درمان کمر درد

فیزیوتراپی در درمان کمردرد
فیزیوتراپی در درمان کمردرد
می 12, 2021
علائم دیسک کمر
علائم دیسک کمر
می 14, 2021
نمایش همه

درمان کمر درد

درمان کمر درد

درمان کمر درد

درمان کمر درد در اغلب موارد با روشهای غیرجراحی و درمان حانگی امکان پذیر است و اقدامات ما تهاجمی تنها در درصد کمی از موارد انجام می گیرد.

اکثر کمردردها ظرف یک ماه پس از درمان خانگی بهبود می یابند. با این حال، همه افراد متفاوت هستند و کمردرد یک بیماری پیچیده است. برای بسیاری، درد برای چند ماه از بین نمی رود، اما تنها تعداد کمی از آنها درد شدید و مداوم دارند.

مسکن‌های بدون نسخه و استفاده از گرما ممکن است تمام چیزی باشد که نیاز دارید. استراحت در رختخواب توصیه نمی شود.

تا جایی که می توانید به فعالیت های خود ادامه دهید. فعالیت های سبک مانند پیاده روی و فعالیت های روزمره را امتحان کنید. فعالیتی که باعث افزایش درد می شود را متوقف کنید، اما به دلیل ترس از درد از فعالیت اجتناب نکنید. اگر درمان‌های خانگی بعد از چند هفته جواب نداد، پزشک ممکن است داروهای قوی‌تر یا درمان‌های دیگر را پیشنهاد کند.

داروها در درمان کمر درد

بسته به نوع کمردردی که دارید، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

  • مسکن های بدون نسخه (OTC). داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، دیگران) یا ناپروکسن سدیم (Aleve)، ممکن است به تسکین کمردرد کمک کنند. این داروها را فقط طبق دستور پزشک مصرف کنید. استفاده بیش از حد می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. اگر مسکن‌های OTC درد شما را تسکین نمی‌دهند، پزشک ممکن است داروهای NSAID را تجویز کند.
  • شل کننده های عضلانی اگر کمردرد خفیف تا متوسط ​​با مسکن های OTC بهبود نیافت، ممکن است پزشک یک شل کننده عضلانی نیز تجویز کند. شل کننده های عضلانی می توانند باعث سرگیجه و خواب آلودگی شما شوند.
  • مسکن های موضعی درد این محصولات از طریق کرم ها، مرهم ها، پمادها یا چسب ها، مواد تسکین دهنده درد را از طریق پوست شما ارسال می کنند.
  • مواد مخدر داروهای حاوی مواد افیونی مانند اکسی کدون یا هیدروکودون ممکن است برای مدت کوتاهی با نظارت دقیق پزشک استفاده شوند. مواد افیونی برای دردهای مزمن خوب کار نمی کنند، بنابراین نسخه شما معمولاً قرص هایی به ارزش کمتر از یک هفته ارائه می دهد.
  • داروهای ضد افسردگی برخی از انواع داروهای ضد افسردگی – به ویژه دولوکستین (Cymbalta) و ضد افسردگی های سه حلقه ای، مانند آمی تریپتیلین – نشان داده شده است که مستقل از تأثیر آنها بر افسردگی، کمردرد مزمن را تسکین می دهند.

فیزیوتراپی در درمان کمر درد

یک فیزیوتراپ می تواند تمریناتی را برای افزایش انعطاف پذیری، تقویت عضلات پشت و شکم و بهبود وضعیت بدن به شما آموزش دهد. استفاده منظم از این تکنیک ها می تواند به جلوگیری از بازگشت درد کمک کند. فیزیوتراپیست ها همچنین در مورد نحوه اصلاح حرکات خود در طول دوره کمردرد برای جلوگیری از تشدید علائم درد در حین ادامه فعالیت، آموزش می دهند.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سینوهه پس از ارزیابی دقیق شرایط بیمار از موثرترین راهکارهای فیزیوتراپی ستون فقرات برای درمان کمردرد بهره می برند.

جراحی و روش های دیگر

روش های مورد استفاده برای درمان کمردرد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تزریق کورتیزون اگر اقدامات دیگر درد شما را تسکین ندهد، و اگر درد شما به ساق پای شما سرایت کند، پزشک ممکن است کورتیزون – یک داروی ضد التهابی قوی – به همراه یک داروی بی‌حس کننده را به فضای اطراف نخاع (فضای اپیدورال) تزریق کند. تزریق کورتیزون به کاهش التهاب اطراف ریشه های عصبی کمک می کند، اما تسکین درد معمولاً تنها یک یا دو ماه طول می کشد.
  • عمل جراحي. اگر درد بی امان همراه با درد شدید ساق پا یا ضعف عضلانی پیشرونده ناشی از فشرده سازی عصب دارید، ممکن است از جراحی سود ببرید. این روش‌ها معمولاً برای دردهای مربوط به مشکلات ساختاری، مانند باریک شدن ستون فقرات (تنگی ستون فقرات) یا فتق دیسک که به درمان‌های دیگر پاسخ نداده است، اختصاص دارد.

 

کلمات مرتبط :

درمان کمردرد – فیزیوتراپی برای درمان کمر درد – درمان دیسک کمر بدون جراحی – فیزیوتراپی خوب در شریعتی – فیزیوتراپی در میرداماد