درمان فتق دیسک ستون فقرات

 1. خانه
 2. روش های درمانی
 3. درمان فتق دیسک ستون فقرات
درمان فتق دیسک ستون فقرات

درمان فتق دیسک ستون فقرات در بسیاری از بیماران با روش های غیرجراحی امکان پدیر است و جراحی تنها در شرایط حاد که شرایط بیمار با سایر روش ها قابل کنترل نباشد انجام می گیرد.

تشخیص فتق دیسک ستون فقرات

در طول معاینه فیزیکی، پزشک کمر شما را از نظر حساسیت بررسی می کند. ممکن است از شما خواسته شود که صاف دراز بکشید و پاهای خود را در موقعیت های مختلف حرکت دهید تا به شما کمک کند علت دردتان را مشخص کنید.

پزشک شما همچنین ممکن است یک معاینه عصبی برای بررسی موارد زیر انجام دهد:

 • رفلکس ها
 • قدرت عضلانی
 • توانایی راه رفتن
 • توانایی احساس لمس سبک، نوک سوزن یا لرزش
 • تست های تصویربرداری مانند اشعه ایکس ، سی تی اسکن ، ام آر آی، میلوگرام و آزمایش های عصبی همچون الکترومیوگرافی و مطالعات هدایت عصبی
 • سی تی اسکن
 • الکترومیوگرافی (EMG)
 • ام آر آی

روش های درمان فتق دیسک ستون فقرات

درمان محافظه کارانه – عمدتاً اصلاح فعالیت ها برای جلوگیری از حرکتی که باعث درد می شود و مصرف داروهای ضد درد – علائم را در بیشتر افراد در عرض چند روز یا چند هفته کاهش می دهد.

داروها

داروهای مسکن بدون نسخه. اگر درد شما خفیف تا متوسط ​​است، پزشک ممکن است داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول، سایرین)، ایبوپروفن (ادویل، موترین IB، دیگران) یا ناپروکسن سدیم (Aleve) را توصیه کند.
تزریق کورتیزون اگر درد شما با داروهای خوراکی بهبود نیافت، پزشک ممکن است کورتیکواستروئیدی را توصیه کند که می تواند در ناحیه اطراف اعصاب نخاعی تزریق شود. تصویربرداری از ستون فقرات می تواند به هدایت سوزن کمک کند.
شل کننده های عضلانی در صورت داشتن اسپاسم عضلانی ممکن است اینها برای شما تجویز شود. آرام بخش و سرگیجه از عوارض جانبی شایع هستند.

فیزیوتراپی در درمان فتق دیسک ستون فقرات

پزشک شما ممکن است فیزیوتراپی را برای کمک به درد شما پیشنهاد کند. فیزیوتراپیست ها می توانند موقعیت ها و تمریناتی را به شما نشان دهند که برای به حداقل رساندن درد فتق دیسک طراحی شده اند.

عمل جراحی

تعداد کمی از افراد مبتلا به فتق دیسک در نهایت نیاز به جراحی دارند. در صورتی که درمان های محافظه کارانه پس از شش هفته نتواند علائم شما را بهبود بخشد، ممکن است پزشک شما جراحی را پیشنهاد دهد، به خصوص اگر به این موارد ادامه دهید:

درد ضعیف کنترل شده
بی حسی یا ضعف
مشکل در ایستادن یا راه رفتن
از دست دادن کنترل مثانه یا روده

 

کلمات مرتبط :

درمان فتق دیسک ستون فقرات – درمان دیسک کمر بدون جراحی – فیزیوتراپی در شریعتی – فیزیوتراپی در ظفر