درمان آرتروز گردن با اوزون تراپی یکی از روشهای درمانی نوین است که امروزه توجه زیادی به آن شده است.

اوزون درمانی در سال های اخیر به عنوان یک درمان بالقوه برای شرایط مختلف پزشکی از جمله آرتروز مورد توجه قرار گرفته است.

آرتروز گردن یک بیماری شایع است که با تخریب مفاصل و دیسک های ستون فقرات گردنی مشخص می شود. می تواند منجر به علائمی مانند گردن درد، سفتی و کاهش دامنه حرکتی شود که بر کیفیت زندگی افراد مبتلا تأثیر می گذارد.

آرتروز گردن گردن عمدتاً به دلیل روند طبیعی پیری، ساییدگی و پارگی در ستون فقرات گردنی، آسیب یا عوامل دیگری مانند استعداد ژنتیکی یا وضعیت نامناسب ظاهر می شود. تخریب دیسک های گردن و مفاصل فاست می تواند منجر به تشکیل خارهای استخوانی، باریک شدن کانال نخاعی و فشرده شدن ریشه های عصبی شود که منجر به علائم می شود.


بیشتر بخوانید : درمان آرتروز با اوزون تراپی


مدیریت آرتروز گردن

مدیریت درد: مسکن‌های بدون نسخه، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و شل‌کننده‌های عضلانی ممکن است به کاهش درد و التهاب مرتبط با آرتریت گردن کمک کنند.
فیزیوتراپی: ورزش‌ها، کشش‌ها و تکنیک‌های درمان دستی که توسط فیزیوتراپ تجویز می‌شود، می‌تواند استحکام، انعطاف‌پذیری و وضعیت گردن را بهبود بخشد، علائم را کاهش داده و از آسیب بیشتر جلوگیری کند.
تزریق استروئید: تزریق کورتیکواستروئید به مفاصل آسیب دیده یا فضای اپیدورال ممکن است باعث تسکین کوتاه مدت درد و التهاب شود.
جراحی: در موارد شدید که اقدامات محافظه کارانه نمی تواند تسکین کافی را ارائه دهد، مداخلات جراحی مانند دیسککتومی، فیوژن ستون فقرات یا تعویض دیسک مصنوعی ممکن است برای رفع فشار اعصاب و تثبیت ستون فقرات در نظر گرفته شود.

در حالی که این درمان‌های مرسوم می‌توانند برای بسیاری از افراد مبتلا به آرتروز گردن مؤثر باشند، اما ممکن است همیشه تسکین طولانی‌مدت نداشته باشند و برخی از بیماران ممکن است عوارض جانبی یا منع مصرف‌هایی برای درمان‌های خاص داشته باشند. از این رو، علاقه فزاینده ای به بررسی درمان های جایگزین یا کمکی مانند اوزون درمانی وجود دارد.

درمان آرتروز گردن با اوزون تراپی

اوزون درمانی شامل تزریق گاز ازن درجه پزشکی، یک شکل بسیار واکنش پذیر از اکسیژن، به بدن برای اهداف درمانی است.

اعتقاد بر این است که اثرات خود را از طریق مکانیسم های مختلفی اعمال می کند، از جمله:

  • اثرات ضد التهابی: ازن می تواند تولید واسطه های التهابی و سیتوکین ها را تعدیل کند و التهاب و تورم را در بافت های آسیب دیده کاهش دهد.
  • خواص ضد درد: ازن ممکن است ترشح اندورفین و سایر انتقال دهنده های عصبی را تحریک کند که منجر به تسکین درد و بهبود تحمل درد می شود.
  • افزایش اکسیژن رسانی: ازن می تواند با افزایش آزادسازی و استفاده از اکسیژن در سطح سلولی، اکسیژن رسانی و متابولیسم بافت را بهبود بخشد، که ممکن است باعث بهبود و بازسازی بافت شود.
  • فعالیت ضد میکروبی: ازن دارای خواص ضد میکروبی وسیع الطیف است که می تواند باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و سایر عوامل بیماری زا را از بین ببرد و در نتیجه خطر عفونت در بافت های آسیب دیده یا ملتهب را کاهش دهد.
  • تعدیل پاسخ ایمنی: اوزون درمانی ممکن است سیستم ایمنی را تنظیم کند، نظارت ایمنی را تقویت کند و فرآیندهای ترمیم با واسطه ایمنی را در بافت‌های آسیب دیده یا دژنراتیو ارتقا دهد.