اوزون درمانی چیست؟

اوزون تراپی برای آرتروز زانو
اوزون تراپی برای آرتروز زانو
می 23, 2022
فیزیوتراپی برای دیسک کمر
فیزیوتراپی برای دیسک کمر
می 25, 2022
نمایش همه

اوزون درمانی چیست؟

اوزون درمانی چیست؟

اوزون درمانی چیست؟

اوزون درمانی چیست؟ اوزون درمانی به فرآیند تزریق گاز اوزون به بدن برای درمان بیماری یا زخم اشاره دارد. اوزون گازی بی رنگ است که از سه اتم اکسیژن (O3) تشکیل شده است.

اوزون ممکن است برای درمان شرایط پزشکی با تحریک سیستم ایمنی استفاده شود. همچنین ممکن است برای ضد عفونی کردن و درمان طیف وسیعی از بیماری ها استفاده شود.

در بیمارستان، گاز اوزون درمانی از منابع اکسیژن درجه پزشکی ساخته می شود.

اوزون درمانی چیست؟

هنگامی که ازن با مایعات بدن تماس پیدا می کند، واکنش های حاصله پروتئین ها و گلبول های قرمز بیشتری را تشکیل می دهد. این باعث افزایش اکسیژن در بدن شما می شود.

اوزون درمانی همچنین ممکن است فرآیندهای ناسالم بدن شما را مختل کند. تحقیقات نشان داده است که اوزون درمانی می تواند موارد زیر را غیرفعال کند:

  • باکتری ها
  • ویروس ها
  • قارچ
  • مخمر
  • تک یاخته ها

اوزون درمانی ممکن است برای شرایط مختلف استفاده شود. تحقیقات در مورد اثربخشی و ایمنی آن در حال انجام است.

سه شکل اصلی درمان شامل تجویز ازن است:

  • به طور مستقیم به بافت. اگر برای مشکل یا زخم اندام تحت اوزون تراپی قرار می گیرید، به احتمال زیاد گاز ازن مستقیماً به بافت قسمت آسیب دیده بدن اعمال می شود. گاز در یک پوشش محافظ اداره می شود.
  • به صورت داخل وریدی. برای درمان اختلالات داخلی مانند HIV، معمولاً گاز ازن در خونی که از شما گرفته شده حل می شود. سپس خون با گاز محلول از طریق IV به شما تزریق می شود. استفاده داخل وریدی می تواند خطر ایجاد آمبولی از طریق تشکیل حباب های هوا را به همراه داشته باشد.
  • به صورت عضلانی. اوزون تراپی به صورت تزریق عضلانی نیز موجود است. برای این تزریق، گاز ازن اغلب قبل از تزریق با اکسیژن مخلوط می شود.

اثربخشی اوزون درمانی چیست؟

تحقیقات برای اوزون تراپی نتایج متفاوتی را نشان می دهد، اگرچه بسیاری از نتایج امیدوارکننده هستند. چندین آزمایش بالینی اوزون درمانی برای شرایطی از بیماری قلبی تا آرتریت در حال انجام است.

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۸ نشان داد که اوزون درمانی ممکن است با بهبود دامنه حرکتی و به تاخیر انداختن زوال، به آرتروز زانو کمک کند.

بر اساس این تحقیق، افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید یا کمردرد ناشی از فتق دیسک نیز ممکن است از اوزون درمانی بهره مند شوند. با این حال، هنوز مطالعات کافی در مورد این شرایط وجود ندارد.

ازن علاوه بر این در بسیاری از جنبه های دندانپزشکی مورد استفاده و مطالعه قرار گرفته است.

اثرات جانبی

اوزون درمانی در حال حاضر به طور گسترده ای مورد استفاده قرار نمی گیرد و خطراتی دارد. گاز ازن دارای تعداد فرد اتم است که آن را ناپایدار می کند. این بی ثباتی به این معنی است که می تواند غیرقابل پیش بینی باشد.

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید در هنگام استفاده از اوزون درمانی احتیاط کنند. ازن باید به مقدار مناسب و در جای درست استفاده شود و نباید استنشاق شود.

هنگام استفاده از ازن به صورت داخل وریدی، در دوزهای بالا و یا برای مدت طولانی خطرات قابل توجهی وجود دارد. با درمانگر خود در مورد تمام خطرات احتمالی صحبت کنید و آنها را با مزایای بالقوه سنجید.

 

کلمات مرتبط :

اوزون درمانی چیست؟ – هزینه اوزون درمانی – اوزون تراپی – هزینه اوزون تراپی