درمان فتق دیسک کمر چیست؟

فتق دیسک قطعه ای از هسته دیسک است که از طریق پارگی، به داخل کانال نخاعی رانده می شود. دیسک هایی که دچار فتق می شوند معمولا در مراحل اولیه انحطاط هستند. کانال نخاعی فضای محدودی دارد که برای عصب نخاعی و قطعه دیسک جابجا شده فتق ناکافی است. به دلیل این جابجایی، دیسک روی اعصاب نخاعی فشار می آورد و اغلب باعث ایجاد درد می شود که ممکن است شدید باشد.

فتق دیسک می تواند در هر قسمتی از ستون فقرات ایجاد شود. فتق دیسک در قسمت تحتانی کمر (کمر) شایع تر است، اما در گردن (ستون فقرات گردنی) نیز رخ می دهد. ناحیه ای که در آن درد تجربه می شود به این بستگی دارد که کدام قسمت از ستون فقرات تحت تاثیر قرار گرفته است.

درمان فتق دیسک کمر چیست؟

درمان های غیر جراحی دیسک کمر

درمان اولیه فتق دیسک معمولا محافظه کارانه و غیر جراحی است. پزشک ممکن است به بیمار توصیه کند که سطح فعالیت کم و بدون درد را برای چند روز تا چند هفته حفظ کند. این به کاهش التهاب عصب نخاعی کمک می کند. تختخواب توصیه نمی شود.

فتق دیسک اغلب با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی درمان می شود، اگر درد خفیف تا متوسط ​​باشد. تزریق استروئید اپیدورال ممکن است با استفاده از یک سوزن نخاعی تحت هدایت اشعه ایکس انجام شود تا دارو را به سطح دقیق فتق دیسک هدایت کند.

پزشک ممکن است فیزیوتراپی را توصیه کند. فیزیوتراپیست یک ارزیابی عمیق را انجام خواهد داد، که همراه با تشخیص پزشک، درمانی را به طور خاص برای بیماران مبتلا به فتق دیسک دیکته می کند. درمان ممکن است شامل کشش لگن، ماساژ ملایم، یخ و گرما درمانی، اولتراسوند، تحریک الکتریکی عضلات و تمرینات کششی باشد. داروهای ضد درد و شل کننده های عضلانی نیز ممکن است همراه با فیزیوتراپی مفید باشند.

تمریناتی که فیزیوتراپیست برای بیمار در نظر می گیرد به عنوان موثرترین روش درمان غیرجراحی دیسک کمر است که می تواند از انجام جراحی های غیرضروری پیشگیری کند.

سایر روشهای درمان فتق دیسک کمر چیست؟

عمل جراحی

اگر گزینه‌های درمانی محافظه‌کارانه، مانند فیزیوتراپی و داروها، درد را به طور کامل کاهش نداده یا به پایان نمی‌رسانند، ممکن است پزشک جراحی را توصیه کند. پزشکان در مورد گزینه های جراحی با بیماران برای تعیین روش مناسب صحبت می کنند. مانند هر جراحی دیگری، سن بیمار، سلامت کلی و سایر مسائل در نظر گرفته می شود.

مزایای جراحی باید به دقت در برابر خطرات آن سنجیده شود. اگرچه درصد زیادی از بیماران مبتلا به فتق دیسک پس از جراحی تسکین درد قابل توجهی را گزارش می کنند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که جراحی کمک کند.

ممکن است یک بیمار کاندید جراحی ستون فقرات در نظر گرفته شود اگر:

  • درد رادیکولار فعالیت طبیعی را محدود می کند یا کیفیت زندگی را مختل می کند
  • نقایص عصبی پیشرونده مانند ضعف پا و یا بی حسی ایجاد می شود
  • از دست دادن عملکرد طبیعی روده و مثانه
  • مشکل در ایستادن یا راه رفتن
  • دارو درمانی و فیزیوتراپی بی تاثیر هستند
  • وضعیت سلامتی بیمار نسبتاً خوب است

 

کلمات مرتبط :

درمان غیرجراحی دیسک کمر – فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی در شریعتی – فیزیوتراپی در ظفر – فیزیوتراپی در میرداماد – فیزیوتراپی برای کمردرد