تمرینات مناسب دیسک کمر

بیرون زدگی دیسک کمر یکی از بیماری های جدی و تا حدی شایع ستون فقرات است که ممکن است در هر سنی رخ دهد ، این بیماری به دو صورت تدریجی و ناگهانی رخ می دهد.

در نوع تدریجی عواملی همچون افزایش سن و کاهش رطوبت دیسک بین مهره ای سبب کاهش قدرت و انعطاف پذیری دیسک بین مهره ای شده و خطر بروز بیرون زدگی دیسک کمر را افزایش می دهد ، در نوع ناگهانی عواملی همچون بلند کردن اجسام سنگین که سبب وارد شدن فشار بیش از حد بر ستون فقرات می شوند ریسک بروز این آسیب را به همراه دارند.

احساس درد و ناراحتی در کمر و انتشار آن با لگن و پاها ، بی حسی و ضعف پاها و اختلال در عملکرد حرکتی از مهم ترین علائمی هستند که مبتلایان به دیسک کمر از آن ها شکایت می کنند.

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین راهکارها در بهبود علائم در مبتلایان به دیسک کمر است ، تمرینات ورزشی با تقویت عضلات کمر به افزایش پایداری ستون فقرات کمک کرده ، فشار بر روی دیسک بیرون زده را کاهش داده و بهبود عملکرد ستون فقرات کمک می کند، تمرینات کششی نیز انعطاف پذیری ستون فقرات را افزایش می دهند.

تمرینات مناسب دیسک کمر

در حالی که به پشت دراز کشیده اید، به آرامی یک زانوی خود را خم کرده و به سمت قفسه سینه خود بکشید و چند ثانیه آن را نگه دارید. به آرامی پای خم شده را به زمین برگردانید. این حرکت را با پای دیگر خود تکرار کنید.

در حالی که به پشت دراز کشیده اید ، پاهای خود را صاف کنید. به آرامی پای چپ خود را از روی بدنتان به سمت راست بکشید، در حالی که شانه چپ خود را روی زمین صاف نگه داشته‌اید. چند ثانیه در این حالت بمانید. به آرامی پای چپ خود را برگردانید و صاف کنید. سپس حرکت را با پای دیگر نیز تکرار کنید.

در حالی که به حالت چهار دست و پا روی زمین قرار گرفته اید ، ستون فقرات خود را به سمت بالا خم کنید و پشت خود را تا حد ممکن قوس دهید. سپس برعکس آن ستون فقرات خود را به سمت زمین بکشید و این حرکت را چند بار به تناوب تکرار کنید.

تمرینات مناسب دیسک کمر

یک صندلی را روی یک میز یا یک سطح صاف دیگر بکشید و لبه آن را برای حفظ پایداری خود نگه دارید. از حالت ایستاده به حالت نشسته حرکت کرده و سپس به حالت ایستاده برگردید. این تمرین را چند بار تکرار کنید.

 

کلمات مرتبط :

بیرون زدگی دیسک کمر – درمان دیسک کمر – تمرینات مناسب دیسک کمر – درمان دیسک کمر بدون جراحی – بهترین درمان دیسک کمر – فیزیوتراپی در ظفر