دلایل درد لگن

درد لگن یک علامت رایج است که می تواند به صورت درد، تیز یا سوزش توصیف شود. شدت آن می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

علل احتمالی زیادی برای درد لگن وجود دارد. آنها شامل موارد جدی مانند شکستگی یا عفونت مفصل، و علل کمتر جدی مانند بورسیت هستند.

درد لگن در کودکان متفاوت از بزرگسالان ارزیابی می شود. این مقاله بر روی درد لگن در بزرگسالان تمرکز دارد.

مفصل ران یک مفصل بزرگ “توپ و سوکت” است. “سوکت” استخوانی است در لگن شما به نام استابولوم و “توپ” سر استخوان ران شما است. این قسمت بالای استخوان بلند پای شماست.

مفصل ران با غضروف پوشانده شده است، یک بافت صاف و سفید که استخوان ها را بالشتک می کند و به لگن اجازه می دهد به راحتی حرکت کند.

الگوهای رایجی برای درد لگن وجود دارد:

  • با مشکلی که در داخل مفصل ران وجود دارد، درد در قسمت داخلی مفصل ران قرار دارد (درد قدامی لگن).
  • هنگامی که درد در کنار باسن (درد جانبی ران) یا در قسمت بیرونی باسن نزدیک‌تر به باسن شما باشد (درد پشت لگن)، مشکل مربوط به عضلات، رباط‌ها، تاندون‌ها و/یا اعصاب است که اطراف مفصل ران.
  • دانستن محل درد لگن – قدامی، جانبی یا خلفی – راهی مفید برای درک علائم است.

دلایل درد لگن

درد قدامی هیپ
درد قدامی لگن داخل لگن و ناحیه کشاله ران شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

علل رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • التهاب
  • عفونت
  • شکستگی استخوان
  • آرتروز
  • استئوآرتریت مفصل ران زمانی اتفاق می‌افتد که غضروف مفصل ران به آرامی در طول زمان از بین می‌رود. غضروف می‌تواند به دلیل افزایش سن یا به دلیل آسیب قبلی لگن از بین برود. این می تواند باعث شود که استخوان های مفصل شروع به مالیدن روی یکدیگر کنند.

در آرتروز لگن، درد ممکن است مبهم، دردناک یا تیز باشد و درد و سفتی با فعالیت بدتر شده و با استراحت بهبود می‌یابد.

این نوع درد لگن اغلب با فعالیت کاهش می یابد.

شکستگی لگن

شکستگی لگن، که شکستگی در ربع بالایی استخوان ران است، باعث درد عمیق می شود. شما آن را در قسمت بیرونی بالای ران یا ناحیه کشاله ران احساس می کنید. این شکستگی ها ممکن است پس از زمین خوردن یا ضربه مستقیم به لگن اتفاق بیفتد.

شکستگی‌های استرسی لگن یکی از دلایل درد لگن هستند که می‌توانند به دلیل فشار فیزیکی مکرر ایجاد شوند و در زنان ورزشکار که دارای «سه‌گانه ورزشکار زن» هستند، شایع‌تر است.

استفاده از داروهای استروئیدی، سابقه سیگار کشیدن و سایر شرایط پزشکی که می تواند استخوان را ضعیف کند، مانند سرطان یا پوکی استخوان، نیز از عوامل خطر برای شکستگی های استرسی لگن هستند.

با یک شکستگی استرسی، ممکن است شروع تدریجی درد را احساس کنید که با تحمل وزن روی پاها و باسن بدتر می شود. شکستگی ضربه ای باعث درد ناگهانی و شدید می شود.

بورسیت Iliopsoas

بورسیت یک تحریک یا التهاب بورس است. این کیسه های کوچک پر از مایع هستند که به عنوان بالشتک بین مفاصل، ماهیچه ها و تاندون ها عمل می کنند. بورسای iliopsoas که در قسمت داخلی یا کشاله ران لگن شما قرار دارد، در صورت التهاب باعث درد قدامی لگن می شود.

بورسیت Iliopsoas بیشتر در بین دوندگان یا بازیکنان فوتبال شایع است. این باعث ایجاد درد قدامی لگن می‌شود که ممکن است به جلوی ران یا باسن گسترش یابد. گاهی اوقات، ممکن است در این نوع بورسیت، احساس کوبیدن، گرفتگی یا ترکیدن در لگن کنید.

کشش فلکسور هیپ

کشیدگی لگن به کشش یا پارگی عضله، تاندون نزدیک آن یا هر دو اشاره دارد. عضلات خم کننده ران، مانند عضله iliopsoas یا عضله راست فموریس، اغلب در کشیدگی مفصل ران درگیر هستند.

کشیدگی فلکسور لگن می تواند در اثر استفاده بیش از حد ایجاد شود، همانطور که در مورد دوچرخه سواران یا بازیکنان فوتبال صدق می کند. همچنین ممکن است ناشی از ضربه، مانند ضربه مستقیم در طول ورزش تماسی باشد. علاوه بر درد قدامی لگن، این فشارها می توانند باعث تورم، محدودیت حرکت و ضعف عضلانی شوند.

بورسیت تروکانتریک

بورسیت تروکانتریک یکی از دلایل درد لگن است که باعث درد شدید جانبی لگن می‌شود که اغلب به سمت پایین ران و زانو پخش می‌شود. درد معمولاً در شب هنگام خوابیدن روی لگن آسیب‌دیده بدتر می‌شود. همچنین با فعالیت، مانند راه رفتن یا دویدن، بدتر می شود.

با گذشت زمان، درد ممکن است به یک درد دردناک عمیق تبدیل شود که در ناحیه بزرگ‌تری از لگن پخش می‌شود. ممکن است متوجه تورم شوید یا با پای آسیب‌دیده شروع به لنگیدن کنید.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی مفصل لگن – درمان درد مفصل لگن – فیزیوتراپی در خیابان شریعتی