اسپوندیلیت آنکیلوزان چیست؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. اسپوندیلیت آنکیلوزان چیست؟
اسپوندیلیت آنکیلوزان چیست؟

اسپوندیلیت آنکیلوزان چیست؟

اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) یک بیماری التهابی است که می تواند باعث جوش خوردن استخوان های ستون فقرات شود. همجوشی باعث می شود ستون فقرات انعطاف کمتری داشته باشد و در نهایت می تواند منجر به تنگی ستون فقرات شود که در آن فضاهای ستون فقرات باریک شده و نخاع و ریشه های عصبی نخاعی را فشرده می کند.

AS با التهاب مزمن در مفاصل مهره‌ای ستون فقرات و انتزها، مکان‌هایی که تاندون‌ها و رباط‌ها به استخوان می‌چسبند، مشخص می‌شود. مفاصل نقاطی هستند که دو یا چند استخوان به هم می رسند تا حرکت کنند.

التهاب مزمن باعث ساییدگی استخوان ها و مفاصل می شود. هنگامی که بافت استخوان فرسوده می شود، بدن تلاش می کند تا استخوان جدید ایجاد کند و سپس جوش خوردن اتفاق می افتد.

تغییرات ستون فقرات ناشی از اسپوندیلیت آنکیلوزان می‌تواند منجر به رشد استخوان در لبه‌های استخوان‌ها (خارهای استخوانی)، رباط‌های ضخیم‌شده و دیسک‌های برآمده شود که همگی فضاهای ستون فقرات را باریک می‌کنند. AS با سایر عوارض ستون فقرات از جمله شکستگی و کیفوز مرتبط است.

علائم اسپوندیلیت آنکیلوزان چیست؟

  • کمر درد و سفتی
  • درد و تورم در سایر مفاصل و التهاب در انتها
  • خستگی شدید

علائم AS به تدریج، در طی چند ماه یا حتی سالها ایجاد می شود. آنها ممکن است دوره‌های شعله‌ور شدن (بدتر شدن علائم) و بهبودی (کم یا بدون علائم) را پشت سر بگذارند.

با درمان، این وضعیت برای اکثر افراد بهبود می یابد. اما برای دیگران، حتی با درمان به تدریج بدتر می شود.

اکثر افراد مبتلا به AS هرگز ناتوان نخواهند شد یا ناتوانی حداقلی خواهند داشت. برخی از افراد مبتلا به این عارضه به دلیل انحنای ستون فقرات، شکستگی ها یا تنگی ستون فقرات دچار محدودیت حرکت ستون فقرات می شوند.

این بیماری معمولاً در نوجوانان و بزرگسالان جوان تشخیص داده می شود. اما هر کسی، صرف نظر از سن، می تواند به AS تشخیص داده شود. این بیماری در مردان سه برابر بیشتر از زنان است

عوارض اسپوندیلیت آنکیلوزان چیست؟

شکستگی ستون فقرات
شکستگی ستون فقرات یک ترک یا شکستگی در مهره‌ها است. شکستگی ستون فقرات می‌تواند در قسمت پایین کمر (کمر)، وسط پشت (سینه‌ای) یا گردن (ستون فقرات گردنی) رخ دهد.

شکستگی‌های کمر و قفسه سینه شایع‌تر هستند، در حالی که شکستگی‌های گردن رحم نادرتر هستند و می‌توانند بسیار خطرناک و تهدیدکننده زندگی باشند.۵ شکستگی‌های ستون فقرات از نظر شدت، از خفیف تا شدید متفاوت هستند.

هنگامی که AS منجر به جوش خوردن مفاصل در ستون فقرات می شود، ستون فقرات تحرک خود را از دست می دهد و سفت و ناپایدار می شود.

شکستگی ستون فقرات در AS می تواند در اثر یک آسیب تروماتیک، مانند زمین خوردن، یا با فعالیت جزئی، مانند رسیدن یا خم شدن، رخ دهد. در افرادی که هم AS و هم پوکی استخوان دارند، خطر شکستگی حتی بیشتر است. پوکی استخوان وضعیتی است که در آن استخوان ها ضعیف و شکننده می شوند. این یک عارضه مکرر و زودرس AS.5 است

شکستگی خفیف ستون فقرات می تواند مورد توجه قرار نگیرد. با این حال، شکستگی شدید می تواند باعث درد شدید و آسیب نخاع شود. شکستگی ستون فقرات کمری یا سینه ای می تواند باعث دردی شود که با حرکت بدتر می شود. این با درد AS متفاوت است که با فعالیت بهبود می یابد.

کیفوز
اسپوندیلیت آنکیلوزان می تواند باعث شود ستون فقرات انعطاف پذیری کمتری داشته باشد. ستون فقرات با انعطاف کمتر می تواند باعث انحنای رو به جلو به نام کیفوز شود. این نیز نشانه AS شدید است.

کیفوز می تواند بر تعادل فرد تأثیر منفی بگذارد. این باعث جابجایی مرکز ثقل فرد به جلو و عقب در صفحه ساژیتال می شود – صفحه فرضی که برای قطع کردن بدن به دو قسمت راست و چپ استفاده می شود. مرکز گرانش.

افراد مبتلا به کیفوز ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

درد و سفتی در پشت و تیغه های شانه
بی حسی، ضعف و گزگز در پاها
تنگی نفس به دلیل فشار ستون فقرات به سمت مجاری تنفسی
مشکلات تعادل
بی اختیاری مثانه و روده (ناتوانی در کنترل ادرار یا مدفوع)

تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی به باریک شدن فضاهای ستون فقرات اشاره دارد. این باریک شدن باعث فشار روی اعصابی می شود که از طریق ستون فقرات حرکت می کنند.

دو نوع اصلی تنگی ستون فقرات بر اساس بخشی از ستون فقرات که تحت تاثیر قرار می‌دهند وجود دارد که عبارتند از:

تنگی کمر: نوع تنگی قسمتی از ستون فقرات در قسمت پایین کمر را درگیر می کند. تنگی کمر شایع ترین در بین این دو نوع است.
تنگی گردن: این نوع تنگی بخشی از ستون فقرات در گردن را درگیر می کند.

 

کلمات مرتبط :

اسپوندیلیت آنکیلوزان چیست؟ – درمان اسپوندیلیت آنکیلوزان – فیزیوتراپی دیسک کمر – درمان دیسک کمر بدون جراحی – روشهای درمانی دیسک کمر – فیزیوتراپی در ظفر – فیزیوتراپی در شریعتی