درمان کمردرد مزمن بدون جراحی

فیزیوتراپی در درمان کمر درد
فیزیوتراپی در درمان کمر درد
اکتبر 8, 2021
پیشگیری از کمردرد حاد
پیشگیری از کمردرد حاد
اکتبر 16, 2021
نمایش همه

درمان کمردرد مزمن بدون جراحی

درمان کمردرد مزمن بدون جراحی

درمان کمردرد مزمن بدون جراحی

درمان کمردرد مزمن بدون جراحی

کمردرد اگر سه ماه یا بیشتر طول بکشد مزمن تلقی می شود. این می تواند بیاید و برود، اغلب باعث تسکین موقت و به دنبال آن ناامیدی می شود. اگر علت آن را ندانید، مقابله با کمردرد مزمن می تواند بسیار سخت باشد.

علل شایع کمردرد مزمن

کمردرد مزمن معمولاً مربوط به سن است، اما می تواند ناشی از آسیب قبلی نیز باشد. شایع ترین علل عبارتند از:

  • آرتریت ستون فقرات – نازک شدن تدریجی غضروف داخل ستون فقرات
  • تنگی نخاع – باریک شدن کانال نخاعی که ممکن است منجر به درد عصبی شود
  • مشکلات دیسک، مانند فتق یا برآمدگی دیسک
  • سندرم درد میوفاشیال – درد و حساسیت عضلانی غیر قابل توضیح

در برخی موارد، تعیین علت کمردرد مزمن دشوار است. مهم است که تا زمانی که منشاء درد پیدا نشود، تصمیمات عجولانه نگیرید یا تحت اقدامات پزشکی گسترده قرار نگیرید. نه تنها ممکن است کمکی نکنند.

اگر منبع درد مشخص نیست یا قابل درمان نیست، بهترین گزینه ممکن است همکاری با پزشک برای کاهش شعله‌ور شدن و کنترل درد با درمان‌های غیرجراحی باشد.

درمان کمردرد مزمن بدون جراحی

فیزیوتراپی

ورزش پایه و اساس درمان کمردرد مزمن است. این یکی از اولین درمان هایی است که باید تحت راهنمایی پزشک و فیزیوتراپیست ستون فقرات خود امتحان کنید، با این حال، مجموعه تمرینات یکسان برای همه کار نمی کند. تمرینات باید متناسب با علائم و شرایط خاص شما باشد. حفظ برنامه ورزشی در خانه نیز بخش بزرگی از موفقیت است.

فیزیوتراپی برای کمردرد مزمن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • بازآموزی وضعیت بدن
  • تست محدودیت های تحمل درد
  • تمرینات کششی و انعطاف پذیری
  • تمرینات هوازی
  • تقویت هسته
  • طب سوزنی، ماساژ، درمان بیوفیدبک، لیزر درمانی، تحریک الکتریکی عصب و سایر درمان های غیرجراحی ستون فقرات نیز می توانند برای کمردرد مزمن تفاوت ایجاد کنند. 

کمردرد مزمن هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی فشار می آورد. برای مدیریت ناامیدی، تحریک پذیری، افسردگی و سایر جنبه های روانشناختی مقابله با درد مزمن، ممکن است به یک روانشناس توانبخشی مراجعه کنید. این متخصص ممکن است مدیتیشن، یوگا، تای چی و سایر راهبردهای شناختی و آرامش بخش را توصیه کند تا ذهن شما را از تمرکز بر درد دور نگه دارد.

اصلاح سبک زندگی

اصلاج سبک زندگی یکی از روش های درمان کمردرد مزمن بدون جراحی است ، وقتی درد مزمن دارید، مهم است که محدودیت های خود را بپذیرید و خود را با آن سازگار کنید. به بدن خود گوش دهید و یاد بگیرید که با خودتان قدم بگذارید. به فعالیت هایی که درد شما را بدتر می کند توجه داشته باشید و در صورت امکان از آنها اجتناب کنید. این نه تنها می تواند به احساس بهتر کمر شما کمک کند، بلکه می تواند از پیشرفت بیماری زمینه ای نیز جلوگیری کند. یکی دیگر از تغییرات مهم در سبک زندگی، ترک سیگار است. نیکوتین از نظر علمی برای تشدید درد و تاخیر در بهبود شناخته شده است.

درمان های مبتنی بر تزریق

بلوک های عصبی، تزریق استروئید اپیدورال، فرسایش عصبی و انواع دیگر روش های مبتنی بر تزریق برای کمردرد مزمن در دسترس هستند. آنها زمانی استفاده می شوند که منبع درد مشخص باشد و گاهی اوقات می توانند به رد علل خاصی در صورت عدم موفقیت درمان کمک کنند. تزریق ها ممکن است درد را برای مدت معینی متوقف یا کاهش دهند، اما به عنوان راه حل های طولانی مدت در نظر گرفته نمی شوند و نباید به طور جداگانه استفاده شوند.

درمان های دارویی

برای کمک به کنترل کمردرد مزمن می توان از مسکن ها، داروهای ضد التهاب، شل کننده های عضلانی و سایر داروها استفاده کرد. با این حال، اکثر آنها با عوارض جانبی ناخواسته همراه هستند و برای استفاده طولانی مدت در نظر گرفته نشده اند.

 

کلمات مرتبط :

درمان کمردرد مزمن بدون جراحی – درمان دیسک کمر بدون جراحی – فیزیوتراپی برای کمردرد – فیزیوتراپی در شریعتی – فیزیوتراپی در ظفر