بهترین درمان آرتروز زانو بسته به شدت آرتروز ، سن بیمار و نظر پزشک و فیزیوتراپیست تعیین می شود.

استئوآرتریت (OA) شایع ترین نوع آرتریت است. آرتروز  زانو زمانی اتفاق می افتد که غضروف – بالشتک بین مفاصل زانو – از بین می رود. این می تواند باعث درد، سفتی و تورم شود.

اگرچه هیچ گونه درمان قطعی برای آرتروز زانو وجود ندارد ، اما برخی راهکارها می توانند به کاهش ناراحتی و کاهش آسیب کمک کنند. همچنین می‌تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد و به شما کمک کند تا با فعالیت‌های روزانه‌تان بهتر عمل کنید.

بهترین درمان آرتروز زانو معمولاً شامل ترکیبی از روش‌های درمانی و انتخاب سبک زندگی است.

توصیه های عمومی

۱٫ وزن مناسب را حفظ کنید
اگر در حال حاضر اضافه وزن دارید، کاهش حتی چند کیلوگرم به درمان آرتروز کمک می کند. کاهش وزن می تواند فشار روی مفاصل را کاهش دهد و با انجام این کار به کاهش علائم کمک کند.

کاهش وزن همچنین ممکن است به کاهش التهاب و خطر سایر مشکلات سلامتی مانند فشار خون بالا، دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی عروقی کمک کند.

اگر مبتلا به آرتروز زانو هستید و اضافه وزن یا چاق در نظر گرفته می‌شوید، احتمالاً پزشک برنامه‌ای را برای کمک به کاهش وزن پیشنهاد می‌کند.

۲٫ ورزش منظم داشته باشید
اگر آرتروز زانو دارید، ورزش بسیار مهم است. می تواند به شما کمک کند:

وزن خود را مدیریت کنید
برای حمایت از مفصل زانو قدرت عضلانی ایجاد کنید
کاهش استرس

۳٫ داروهای تسکین درد
داروهای بدون نسخه و تجویزی می توانند به تسکین درد و سایر علائم مرتبط با آرتروز زانو کمک کنند.

۴٫ درمان های جایگزین
علاوه بر ورزش و دارو، سایر درمان‌های غیرپزشکی ممکن است به شما در مدیریت بهتر OA زانو کمک کنند. این شامل:

  • فعالیت های مدیریت استرس، مانند یوگا و تای چی
  • طب سوزنی
  • بسته های گرما و سرما برای تسکین درد و التهاب

بهترین درمان آرتروز زانو

فیزیوتراپی یکی از موثرترین روشهای درمان آرتروز زانو بدون جراحی است که توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی سینوهه (فیزیوتراپی در خیابان شریعتی تهران) ارائه می شود.

فیزیوتراپی روشی ایمن ، موثر و کم هزینه است که می تواند به تسکین علائم آرتروز زانو ، بهبود عملکرد حرکتی زانو ، کاهش درد و التهاب و جلوگیری از تخریب بیشتر غضروف مفصلی کمک کند.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سینوهه در شریعتی از تکنیک ها و روش های مختلفی همچون درمان های دستی ، ورزش درمانی ، سوزن خشک ، لیزر درمانی با لیزر پرتوان ، الکتروتراپی و التراسوند بهره می برند.

تزریق اوزون برای آرتروز زانو

اوزون تراپی که در طی آن مخلوط مشخصی از گاز اوزون و اکسیژن به زانوها تزریق می شود یکی از روش های نوین و موثر در درمان آرتروز زانو است که در کلینیک فیزیوتراپی سینوهه تحت نظر جراح ارتوپد انجام می گیرد.