تزریق اوزون برای آرتروز یکی از روشهای درمانی نوین است که امروزه به دلیل مزایای فوق العاده آن طرفداران زیادی پیدا کرده است.

استئوآرتریت (OA) یا همان آرتروز مفصلی یکی از ناتوان‌کننده‌ترین و مزمن ترین بیماری‌ ها است که اغلب در افراد میانسال پ سالمند دیده می شود و سبب کاهش استقلال و در نتیجه کاهش کیفیت زندگی سالمندان می شود.

استئوآرتریت تاثیر زیادی بر عملکرد فرد دارد و به عنوان یک مشکل مهم بهداشت عمومی در نظر گرفته می شود.

آرتروز مفصلی OA یک بیماری دژنراتیو و پیشرونده بدون درمان قطعی است و هدف از درمان آن بهبود علائم و کاهش آسیب مفصلی است.

در استئوآرتریت زانو، غضروف و استخوان زیر غضروفی تخریب می شود و در نتیجه فضای مفصلی باریک می شود. OA زانو چند عاملی است. علاوه بر عوامل بیومکانیک، تروما و چاقی نیز در بروز آن نقش دارند.

روش های درمانی بسیاری از جمله انتخاب های غیر دارویی و داروهای خوراکی، موضعی و داخل مفصلی وجود دارد. مطالعات جدید نتایج امیدوارکننده ای را برای کاربرد تزریق اوزون برای آرتروز زانو نشان داده است.

تزریق اوزون برای آرتروز

تزریق اوزون به مفصل برای درمان علائم آرتریت در زانو و همچنین درد مفاصل کاربرد دارد.

ازن که یک گاز بی رنگ است، در طی اکسیژن درمانی به اکسیژن معمولی تبدیل می شود. در طی این فرآیند تبدیل، انرژی نیز آزاد می شود و روند بهبودی مفاصل ملتهب را تسریع می کند.

ممکن است برای بیمارانی که به تزریق استروئید، NSAID ها و فیزیوتراپی به خوبی پاسخ نداده اند، استفاده از تزریق مفصل اوزون را توصیه کنیم. آنها توسط:

  • کمک به افزایش اکسیژن رسانی در بافت ها
  • ایجاد اثرات ضد التهابی در مفصل، تسکین علائم درد و تورم
  • تزریق اوزون یک رویکرد غیر جراحی برای درمان درد و التهاب مفاصل است و آخرین شکل درمان یکپارچه قبل از جراحی است.

بیمارانی که کاندید مناسبی برای تزریق مفصل اوزون هستند علائم زیر را تجربه می کنند:

  • تورم مفصل
  • التهاب
  • کاهش تحرک
  • ضعف عضلات
  • دردی که از مفصل به سایر قسمت های بدن منتشر می شود.

تزریق اوزون به مفاصل برای بیمارانی توصیه می شود که به سایر اشکال مدیریت درد از جمله تزریق استروئید پاسخ نمی دهند یا دیگر پاسخ نمی دهند. آنها آخرین گزینه درمان قبل از جراحی برای جایگزینی مفصل ملتهب مورد نظر هستند.

تزریق اوزون به مفاصل روش‌های کم تهاجمی است که در مرکز فیزیوتراپی سینوهه در شریعتی تحت نظر جراح ارتوپد انجام می گیرد.

برای شناسایی صحیح مفصلی که نیاز به درمان دارد، از تصاویر هدایت‌شونده اولتراسوند استفاده می‌کنیم. یک بی حس کننده موضعی که به عنوان عامل بی حس کننده شناخته می شود، برای بی حس کردن ناحیه قبل از تزریق مستقیم گاز ازن به فضای مفصل استفاده می شود.

بسته به شدت علائم درد مفاصل، ممکن است از شما خواسته شود که برای یک عمل دیگر در همان هفته به مدت سه هفته یا بیشتر مراجعه کنید. بیماران پس از درمان مداوم کاهش چشمگیری در درد، التهاب و تورم را گزارش می دهند.