درمانهای کمر درد

درمان غیرجراحی برای کمردرد
درمان غیرجراحی برای کمردرد
دسامبر 11, 2021
دلایل بروز کمردرد
دلایل بروز کمردرد
دسامبر 30, 2021
نمایش همه

درمانهای کمر درد

درمانهای کمر درد

درمانهای کمر درد

درمانهای کمر درد

کمردرد بسیار شایع است، به ویژه در بزرگسالان بین ۳۰ تا ۵۰ سال. ناراحتی در ناحیه کمر می تواند مزمن یا مداوم باشد. همچنین می تواند یک وضعیت ناگهانی و مختصر باشد که به عنوان درد حاد شناخته می شود.

علل کمردرد عبارتند از:

  • کشش و اسپاسم عضلانی
  • تحریک عصبی
  • ناهنجاری های ستون فقرات، مانند لغزش دیسک یا تنگی ستون فقرات

درمانهای کمر درد

گزینه های درمانی برای کمردرد با توجه به علت این عارضه گسترده است. 

استراحت
برای مقابله با درد به کمر خود استراحت دهید. بسته به شدت علائم، این ممکن است به معنای کاهش سطح فعالیت شما برای چند روز باشد.

استراحت در بستر دیگر برای درمان کمردرد به جز برای مدت کوتاه توصیه نمی شود.

دراز کشیدن به پشت با یک بالش زیر زانو کمک می کند تا کمر در وضعیت خنثی قرار گیرد.

همچنین ممکن است با دراز کشیدن روی زمین در حالی که زانوهای خود را با زاویه ۹۰ درجه خم کرده و روی صندلی تکیه داده اید، کمی آرامش پیدا کنید.

با این حال، برای مدت طولانی استراحت نکنید. بسیاری از موارد کمردرد در عرض چند روز برطرف می شود.

دوره های طولانی بی تحرکی در واقع می تواند باعث ضعیف شدن عضلات شما شود.

گرما یا یخ
کمردرد را با کمپرس سرد یا گرم درمان کنید. شواهد نشان می دهد که استفاده از کیسه های یخ و گرما می تواند تحرک شما را افزایش داده و درد را کاهش دهد.

برای کاهش التهاب، یک کیسه یخ را روی نواحی حساس کمرتان قرار دهید. حتما کیسه یخ را در حوله بپیچید تا از پوست خود در برابر سرمازدگی محافظت کنید. می توانید با خیال راحت چندین بار در روز به مدت ۲۰ دقیقه یا بیشتر از یخ در یک زمان استفاده کنید.

پس از چند روز درمان سرد به شکل پد گرم کننده یا حمام گرم، به گرما تغییر دهید. گرما باعث شل شدن ماهیچه های سفت می شود که باعث درد شما می شوند.

قبل از به خواب رفتن پد گرمایشی را خاموش کنید تا خطر سوختگی کاهش یابد.

سایر درمانهای کمر درد

مسکن های OTC
مسکن‌های بدون نسخه (OTC) یک گزینه درمانی غیرتهاجمی برای کمردرد هستند. داروهایی مانند ناپروکسن، ایبوپروفن و استامینوفن در کاهش درد و تورم مرتبط با کمردرد مرتبط با عضلات موثرترین هستند.

با این حال، داروهای OTC کمتر احتمال دارد علائمی را که ناشی از فشردگی عصب یا مشکلات دیسک هستند، کاهش دهد. اگر پس از چند روز استراحت، کمپرس سرد یا گرم و مسکن های OTC احساس بهبودی نکرد، با پزشک خود تماس بگیرید.

داروهای تجویزی
پزشک شما ممکن است داروهای قوی تری را برای تسکین کمردرد مزمن تجویز کند که با گزینه های OTC کمکی نمی کند.

داروهای ضد افسردگی، مواد مخدر مانند کدئین و داروهای ضد تشنج ممکن است برای درمان کمردرد استفاده شود.

درمان دردهای عصبی مانند سیاتیک که ناشی از برآمدگی دیسک در ناحیه کمر است، با داروهای خوراکی دشوار است. برای این نوع ناراحتی، کورتیکواستروئیدها و داروهای بیهوشی ممکن است برای کاهش التهاب تزریق شود.

کورتیکواستروئیدها ممکن است به صورت عضلانی، خوراکی یا تحت فلوروسکوپی (به عنوان تزریق استروئید اپیدورال-ESI) تزریق شوند. هنگامی که تورم عصب کاهش یابد، معمولاً مقداری تسکین پیدا خواهید کرد.

ورزش
ورزش یکی از درمانهای کمر درد است اگرچه وقتی کمرتان درد می کند، ممکن است ورزش آخرین چیزی باشد که به ذهنتان می رسد. با این حال، فعالیت بدنی یک راه موثر برای بهبود سریعتر دردها است.

تمرینات تقویتی که فیزیوتراپیست برای شما در نظر می گیرد، عضلات شکم و پشت شما را تقویت می کند که از ستون فقرات شما حمایت می کنند. هر چه این ماهیچه ها قوی تر شوند، کمتر تحت تاثیر کمردرد قرار خواهید گرفت.

شنا و پیاده روی نیز راه های عالی برای حفظ سلامت کمر و همچنین حفظ وزن مناسب هستند. اضافه وزن در کمردرد نقش دارد زیرا فشار بیشتری به مفاصل شما وارد می کند.

درمانهای فیزیوتراپی

کشش، التراسوند و TENS

کشش از سیستمی از وزنه‌ها استفاده می‌کند تا ستون فقرات شما را تراز کند و احتمالاً به دیسک‌های لغزیده کمک می‌کند تا به جای خود بازگردند.

التراسوند شامل ماساژ بافت های نرم اطراف آسیب کمر با امواج صوتی است که عضلات را گرم می کند و باعث شل شدن و بهبود سریعتر آنها می شود.

تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS) تحریک الکترونیکی اعصاب از طریق الکترودهایی است که روی پوست شما قرار می گیرد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای درمان کمردرد – درمانهای کمر درد – درمان دیسک کمر بدون جراحی