درمان شانه یخ زده یا فروز شولدر معمولا با روش های غیرجراحی از جمله فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی امکان پذیر است و درد و سایر عوارض آن را کاهش می دهد.

سندرم شانه یخ زده یکی از شایع ترین دلایل درد و خشکی مفصل شانه است که منجر به محدودیت شدید حرکات شانه می شود.

علت اصلی این بیمای تاکنون بطور دقیق مشخص نشده اما محققان عوامل التهابی و بی حرکتی شانه به مدت طولانی را در بروز این بیماری شایع شانه موثر می دانند.

شانه منجمد عارضه ای شایع است که کپسول مفصل شانه را درگیر می کند اما تخریب غضروف مفصلی و استخوان را به همراه ندارد.

این بیماری در بین خانم ها و در سنین ۳۰ تا ۵۰ سال نسبت به سایر افراد شیوع بالاتری دارد.

دلایل شانه یخ زده

  • التهاب غلاف پوشاننده‌ مفصل شانه
  • واکنش التهابی بدن پس از آسیب‌دیدگی يا انجام عمل جراحي
  • بی حرکتی شانه به مدت طولانی به دلایلی مانند جراحی ، آسیب دیدگی دست ها ، پارگي عضله چرخاننده شانه ، بورسيت و یا تاندونیت شانه و …

مراحل بیماری

  • در مرحله اول درد و التهاب شانه ایجاد می شود که به مرور زمان و بطور تدریجی تشدید می شود. در این مرحله درد تنها در هنگام حرکت دادن شانه دیده می شود، که این وضعیت منجر به کاهش دامنه حرکتی شانه می شود.
  • در مرحله دوم خشکی و کاهش انعطاف پذیری مفصل شانه رخ داده و درد تقریبا همیشه وجود دارد و با استراحت کاهش پیدا نمی کند. در این مرحله خشکی و محدویت حرکتی شانه افزایش می یابد.
  • در مرحله سوم کاهش شدید دامنه حرکتی شانه دیده می شود.
  • در مرحله چهارم خشکی و درد شانه بتدریج کاهش یافته و دامنه حرکتی شانه نیز افزایش می یابد.

روش های درمان شانه یخ زده

اگرچه این بیماری در برخی مبتلایان بدون هیچ درمان خاصی و در طی چند ماه بهبود پیدا می کند اما به دلیل بروز مشکلاتی که در عملکرد طبیعی شانه ایجاد می کند درمان آن با روش های مناسب از جمله فیزیوتراپی شانه یخ زده ضروری است.

بیمار تا زمان بهبود کامل باید از حرکت دادن شدید شانه و انجام فعالیت هایی که سبب افزایش فشار وارده به شانه می شوند اجتناب کند.

برای تسکین درد و التهاب شانه می توان از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده کرد.

قرار دادن کمپرس گرم بر روی شانه یکی از روش های درمان شانه یخ زده است که به بهبود دامنه حرکتی شانه کمک می کند.

تزریق داروهای کورتونی داخل مفصل شانه در موارد شدید درد و التهاب شانه توسط پزشک انجام می گیرد.

اوزون تراپی و تزریق پی آر پی نیز از روش های نوین درمان شانه یخ زده هستند ، این روش روند ترمیم را در بافت آسیب دیده سرعت می بخشند.

فیزیوتراپی بهترین روش درمان شانه یخ زده است که در کلینیک فیزیوتراپی سینوهه در شمال تهران به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

هدف از روش های فیزیوتراپی همچون درمان دستی ، لیزر پرتوان و تمرینات ورزشی کمک به کاهش درد ، تسریع فرایند های بهبودی و بهبود و افزایش دامنه حرکتی شانه است.

فیزیوتراپیست برای این منظور تمرینات مخصوص شانه را برای بیمار تنظیم و نحوه انجام آن ها را به وی آموزش می دهد.

ترمینات فیزیوتارپی که شامل تمرینات کششی و تقویتی می شود نقش موثری در بازیابی توانایی هار حرکتی شانه دارد.

در صورتی که درمان شانه یخ زده با روش های غیرجراحی امکان پذیر نباشد عمل جراحی برای کمک به درمان این آسیب شایع شانه انجام می گیرد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی شانه – فیزیوتراپی در تجریش – فیزیوتراپی در حسن آباد – درمان شانه منجمد با اوزون – درمان شانه منجمد با فیزیوتراپی