن مکرر مچ دست به دلایل شغلی و … مهم ترین عاملی است که در بروز آرتروز نقش دارد و عواملی چون افزایش سن نیز ریسک بروز آن را افزایش می دهند.

علائم آرتروز مچ دست

 • احساس درد و التهاب در مچ دست
 • محدود شدن دامنه حرکات مچ دست
 • تورم و گرمی مچ دست
 • انتشار درد به ساعد ، بازو و شانه 
 • کاهش قدرت مچ دست در گرفتن اجسام
 • دردناک شدن حرکات مچ دست که سبب ناتوانی در حرکت دادن مچ دست و انجام فعالیت های روزمره می شود.
 • ضعف عضلات دست
 • شنیده شدن صدای سایش استخوان ها بر روی هم

دلایل و عوامل خطر

 • حرکات مکرر مچ دست و استفاده بیش از حد از دست ها در مشاغلی مانند تایپ کردن ، خیاطی ، نقاشی ، نجاری و … مهم ترین عامل در بروز این بیماری مفصلی است.
 • آسیب دیدگی مچ دست در گذشته 
 • سابقه خانوادگی ابتلا به آرتروز و دیگر بیماری های روماتیسمی نیز در افزایش ریسک ابتلا به آرتروز مچ دست نقش زیادی دارد.
 • انجام جراحی در مچ دست
 • ابتلا به بیماری های روماتیسمی و دیابت نیز ریسک بروز این بیماری مفصلی را افزایش می دهند.

درمان آرتروز مچ دست

اگرچه آرتروز درمان قطعی ندارد اما با اقدامات درمانی مناسب می توان از پیشرفت بیماری جلوگیری و به تخفیف علائم کمک کرد.

فرد باید میزان استفاده خود را از مچ دست به حداقل رسانده تا فشار کمتری به مفصل آسیب دیده وارد شود.

گرم کردن مچ دست با استفاده از کمپرس و یا یک حوله گرم به تخفیف درد کمک زیادی می کند.

ممکن است پزشک با تجویز مچ بند طبی اقدام به محدود کردن حرکات مچ دست کند تا فشار کمتری به مفصل وارد شده و از تخریب بیشتر آن جلوگیری شود.

برای تسکین درد و التهاب مچ دست استفاده از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی ایبوپروفن و ناپروکسن کمک کننده است و در مواردی حتی ممکن است پزشک تزریق داروهای کورتونی را توصیه کند.

فیزیوتراپی بهترین روش درمان آرتروز مچ دست است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی سینوهه ( فیزیوتراپی در خیابان شریعتی ) می توانید از آن بهره مند گردید.

فیزیوتراپیست با ارائه برنامه تمرینی مناسب شرایط بیمار نقش موثری در بهبود دامنه حرکتی مچ دست و تخفیف علائم و عوارض ایجاد شده برای بیمار دارد.

فیزیوتراپیست علاوه بر تمرین درمانی از دیگر روش های فیزیوتراپی همچون لیزر پرتوان ، درای نیدلینگ و الکتروتراپی نیز بهره می برد.

در صورتی که روش های غیرجراحی نتوانند کمکی به درمان آرتروز مچ دست بکنند جراحی به عنوان آخرین راهکار درمانی انجام می گیرد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در قلهک – فیزیوتراپی در حسن آباد – فیزیوتراپی در شریعتی