برآمدگی دیسک گردن

ستون فقرات گردنی از بسیاری از استخوان ها به نام مهره تشکیل شده است که هر کدام توسط یک دیسک از هم جدا شده اند. هر دیسک از لایه های زیادی از بافت همبند قوی تشکیل شده است که دور دیسک پیچیده شده است.

در وسط دیسک یک ماده نرم ژله مانند قرار دارد که قادر به تغییر شکل است. هنگامی که این ماده ژله مانند از یک دیسک در گردن بیرون می زند، به دلیل پارگی در چندین لایه بافت همبند، این به عنوان برآمدگی دیسک گردن شناخته می شود.

دلایل برآمدگی دیسک گردن

چهار فعالیت اصلی در زندگی روزمره وجود دارد که معمولاً باعث برآمدگی دیسک در گردن می‌شوند، به شرطی که به اندازه کافی قوی، تکراری یا طولانی باشند. این موارد عبارتند از: خم کردن گردن به جلو، وضعیت نامناسب (مانند خم شدن) به ویژه در هنگام خواب یا نشستن ، فعالیت هایی که با استفاده از بازوها در جلوی بدن انجام می شود (مانند شستن ظروف، رانندگی، استفاده از رایانه و غیره) و بلند کردن اجسام سنگین.

حرکات پیچشی یا خم شدن جانبی گردن نیز ممکن است با تمرکز تنش بر روی یک طرف دیسک به آسیب (به ویژه در ترکیب با نیروهای دیگر) کمک کند.

گاهی اوقات، برآمدگی دیسک گردن ممکن است به دنبال یک حرکت بی اهمیت شامل خم شدن به جلو مانند برداشتن یک شی کوچک یا عطسه ایجاد شود. در این موارد، دیسک معمولاً در معرض نیروهای مکرر یا طولانی مدت خم شدن گردن، خم شدن شانه ها به جلو، بالا بردن یا چرخش نیروهای ناشی از حادثه ناگهانی بوده است. برآمدگی دیسک پس از بیدار شدن از خواب طولانی در یک وضعیت نامناسب (مثلاً روی یک بالش نامناسب) ممکن است رخ می دهد.

علائم و نشانه ها

بیماران مبتلا به برآمدگی دیسک گردن اغلب گردن درد یک طرفه را تجربه می کنند که بیشتر ناحیه تحتانی گردن را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین معمولاً بیماران علائم را در مرکز یا در هر دو طرف گردن تجربه می کنند. علائم مرتبط با برآمدگی دیسک گردن گاهی با درد در بازو (گاهی تا دست و انگشتان)، در ناحیه تیغه شانه یا گاهی سردرد همراه است.

در برخی موارد، محل علائم ممکن است با فعالیت همراه با درد که در برخی مواقع بیشتر به سمت پایین بازو حرکت می کند (یعنی محیطی) یا حرکت به سمت ستون فقرات (یعنی متمرکز شدن) بسته به حرکات یا موقعیت های گردن متفاوت باشد.

اسپاسم عضلانی، سوزن سوزن شدن، بی حسی یا ضعف نیز ممکن است وجود داشته باشد. گاهی اوقات ممکن است گردن به طور قابل توجهی از هم ترازی خارج شود و درد از صاف کردن گردن بیمار جلوگیری می کند. حرکات گردن به طور کلی محدود است، به خصوص در یک طرف.

بیماران مبتلا به برآمدگی دیسک گردن ممکن است در حین فعالیت باعث بروز ناگهانی گردن درد شوند، با این حال، درد و سفتی پس از فعالیت تحریک کننده، به ویژه صبح روز بعد، برای بیماران نیز رایج است.

علائم اغلب با وضعیت‌ های پایدار مانند کتاب خواندن، رانندگی، نشستن پشت کامپیوتر، استفاده از دستگاه‌ ها (مانند تلفن همراه یا تبلت) یا تماشای تلویزیون بدتر می‌ شوند.

عطسه نیز ممکن است علائم را تشدید کند. بیماران مبتلا به برآمدگی دیسک گردن اغلب درد و سفتی را تجربه می کنند که بدتر است.

درمان برآمدگی دیسک گردن

در بیمارانی که تعادل کاملی در فعالیت ها دارند، دیسک گردن آسیب دیده ممکن است در عرض سه روز به موقعیت خود بازگردانده شود. با این حال، به طور معمول، بیماران تقریباً ۲ تا ۳ هفته طول می کشند تا دیسک خود را به داخل برگردانند. هنگامی که دیسک وارد شد، بیمار باید بدون درد باشد و حرکت کامل داشته باشد. با این حال، بافت همبند پاره شده در پشت دیسک تنها از این نقطه شروع به بهبود می کند. تقریباً شش هفته طول می‌کشد تا دیسک را به طور مداوم در داخل نگه دارید تا بافت پاره شده تا حدود ۸۰ درصد قدرت اولیه خود بهبود یابد.

در برخی بیماران با یک یا چند برآمدگی شدید دیسک، یا تغییرات دژنراتیو شدید علاوه بر دیسک های برآمده آنها، ممکن است علیرغم مدیریت محافظه کارانه مناسب فیزیوتراپی، امکان بازگرداندن دیسک برآمده به موقعیت خود وجود نداشته باشد. در این موارد ممکن است توانبخشی به طور قابل توجهی طولانی شود و گاهی اوقات ممکن است نیاز به مداخله دیگری باشد.

درمان فیزیوتراپی برای برآمدگی دیسک گردن برای تسریع بهبود، کاهش احتمال عود و اطمینان از نتیجه مطلوب حیاتی است. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • ماساژ بافت نرم
  • الکتروتراپی (به عنوان مثال اولتراسوند)
  • تیپینگ
  • کشش گردن
  • استفاده از بالش طبی
  • سوزن خشک
  • تمرین هایی برای فشار دادن دیسک به عقب و بهبود قدرت، ثبات هسته، انعطاف پذیری و وضعیت بدن
  • مشاوره اصلاح فعالیت
  • اصلاح بیومکانیکی
  • توصیه های ارگونومیک

 

کلمات مرتبط :

درمان دیسک گردن – بهترین درمان دیسک گردن – درمان آرتروز گردن – فیزیوتراپی برای آرتروز گردن – درمان دیسک گردن بدون جراحی