بهترین روش درمان دیسک کمر

  1. خانه
  2. مقالات
  3. بیماری ها
  4. بهترین روش درمان دیسک کمر
بهترین روش درمان دیسک کمر

بهترین روش درمان دیسک کمر

فتق دیسک کمر ممکن است باعث دردی شود که به صورت تیز، سوزشی از ناحیه کمر، از طریق باسن و پایین پا (سیاتیک) توصیف می‌شود. تسکین درد برای هرکسی متفاوت به نظر می رسد و بسته به شدت و نوع درد و دیگر شرایط بیمار با روشهای مختلفی امکان پذیر است و نمی توان یک درمان واحد برای تمام افراد در نظر گرفت.

بیرون زدگی دیسک کمر یکی از بیماریهای جدی ستون فقرات است که می تواند سبب بروز درد ، مشکلات حرکتی و ضعف و بی حسی اندام ها شود.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سینوهه در ظفر خدمات تخصصی فیزیوتراپی را برای درمان دیسک کمر ارائه می دهند.

بهترین روش درمان دیسک کمر

گرما و سرما درمانی

درمان با کمپرس سرد و گرم می تواند به کاهش تنش و درد عضلانی کمک کند.

اعمال گرما و یا سرما در قسمت پایین کمر می تواند تنش عضلانی را که معمولاً با فتق دیسک کمر وجود دارد کاهش دهد. گرما به شل شدن سفتی عضلانی که باعث اسپاسم می شود، افزایش جریان خون و بهبود خاصیت ارتجاعی بافت همبند کمک می کند. سرما دمای بافت را کاهش می دهد که اثر ضد درد و ضد التهابی ایجاد می کند و در نتیجه درد را کاهش می دهد.

فعالیت بدنی

اگرچه ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، اما در صورت داشتن فتق دیسک کمر، فعال ماندن می تواند درد را تسکین دهد. هنگامی که ورزش می کنید، بدن اندورفین ترشح می کند که به طور طبیعی می تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد و درک درد را کاهش دهد.

اگر درد شما شدیدتر است، ممکن است بخواهید یک فعالیت مبتنی بر آب مانند آب درمانی را امتحان کنید. فعالیت های مبتنی بر آب اغلب توصیه می شود زیرا شناور بودن آب با گرانش مقابله می کند و تحمل بار روی دیسک های ستون فقرات شما را کاهش می دهد.

ارگونومی صحیح

درد ناشی از فتق دیسک کمر می تواند در طول شب بدتر شود. ممکن است هنگام خوابیدن در وضعیتی که فشار از ستون فقرات کاهش می یابد، راحت بخوابید. چند گزینه خوب عبارتند از:

از یک بالش زیر زانو برای کمک به کاهش تنش در قسمت پایین کمر استفاده کنید. به پهلو دراز بکشید و یک بالش بین زانوهایتان بگذارید تا ستون فقراتتان صاف و باسنتان متعادل بماند. موقعیت خواب ترجیحی شما و قرار دادن بالش احتمالاً با توجه به محل فتق دیسک شما تعیین می شود. چند بالش و موقعیت مختلف را امتحان کنید تا ببینید چه چیزی برای شما بهتر است.

روش مک کنزی

روش مکنزی یکی از انواع تکنیک های فیزیوتراپی است که می تواند بهترین روش درمان دیسک کمر باشد. این روش شامل رویکرد خاصی برای ورزش است. برای درد دیسک کمر، هدف این است که درد را از ساق پا (سیاتیک) دور کنید و آن را بیشتر در قسمت پایین کمر متمرکز کنید.

علائم خاص شما معمولاً تعیین می کند که فیزیوتراپیست کدام تمرینات را با روش مکنزی پیشنهاد می کند. پس از اینکه علائم تسکین پیدا کرد، رویکرد معمولاً به توانبخشی طولانی مدت برای تقویت کمر و سایر گروه های عضلانی کلیدی تغییر می کند. حتی پس از کاهش درد فتق دیسک کمر، برای کاهش خطر بازگشت درد کمر، باید برنامه تقویت و کشش کمر ادامه یابد.

آزادسازی میوفاشیال و ماساژ 

در حالی که درد میوفاشیال ممکن است منبع اصلی درد کمر نباشد، ممکن است یک منبع ثانویه درد ناشی از فتق دیسک کمر و همچنین ساختارهای دیگر باشد. این می‌تواند با وضعیت نامناسب و عدم تحرک بدتر شود. رهاسازی میوفاشیال نوعی درمان دستی است که نشان داده شده است که کمردرد را بهبود می بخشد. در حالی که تمرینات وضعیتی و رهاسازی میوفاشیال را می توان در فیزیوتراپی آغاز کرد، روش هایی وجود دارد که می توان در این مدت در خانه انجام داد.

 

 

کلمات مرتبط :

بهترین روش درمان دیسک کمر – درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی دیسک کمر