اسپوندیلیت آنکیلوزان

درمان زانودرد با اوزون
درمان زانودرد با اوزون
می 13, 2020
خار پاشنه پا
خار پاشنه پا
می 16, 2020
نمایش همه

اسپوندیلیت آنکیلوزان

اسپوندیلیت آنکیلوزان

اسپوندیلیت آنکیلوزان

اسپوندیلیت آنکیلوزان نوعی بیماری پیشرونده التهابی است که ستون مهره ها، مفاصل لگن و مفاصل محیطی را بصورت دو طرفه و قرینه درگیر می کند.

علت اصلی این بیماری تاکنون بطور دقیق مشخص نشده و بر اساس آمارها شیوع آن برخلاف دیگر بیماری های روماتیسمی در بین آقایان بیشتر است.

عوامل ژنتیکی ، عوامل محیطی مانند بیماری های عفونی روده و معده و … ، اختلالات سیستم ایمنی و … در بروز این بیماری التهابی مزمن نقش دارند.

علائم بیماری اغلب پس از ۲۰ سالگی مشخص می شوند، اگرچه دیده شده که گاها در سنین نوجوانی یا میانسالی نیز علائم بیماری خود را نشان داده است.

درگیری مفاصل که اغلب بصورت دوطرف است در بیشتر مبتلایان به اسپوندیلیت آنکیلوزان دیده می شود.

نبود قوس کمری و افزایش قوس پشتی از عوارض این بیماری هستند که در برخی مبتلایان دیده می شوند.

عوارض چشمی و مشکلات قلبی و ریوی نیز از عوارض ناشایع این بیماری هستند که تنها در موارد پیشرفته بیماری دیده می شوند.

علائم اسپوندیلیت آنکیلوزان ممکن است بحدی خفیف باشد که فرد متوجه بیماری خود نشود و یا ممکن است بحدی شدید باشد که سبب ایجاد اختلال جدی در زندگی فرد شود.

خمیدگی بدن، از بین رفتن انعطاف پذیری ستون مهره ها، کیفوز پشتی و راه رفتن اردکی از عوارض این بیماری در موارد پیشرفته و حاد هستند.

استخوانی شدن لیگامان ها و تاندون های مهره ها بخصوص در محل اتصالشان به استخوان نیز از عوارض جدی این بیماری است که سبب ایجاد ظاهر خمیده در فرد می شود.

خوشبختانه اغلب مبتلایان به این بیماری با تشخیص به موقع و دریافت درمان های مناسب همچون فیزیوتراپی می توانند زندگی عادی داشته باشند.

علائم اسپوندیلیت آنکیلوزان

  • کمردرد مزمن که با خشکی و سفتی ستون فقرات و کاهش شدید دامنه حرکتی ستون فقرات همراه است.
  • تشدید درد با لمس و فشار مفاصل درگیر
  • التهاب مفاصل که سبب حساسیت آن ها به لمس و فشار می شود.
  • محدود شدن دامنه حرکات کمر و گردن
  • احساس ناراحتی عمومی
  • از بین رفتن لوردوز کمری
  • درگیری مهره های سینه ای 
  • محدود شدن حرکات مفاصل درگیر در بدن
  • ایجاد خارهای استخوانی در برخی مفاصل درگیر اسپوندیلیت آنکیلوزان

روش های درمان

قرار دادن کمپرس گرم برای مفاصل دردناک می تواند به تخفیف درد و ناراحتی بیمار کمک کند.

فیزیوتراپی یکی از درمان های موثر در بهبود مشکلات و عوارض ناشی از اسپوندیلیت آنکیلوزان است که در کلینیک فیزیوتراپی سینوهه ( فیزیوتراپی در منطقه ۳ ) ارائه می شود.

انجام تمرینات فیزیوتراپی در آب می تواند به بهبود تحرک و افزایش دامنه حرکتی مفاصل درگیر کمک کند.

تکنیک های درمان دستی توسط فیزیوتراپیست بر روی مفاصل درگیر به بهبود ترحک این مفاصل و پیشگیری از دفورمیتی آن ها کمک می کند.

متخصص فیزیوتراپی همچنین آموزش هایی در زمینه وضعیت های صحیح ایستادن، نشستن ، خوابیدن و انجام فعالیت ها به بیمار خواهد داشت.

در مواردی که مهره های سینه ای درگیر شده اند و مشکلات تنفسی برای بیمار ایجاد شده فیزیوتراپی تنفسی برای کمک به تنفس صحیح و تهویه هوا انجام می گیرد.

فیزیوتراپی به حفظ و بهبود تحرک مفاصل ، کاهش درد مفاصل و جلوگیری از دفورمیتی مفاصل درگیر اسپوندیلیت آنکیلوزان کمک می کند.

برای تسکین درد و سایر مشکلات ایجاد شده برای بیمار می توان از داروهایی مانند آسپرین و ایندومتاسین با تجویز پزشک استفاده کرد.

در صورتی که بیماری پیشرفت کرده و سبب بروز دفورمیتی های ناتوان کننده شده انجام جراحی ضروری بنظر می رسد.

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در حسن آباد – فیزیوتراپی در منطقه ۳ – فیزیوتراپی در داوودیه – فیزیوتراپی در ظفر – فیزیوتراپی خوب در شریعتی – فیزیوتراپی کمر