درمانهای کمردرد

پیشگیری از کمر درد
پیشگیری از کمر درد
نوامبر 6, 2021
فتق دیسک چیست؟
فتق دیسک چیست؟
نوامبر 15, 2021
نمایش همه

درمانهای کمردرد

درمانهای کمردرد

درمانهای کمردرد

درمانهای کمردرد با توجه به علت زمینه ای بروز درد توسط جراحی ارتوپد و یا متخصص فیزیوتراپیست تعیین می شوند، اگرچه در بسیاری موارد کمردرد با اقدامات ساده بهبود پیدا می کند.

کمردرد معمولا در عرض چند هفته یا چند ماه بهبود می یابد. چندین چیز وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش درد خود در این مدت تلاش کنید.

همچنین برخی از درمان‌های تخصصی وجود دارد که اگر تصور شود اقدامات ساده به خودی خود مؤثر نیستند، ممکن است توصیه شوند.

اگر درد شما با وجود انجام درمان های ساده بهبود نیافت به پزشک عمومی یا فیزیوتراپ مراجعه کنید.

درمانهای کمردرد

فعال بمانید

یکی از مهمترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که به حرکت خود ادامه دهید و تا حد امکان به فعالیت های عادی خود ادامه دهید.

قبلاً تصور می شد که استراحت در رختخواب به بهبودی از کمر بد کمک می کند، اما اکنون مشخص شده است که افرادی که فعال باقی می مانند احتمالاً سریعتر بهبود می یابند.

این ممکن است در ابتدا دشوار باشد، اما ناامید نشوید – درد شما باید در نهایت شروع به بهبود کند. اگر درد شما را از ادامه روند طبیعی باز می دارد، مصرف مسکن را در نظر بگیرید.

قبل از بازگشت به محل کار، نیازی به صبر کردن نیست تا کاملاً بدون درد باشید. بازگشت به سر کار به شما کمک می کند تا به الگوی عادی فعالیت خود بازگردید و ممکن است شما را از درد دور کند.

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی

تمرینات و کشش های ساده کمر اغلب می تواند به کاهش کمردرد کمک کند و یکی از بهترین درمانهای کمردرد است.

انجام ورزش های منظم در کنار این حرکات کششی نیز می تواند به قوی و سالم بودن کمر شما کمک کند. فعالیت هایی مانند پیاده روی، شنا، یوگا و پیلاتس انتخاب های محبوبی هستند.

درمان دستی نام گروهی از درمان‌ها است که در آن فیزیوتراپیست از دستان خود برای حرکت، ماساژ و اعمال نیروی دقیق به عضلات، استخوان‌ها و مفاصل در داخل و اطراف ستون فقرات شما استفاده می‌کند.درمان دستی می تواند به کاهش کمردرد کمک کند، اما فقط باید در کنار سایر اقدامات مانند ورزش استفاده شود.

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) – جایی که دستگاهی برای رساندن پالس های الکتریکی کوچک به پشت شما از طریق الکترودها (لکه های چسبنده کوچک) متصل به پوست شما استفاده می شود.

درمان مداخله ای (IFT) – جایی که از دستگاهی برای عبور جریان الکتریکی از پشت شما برای تسریع بهبود استفاده می شود.

داروهای مسکن

قرص های داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن می توانند به تسکین کمردرد کمک کنند. انواع بسیاری از داروخانه ها یا سوپرمارکت ها بدون نسخه قابل خرید هستند.

اما NSAID ها برای همه مناسب نیستند، بنابراین جعبه یا بروشور را علامت بزنید تا ببینید آیا می توانید ابتدا دارو را مصرف کنید یا خیر. اگر مطمئن نیستید با یک داروساز صحبت کنید.

اگر نمی توانید NSAID ها را مصرف کنید، داروهای جایگزین مانند کدئین ممکن است کمک کنند. این یک مسکن قوی‌تر است که در حالت ایده‌آل فقط باید برای چند روز استفاده شود، زیرا در صورت استفاده طولانی‌تر می‌تواند باعث اعتیاد شود.

پاراستامول به تنهایی برای کمردرد توصیه نمی شود، اما ممکن است در کنار مسکن های قوی تر مانند کدئین استفاده شود.

در صورت داشتن اسپاسم دردناک عضلانی در پشت، ممکن است پزشک عمومی داروهای شل کننده عضلانی را تجویز کند.

برخی شل کننده های عضلانی مانند دیازپام می توانند باعث ایجاد احساس خواب آلودگی، سرگیجه یا تاری دید شوند. در صورت داشتن این نوع عوارض از رانندگی، دوچرخه سواری یا کار با ماشین آلات خودداری کنید.

بسته های سرد و گرم

گرما و سرما درمانی از درمانهای کمردرد هستند که توسط متخصص فیزیوتراپی کمر توصیه می شوند. برخی از افراد متوجه می شوند که گرما (مانند حمام آب گرم یا بطری آب گرم که روی ناحیه آسیب دیده قرار می گیرد) به کاهش درد در هنگام شروع کمردرد کمک می کند.

سرما (مانند یک کیسه یخ یا یک کیسه سبزیجات یخ زده) در ناحیه دردناک نیز می تواند در کوتاه مدت کمک کند. با این حال، یخ را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید، زیرا ممکن است باعث سوختگی سرد شود. ابتدا یک کیسه یخ یا کیسه سبزیجات یخ زده را در یک پارچه یا حوله بپیچید.

جراحی

جراحی برای کمردرد معمولاً تنها در صورتی توصیه می‌شود که دلیل پزشکی خاصی برای درد شما وجود داشته باشد، مانند سیاتیک یا لیز خوردن (پروپلاپس) دیسک، و سایر درمان‌ها کمکی نکرده باشند.

جراحی فیوژن ستون فقرات نوع دیگری از جراحی برای کمردرد است. اگر آسیب قابل توجهی به استخوان های پشت شما (مهره ها) وارد شده باشد، ممکن است توصیه شود.

از جراحی فیوژن ستون فقرات می توان برای ادغام ۲ مهره به یکدیگر برای تقویت آنها استفاده کرد. این همچنین می تواند به کاهش هر گونه درد عصبی مرتبط کمک کند، زیرا مهره های آسیب دیده اعصابی را که از ستون فقرات عبور می کنند را فشار نمی دهد.

 

کلمات مرتبط :

درمانهای کمردرد – بهترین درمان کمردرد – فیزیوتراپی کمر – فیزیوتراپی ستون فقرات