درمانهای دیسک کمر با توجه به شرایط بیمار مبتلا مانند سن ، شدت بیرون زدگی و علائم بیمار و … توسط فیزیوتراپیست تعیین می شود.

اکثر فتق های دیسک کمر، در حالی که در ابتدا با درد بسیار شدید همراه هستند، با گذشت زمان و درمان های محافظه کارانه خود به خود بهبود می یابند. استراحت، داروهای ضد التهاب و فیزیوتراپی اغلب قبل از ارجاع به جراح ستون فقرات امتحان می شوند. تزریق اپیدورال برای کنترل درد نیز بسیار مفید است.

فتق دیسک بسیار شایع است و می تواند نسبتاً دردناک باشد. آنها می توانند منجر به رادیکولوپاتی، میلوپاتی و شرایط مشابه مرتبط با فشرده سازی عصب شوند. اگر فتق دیسک شما را از انجام فعالیت هایی که دوست دارید باز می دارد، متخصصان ستون فقرات ما در مرکز فیزیوتراپی سینوهه می توانند کمک کنند.

درمانهای دیسک کمر

درمان غیر جراحی

اکثر فتق دیسک ها نیازی به جراحی ندارند. آنها معمولاً می توانند با ترکیبی از درمان های زیر مدیریت شوند:

  • داروهای خوراکی و یا تزریق استروئید برای کاهش درد و التهاب
  • فیزیوتراپی برای کاهش سفتی و فشار روی اعصاب ستون فقرات یکی از موثرترین درمانهای دیسک کمر است.
  • بسته های سرد یا گرم برای تسکین درد
  • دستکاری دستی، مانند ماساژ یا مراقبت های کایروپراکتیک

گزینه های جراحی

برخی از افراد مبتلا به فتق دیسک ممکن است در نهایت نیاز به جراحی داشته باشند، اگر سایر درمان ها کمکی نکنند. با این حال، برای تعداد کمی، جراحی ممکن است بهترین خط اول درمان باشد. در برخی موارد، فتق دیسک ممکن است بر روی نخاع یا اعصاب متصل به آن فشار بیاورد. این فشار ممکن است آنقدر شدید باشد که بر عملکرد روده و مثانه تأثیر بگذارد یا باعث درد یا از دست دادن عملکرد در نواحی خاص شود.

اگر درد شما در عرض دو تا چهار هفته به درمانهای دیسک کمر که در بالا گفته شد پاسخ ندهد، وضعیت شما بر عملکرد روده یا مثانه شما تأثیر می‌گذارد، یا اگر آسیب دائمی عصبی را تهدید کند، ممکن است پزشک جراحی را پیشنهاد دهد. روش‌های مدرن جراحی اجازه می‌دهند برخی از عمل‌های ستون فقرات از طریق برش‌های کوچک با استفاده از ابزارهای مینیاتوری انجام شوند، در حالی که از یک ابزار میکرو تصویربرداری به نام آندوسکوپ برای مشاهده محل جراحی استفاده می‌شود.

این جراحی معمولاً شامل برداشتن بخشی از دیسک است که در خارج از محل مناسب خود فشرده شده است که دیسککتومی نامیده می شود. جراح همچنین ممکن است بخواهد قسمت پشتی مهره‌ها را که لامینا نامیده می‌شود را در لامینکتومی بردارد. یا برای باز کردن، سوراخ‌های کنار مهره‌ها که اعصاب از طریق آن خارج می‌شوند، در فورامنوتومی. تنها حدود ۱۰ درصد از بیماران بزرگسال دیسک کمر و حتی تعداد کمتری از کودکان و نوجوانان به جراحی نیاز دارند.

جراحی اضطراری

به ندرت، فتق دیسک بزرگ می‌تواند باعث سندرم دم اسبی شود، اختلالی که بر بسته‌ای از ریشه‌های عصبی (کودال اکوینا) در انتهای تحتانی نخاع تأثیر می‌گذارد. این می تواند منجر به از دست دادن کنترل روده یا مثانه و ضعف مشخص شود. این یک اورژانس جراحی است

برای تعیین بهترین روش درمانی برای فتق دیسک خود با یک متخصص و فیزیوتراپیست ستون فقرات مشورت کنید.

 

کلمات مرتبط :

درمانهای دیسک کمر – درمان دیسک کمر بدون جراحی – فیزیوتراپی دیسک کمر – دلایل دیسک کمر