درمان های دیسک کمر

هدف اولیه درمان برای هر بیمار کمک به تسکین درد و سایر علائم ناشی از فتق دیسک است. برای دستیابی به این هدف، برنامه درمانی هر بیمار باید بر اساس منبع درد، شدت درد و علائم خاصی که بیمار از خود نشان می دهد، فردی باشد.

به طور کلی، معمولاً به بیماران توصیه می شود قبل از در نظر گرفتن جراحی ستون فقرات برای فتق دیسک، یک دوره مراقبت محافظه کارانه (غیر جراحی) را شروع کنند. در حالی که این به طور کلی درست است، برای برخی از بیماران مداخله جراحی زودهنگام مفید است. به عنوان مثال، هنگامی که یک بیمار به دلیل گیرکردن ریشه عصبی ناشی از فتق دیسک دچار ضعف عمده پیشرونده در بازوها یا پاها می شود، انجام عمل جراحی زودتر می تواند هر گونه پیشرفت عصبی را متوقف کند. در چنین مواردی، بدون مداخله جراحی، از دست دادن عصب ممکن است رخ دهد و آسیب دائمی باشد.

همچنین چند بیماری نسبتاً نادر وجود دارد که نیاز به مداخله جراحی فوری دارد. به عنوان مثال، سندرم دم اسب، که معمولاً با ضعف پیشرونده در پاها ویا اختلال عملکرد ناگهانی روده یا مثانه مشخص می‌شود، نیاز به مراقبت‌های پزشکی و جراحی فوری دارد.

درمان های دیسک کمر

برای فتق دیسک کمر و گردن، درمان‌های محافظه‌کارانه (غیر جراحی) معمولاً می‌تواند حدود چهار تا شش هفته برای کمک به کاهش درد و ناراحتی اعمال شود. اغلب برای یافتن ترکیب مناسبی از درمان ها، یک فرآیند آزمون و خطا ضروری است. بیماران ممکن است یک درمان را در یک زمان امتحان کنند یا ممکن است استفاده از ترکیبی از گزینه های درمانی به طور همزمان مفید باشد. به عنوان مثال، درمان های متمرکز بر کاهش درد (مانند داروها) ممکن است به بیماران کمک کند تا درمان های دیگر (مانند دستکاری دستی ستون فقرات یا فیزیوتراپی) را بهتر تحمل کنند. علاوه بر کمک به بهبودی، فیزیوتراپی اغلب برای آموزش مکانیک‌های خوب بدن (مانند تکنیک بلند کردن مناسب) به بیماران استفاده می‌شود که به جلوگیری از ساییدگی و پارگی بیش از حد دیسک‌ها کمک می‌کند.

اگر درمان های محافظه کارانه در کاهش درد و ناراحتی موفقیت آمیز باشد، بیمار ممکن است آن را ادامه دهد. برای آن دسته از بیمارانی که درد شدید و از دست دادن عملکرد  را تجربه می کنند و با درمان های محافظه کارانه تسکین نمی یابند، جراحی ممکن است به عنوان یک گزینه در نظر گرفته شود.

ترکیبی از گزینه های درمانی محافظه کارانه زیر را می توان حداقل در شش هفته اول ناراحتی و درد استفاده کرد:

  • فیزیوتراپی، ورزش و کشش ملایم برای کمک به کاهش فشار روی ریشه عصبی
  • سرما و گرما درمانی برای تسکین درد
  • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن، ناپروکسن یا مهارکننده‌های COX-2 برای تسکین درد
  • داروهای مسکن برای تسکین درد
  • استروئیدهای خوراکی برای کاهش التهاب برای تسکین درد
  • تزریق اپیدورال برای کاهش التهاب برای تسکین درد

اگر یک دوره درمان غیرجراحی (معمولاً چهار تا شش هفته) برای تسکین درد ناشی از فتق دیسک موثر نباشد، جراحی به عنوان آخرین گزینه درمانی توصیه می شود.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای دیسک کمر – درمان های دیسک کمر – بهترین درمان دیسک کمر – فیزیوتراپی در شریعتی – درمان دیسک کمر بدون جراحی