جراحی برای درمان فتق دیسک

  1. خانه
  2. مقالات
  3. بیماری ها
  4. جراحی برای درمان فتق دیسک
جراحی برای درمان فتق دیسک

جراحی برای درمان فتق دیسک

اگر چهار تا شش هفته درمان محافظه کارانه و غیرجراحی مشکلات را حل نکرد، جراحی ممکن است بهترین جایگزین برای درمان درد ناشی از فتق دیسک کمر باشد.

برای درمان دیسک کمر روشهای غیرجراحی در گام اول توصیه می شوند که فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی مهم ترین بخش این برنامه درمانی است و در صورتی که علائم بیمار ادامه دار و یا حتی تشدید شد جراحی توصیه می شود.

رایج ترین جراحی برای درمان لغزش دیسک، دیسککتومی است: برداشتن یا بخشی یا تمام دیسک آسیب دیده. در زیر لیستی از گزینه های جراحی برای درمان فتق دیسک آورده شده است:

روشهای جراحی برای درمان فتق دیسک

دیسککتومی و فیوژن قدامی (جلو) گردنی (گردن): درمان فتق دیسک گردن. یک برش کوچک در جلوی گردن ایجاد می شود و جراح بخشی یا تمام دیسک آسیب دیده را برمی دارد. دیسک ممکن است با یک دیسک مصنوعی جایگزین شود، یا معمولاً از یک پلاگ استخوانی کوچک برای ایجاد فاصله بین دو مهره در بالا و پایین دیسک آسیب دیده استفاده می شود.

کورپکتومی گردنی (گردن): برداشتن دیسک آسیب دیده و همچنین بخشی یا تمام مهره های اطراف با جراحی. برای اطمینان از پایدار ماندن ستون فقرات پس از آن، نیاز به نصب سخت‌افزار اضافی، مانند صفحه فلزی، پیچ‌ها، یا پیوندهای استخوانی است.

فیوژن کمری (کمر): این روش حرکت غیر طبیعی ناشی از دیسک آسیب دیده را از بین می برد. برای تثبیت ستون فقرات و اجازه دادن به بدن برای “جوش دادن” مهره‌های اطراف، نیاز به ایجاد سوراخی از طریق پشت یا معده (یا هر دو)، برداشتن دیسک آسیب‌دیده، و قرار دادن یک پیوند استخوان یا سخت‌افزار مصنوعی (یا هر دو) است.

میکرودیسککتومی / میکرودکمپرسیون: یک روش کم تهاجمی که اغلب برای تسکین درد پا (سیاتیک) ناشی از فتق دیسک استفاده می شود. با رسیدن به زیر ریشه عصبی آسیب دیده، قسمت فتق دیسک برداشته می شود و فضای داخل کانال نخاعی آزاد می شود و فشار ناشی از لیز خوردن دیسک کاهش می یابد.

جراحی تعویض دیسک مصنوعی یا TDR (تعویض کامل دیسک): دقیقاً همان چیزی که به نظر می رسد: برداشتن دیسک آسیب دیده، بازگرداندن فاصله مناسب بین مهره های آسیب دیده و قرار دادن دیسک مصنوعی.

توجه به این نکته ضروری است که هیچ تضمینی وجود ندارد که جراحی درد، ناراحتی و سایر علائم فتق دیسک را کاهش دهد.

این احتمال وجود دارد که ترکیبی از راه‌حل‌های جراحی و غیرجراحی برای این مشکل، بیشترین تسکین و موفقیت‌آمیزترین نتایج را برای کسانی که از لغزش دیسک، پارگی دیسک، فتق دیسک، برآمدگی دیسک یا هر بیماری مرتبط با دیسک رنج می‌برند، ارائه دهد.

فیزیوتراپی پس از جراحی برای درمان فتق دیسک

فیزیوتراپی پس از روشهای جراحی دیسک کمر برای تسریع بهبودی و بازیابی دامنه حرکات ستون فقرات و همچنین کاهش عوارض جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است و توسط متخصصان ما در مرکز درمان غیرجراحی دیسک کمر ارائه می شود.

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی که فیزیوتراپیست برای بیماران پس از جراحی های دیسک کمر در نظر می گیرند توانایی های حرکتی بیماران را بهبود می بخشد.

 

کلمات مرتبط :

روشهای جراحی فتق دیسک کمر – درمان دیسک کمر بدون جراحی – بهترین روش درمان دیسک کمر