بیماری دیسک کمر ممکن است زمانی رخ دهد که دیسک در ناحیه کمر ستون فقرات از بین ناحیه استخوانی ستون فقرات برجسته شود.

این بیماری باعث کمردرد و درد و ضعف پا می شود که با حرکت و فعالیت تشدید می شود.

ستون مهره یا ستون فقرات از ۳۳ مهره تشکیل شده است که توسط دیسک های اسفنجی از یکدیگر جدا می شوند.

ستون فقرات به ۴ قسمت تقسیم می شود:

  • ستون فقرات گردنی: ۷ مهره اول ، که در گردن قرار دارند.
  • ستون فقرات قفسه سینه: ۱۲ مهره بعدی ، در ناحیه قفسه سینه قرار دارند.
  • ستون فقرات کمری: ۵ مهره بعدی ، در قسمت پایین کمر قرار دارند.
  • ستون فقرات ساکرال: که از ۵ مهره ، واقع در زیر کمر و همچنین ۴ مهره تشکیل دهنده استخوان دنبالچه (دنبالچه) تشکیل شده است.

بیماری دیسک کمر معمولا در قسمت مهره های کمری ، به خصوص بین مهره های کمر چهارم و پنجم و بین مهره کمر پنجم و مهره خاجی اول (سطح L4-5 و L5-S1) اتفاق می افتد.

دیسک بین مهره ای ممکن است با گذشت زمان و افزایش سن مایعات خود را از دست داده و خشک شود. وقتی این اتفاق می افتد ، دیسک اسفنجی فشرده شده و در این حال مهره ها به هم نزدیک شده و حتی ممکن است ساییده شوند.

وارد شدن فشار مداوم بر روی ستون فقرات ، ممکن است سبب شود قسمت داخلی دیسک از محل خود خارج و سبب وارد شدن فشار بر ریشه ها و اعصاب نخاعی شود ، که این شرایط می تواند موجب درد ، ضعف ، بی حسی یا اختلال در عملکرد کمر و اندام های تحتانی شود.

این بیماری در اثر تغییر در ساختار دیسک طبیعی ایجاد می شود. بیشتر اوقات ، بیماری دیسک در نتیجه افزایش سن و تجزیه طبیعی که در دیسک رخ می دهد ، اتفاق می افتد و گاهی نیز ممکن است در اثر وارد شدن فشار و ضربه شدید و ناگهانی به ستون فقرات رخ دهد.

اگرچه افزایش سن یکی از مهم ترین عواملی است که خطر بروز این بیماری را افزایش می دهد اما کم تحرکی و ضعف عضلات شکم و کمر نیز ریسک بروز آن را افزایش می دهند.

افرادی که نیز به دلایل ورزشی و یا شغلی مجبور به بلند کردن و حمل اجسام سنگین هستند نیز در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

روش های درمان بیماری دیسک کمر

اولین قدم در درمان کاهش درد و کاهش خطر آسیب بیشتر به ستون فقرات است.

فیزیوتراپی با استفاده از تکنیک ها و دستگاه های مختلف درمانی موثرترین روش در درمان غیرجراحی بیماری دیسک کمر است که در کلینیک فیزیوتراپی سینوهه به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

اوزون تراپی نیز یکی از روش های درمانی نوین در درمان غیرجراحی دیسک کمر است که می تواند در بسیاری از مبتلایان موثر واقع شود.

در صورت عدم موفقیت در درمان محافظه کارانه ، ممکن است جراحی در نظر گرفته شود.

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در تجریش – فیزیوتراپی در خیابان شریعتی – فیزیوتراپی در قلهک