درمان هرنی دیسک کمر با فیزیوتراپی به عنوان موثرترین روش درمان غیرجراحی دیسک کمر شناخته می شود که در کلینیک فیزیوتراپی سینوهه در ظفر ارائه می شود.

دیسک هایی که بین هر یک از مهره های ستون فقرات قرار دارند، به عنوان ضربه گیر برای استخوان های ستون فقرات عمل می کنند.

هرنی دیسک قطعه ای از هسته دیسک است که به دلیل پارگی قسمت بیرونی دیسک به داخل کانال نخاعی رانده می شود. بیرون زدگی دیسک کمر یکی از شایع ترین اختلالات ستون فقرات است که می تواند منجر به وارد شدن فشار به ریشه های عصبی نخاعی و بروز درد و ناراحتی در ستون فقرات شود.

کانال نخاعی فضای محدودی دارد که برای عصب نخاعی و قطعه دیسک جابجا شده فضای کافی در داخل کانال نخاعی ندارد که این شرایط منجر به بروز علائم دیسک کمر می شود.

درمان هرنی دیسک کمر با فیزیوتراپی به عنوان موثرترین روش درمانی می تواند علائم دیسک کمر را کاهش داده و به جلوگیری از پیشرفت آسیب ایجاد شده کمک می کند.

فتق دیسک کمر سبب وارد شدن فشار بر اعصاب ستون فقرات شده و معمولا باعث ایجاد درد و ناراحتی شدید در ستون فقرات می شود. 

فتق دیسک در قسمت تحتانی کمر (کمر) شایع‌تر است، اما در گردن (ستون فقرات گردنی) نیز رخ می‌دهد. ناحیه ای که در آن درد تجربه می شود بستگی به این دارد که کدام قسمت از ستون فقرات تحت تاثیر قرار گرفته است.

دلایل و عوامل خطر

یک فشار یا آسیب بیش از حد ممکن است باعث این آسیب شود. با این حال، مواد دیسک به طور طبیعی با افزایش سن تخریب می‌شوند و رباط‌ هایی که آن را در جای خود نگه می‌دارند شروع به ضعیف شدن می‌کنند. با پیشرفت این آسیب، یک فشار نسبتاً جزئی یا حرکت پیچشی می تواند باعث پارگی دیسک شود.

افراد خاصی ممکن است در برابر مشکلات دیسک آسیب پذیرتر باشند و در نتیجه ممکن است در چندین نقطه در امتداد ستون فقرات دچار فتق دیسک شوند. 

بسته به موقعیت هرنی دیسک و اندازه آن، علائم بسیار متفاوت است. اگر فتق دیسک به عصب فشار نیاورد، ممکن است بیمار دچار کمردرد شود یا اصلاً درد نداشته باشد. اگر به عصب فشار می آورد، ممکن است درد، بی حسی یا ضعف در ناحیه ای از بدن که عصب به آن حرکت می کند، وجود داشته باشد. به طور معمول، قبل از فتق دیسک، یک دوره کمردرد یا سابقه طولانی دوره های مزمن کمردرد رخ می دهد.

روشهای درمان هرنی دیسک کمر

فعالیت ها را برای ۲ تا ۳ روز محدود کنید. پیاده روی در حد تحمل همراه با یک ضد التهاب مانند ایبوپروفن توصیه می شود، اگر برای بیمار منع مصرف ندارد. تختخواب توصیه نمی شود.

سرما و گرما درمانی برای تسکین علائم دیسک کمر توسط متخصص فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرند.

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی سینوهه در ظفر خدمات تخصصی فیزیوتراپی برای درمان هرنی دیسک کمر ارائه می دهند.

لیزر درمانی با لیزر پرتوان ، سوزن خشک ، الکتروتراپی ، تکنیک های درمان دستی و تمرینات ورزشی از روشهای فیزیوتراپی در درمان دیسک کمر هستند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای دیسک کمر – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی در شریعتی