درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی

  1. خانه
  2. مقالات
  3. بیماری ها
  4. درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی
درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی

درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی و تزریق اوزون امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است و می تواند از انجام جراحی در بسیاری از بیماران جلوگیری کند.

بیرون زدگی دیسک کمر مشکل شایع و جدی ستون فقرات است که بدلیل وارد شدن فشار های تکراری و بیش از حد بر ستون فقرات یا ضعف تدریجی دیسک ها در طی فرایند پیری رخ می دهد ، در این شرایط ماده ژلاتینی و نسبتا نرم میان دیسک ها به بیرون نشت کرده که این شرایط می تواند منجر به وارد شدن فشار بر ریشه های عصبی نخاعی که از آن منطقه عبور می کننده شده و علائمی همچون درد ، اختلالات حرکتی ، ضعف و بی حسی پاها را به همراه داشته باشد.

 

وجود دیسک ها در ستون فقرات برای حرکات طبیعی ستون فقرات و جذب فشارهایی که به ستون فقرات وارد می شود از اهمیت بالایی برخوردار است، در نبود دیسک ها مهره ها بر روی روی هم ساییده می شوند که این شرایط علاوه بر بروز درد شدید حرکات ستون فقرات را تا حد زیادی محدود می کند.

درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی با روش های محتلفی انجام می گیرد و انتخاب بهترین روش درمان بیرون زدگی دیسک کمر بر عهده جراح ارتوپد و فیزیوتراپیست است. در صورتی که شرایط بیمار طی چند ماه پس از شروع اقدامات غیرتهاجمی بهبود پیدا نکند و یا عوارضی همچون بی اختیاری ادرار و مدفوع رخ دهد ، جراحی باید بسرعت انجام بگیرد تا از بروز آسیب های عصبی جلوگیری شود.

علائم بیرون زدگی دیسک کمر

علائم بسته به محل دیسک آسیب دیده و فشاری که بر اعصاب وارد می کند متفاوت است اما مهم ترین آن ها عبارتند از :

  • احساس درد و ناراحتی در کمر که به پاها نیز منتشر می شود.
  • بی حسی و ضعف پاها
  • گرفتگی عضلات کمر
  • تشدید درد با حرکات ستون فقرات ( حتی عطسه و سرفه نیز سبب تشدید درد می شوند )
  • کاهش قدرت بدن برای انجام فعالیت ها
  • سوزن سوزن شدن و گزگز کردن پاها

دلایل و عوامل خطر

با افزایش سن بتدریج از رطوبت دیسک ها کاسته شده و دیسک ها فشرده و در نتیجه مهره ها به هم نزدیک می شوند ، این عوامل در کنار ضعف دیسک ها بدلیل فرسودگی ناشی از افزایش سن خطر بروز بیرون زدگی دیسک کمر را افزایش می دهند.

وارد شدن فشار شدید و ناگهانی به دلیل بلند کردن اجسام سنگین

افرادی که به دلایل شغلی و یا ورزشی ستون فقرات آن ها تحرک بالایی داشته و به بطور مکرر تحت فشار قرار می گیرند نیز بیش از سایر افراد در معرض خطر بیرون زدگی دیسک کمر قرار دارند.

اضافه وزن بدن باعث ایجاد فشار اضافی بر روی دیسک های کمر شده و خطر آسیب دیدگی آن ها را افزایش می دهد.

درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی

امروزه روش های محتلفی برای درمان دیسک کرم بدون جراحی وجود دارد ، از تزریق اوزون تا فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی و استفاده از بریس های طبی ستون فقرات که هرکدام با توجه به شرایط بیمار توسط درمانگر برای بیمار در نظر گرفته می شوند.

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی سینوهه در ظفر خدمات تخصصی فیزیوتراپی دیسک کمر را ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

درمان دیسک کمر بدون جراحی – فیزیوتراپی دیسک کمر – بهترین درمان دیسک کمر – فیزیوتراپی در ظفر – فیزیوتراپی در قلهک – فیزیوتراپی در حسن آباد – فیزیوتراپی در داوودیه – فیزیوتراپی در شریعتی