دلایل کمردرد شدید

کاربردهای فیزیوتراپی
کاربردهای فیزیوتراپی
سپتامبر 19, 2021
بهترین درمان فتق دیسک
بهترین درمان فتق دیسک
اکتبر 2, 2021
نمایش همه

دلایل کمردرد شدید

دلایل کمردرد شدید

دلایل کمردرد شدید

دلایل کمردرد شدید

کمردرد شدید می تواند به دلیل آسیب ناگهانی، مانند شکستگی یا رگ به رگ شدن ستون فقرات، یا مشکلاتی مانند سیاتیک یا آسیب دژنراتیو دیسک های مهره رخ دهد. هنگامی که علت دقیق کمردرد تیز قابل شناسایی نباشد، به عنوان کمردرد “غیر اختصاصی” توصیف می شود.

کمردرد تیز و شدید به طور ناگهانی ایجاد می‌شود و می‌تواند حاد باشد – گاهی اوقات بیش از سه ماه طول نمی‌کشد.

کمردرد یک شکایت رایج است: تخمین زده می شود که ۸۰ درصد از بزرگسالان یک دوره کمردرد را در مقطعی از زندگی خود تجربه می کنند. معمولاً طی چند روز یا چند هفته خود به خود برطرف می شود.

دلایل کمردرد شدید

 • کشیدگی عضلانی
 • رگ به رگ شدن کمر
 • درد مفاصل فاست
 • شکستگی ستون فقرات
 • اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک (SI).
 • سیاتیک
 • آسیب دیسک
 • چندین عامل سبک زندگی ممکن است خطر ابتلا به کمردرد شدید را افزایش یا کاهش دهد.

کشیدگی عضلات

کشیدگی آسیبی است که در آن فیبرهای تاندون یا عضلانی بیش از حد کشیده شده یا پاره شده و باعث التهاب می شود. هنگامی که کمر تحت تاثیر قرار می گیرد، درد اغلب از باسن سرچشمه می گیرد و ممکن است به پشت یک یا هر دو پا کشیده شود.

سایر علائم کشیدگی عضلات عبارتند از:

 • سفتی، سختی
 • اسپاسم عضلانی
 • مشکل در حرکت

رگ به رگ شدن کمر

رگ به رگ شدن کمر، زمانی اتفاق می افتد که رباط ها – نوارهای سخت بافتی که استخوان ها را به استخوان ها متصل می کنند – آسیب می بینند.

رگ به رگ شدن می تواند ناشی از کشش یا پارگی یک رباط از اتصال آن باشد، که اغلب به دلیل آسیبی مانند افتادن یا عملی است که مفصل اطراف را از حالت طبیعی خود خارج می کند.

پیچ خوردگی می تواند از کشش خفیف رباطی تا پارگی کامل متغیر باشد. علائم رایج پس از پیچ خوردگی عبارتند از:

 • کبودی
 • تورم
 • بی ثباتی
 • حرکت دردناک
 • اسپاسم عضلانی دردناک
 • رباط های ستون فقرات

درد مفصل فاست

مفاصل فاست در پشت مهره ها قرار دارند و به محافظت از ستون فقرات در برابر حرکات شدید در هر جهت کمک می کنند.

آنها ممکن است در اثر یک تکان ناگهانی، مانند ضربه شلاق، که در آن ستون فقرات از تراز خارج می شود، آسیب ببینند. حتی یک حرکت ساده خم شدن برای بستن بند کفش می تواند باعث درد مفاصل فاست شود.

مفاصل فاست نیز مستعد ابتلا به آرتریت دژنراتیو (استئوآرتریت) هستند، که در آن غضروف اطراف مفصل که بالشتک محافظ بین مهره‌ها را فراهم می‌کند فرسوده می‌شود. هنگامی که استخوان ها به یکدیگر ساییده می شوند، باعث درد می شود.

درد شدید ناشی از آسیب یا انحطاط مفصل فاست می‌تواند از کمر به پایین به باسن و قسمت بالایی پاها یا تا تیغه‌های شانه تابیده شود.

درد مفاصل فاست می تواند باعث شود که احساس کنید ستون فقرات شما “قفل شده است” و حتی ممکن است باعث شود تا چند دقیقه نتوانید حرکت کنید.

شکستگی ستون فقرات

شکستگی در مهره ها یکی از مهم ترین دلایل کمردرد شدید است. یکی از انواع شکستگی ستون فقرات – شکستگی فشاری – زمانی اتفاق می‌افتد که مهره‌ها تحت فشار نیروی خارجی فرو می‌روند. این در صدمات تروماتیک ستون فقرات یا به دلیل سقوط بد هنگام فشرده شدن یا له شدن مهره رایج است.

در افراد مسن، از دست دادن تراکم استخوان مرتبط با پوکی استخوان می تواند خطر این شکستگی ها را افزایش دهد، که ممکن است فوراً علائمی ایجاد نکند.

شکستگی ستون فقرات باعث ایجاد کمردرد شدید در هنگام ایستادن می شود.

سایر دلایل کمردرد شدید

اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک

مفاصل ساکروایلیاک (SI) در دو طرف قسمت تحتانی کمر بین استخوان خاجی و لگن قرار دارند. آنها ضربه گیر هستند و فشار روی لگن و ستون فقرات را کاهش می دهند.

هنگامی که می ایستید یا راه می روید، مفاصل SI به انتقال بار از بالاتنه به پایین تنه کمک می کنند.

استرس مکرر ناشی از حرکات روزانه یا آسیب می تواند غضروف اطراف مفاصل SI را فرسوده کند و باعث کمردرد و محدودیت حرکت در کمر یا باسن شود.

شدت درد ساکروایلیاک به طور معمول به میزان آسیب مفصل مربوط می شود. زمانی که غضروف آسیب دیده یا فرسوده می شود، استخوان ها شروع به مالیدن روی یکدیگر می کنند.

حرکات یا موقعیت‌هایی که به مفاصل فشار وارد می‌کنند (ایستادن از روی صندلی، راه رفتن در طبقه بالا، خم شدن و چرخش) می‌توانند درد در ناحیه کمر و باسن را تشدید کنند. این درد ممکن است به باسن، کشاله ران، ران یا زیر زانو تابیده شود.

سیاتیک

سیاتیک نیز از دیگر دلایل کمردرد شدید است و زمانی اتفاق می‌افتد که به عصب سیاتیک فشار وارد شود یا به آن آسیب وارد شود، که از قسمت پایین کمر شروع شده و از پشت هر پا می‌گذرد.

عصب سیاتیک ماهیچه های پشت زانو و ساق پا را کنترل می کند و احساس در پشت ران، ساق پا و حتی کف پا را ممکن می کند.

هنگامی که عصب سیاتیک فشرده می شود، ممکن است احساس سوزش و درد داشته باشید. اگر عصب تحت فشار باشد، ممکن است به دلیل قطع شدن سیگنال عصبی در پای خود احساس بی حسی و ضعف داشته باشید.

در برخی موارد، سیاتیک ممکن است ناشی از تومور یا کیستی باشد که بر روی عصب یا ریشه های عصبی فشار می آورد.

آسیب دیسک

کمردرد شدید ناشی از فتق یا پارگی دیسک می تواند زمانی رخ دهد که دیسک های بین مهره ای فشرده شده و به بیرون برآمده می شوند، که به عنوان دیسک لیز خورده نیز توصیف می شود.

هنگامی که دیسک لیز می خورد، تمام یا بخشی از آن به اعصاب اطراف یا نخاع فشار وارد می کند. یک دیسک همچنین ممکن است به دلیل آسیب یا کشیدگی پاره شود.

از آنجایی که دیسک‌های بین مهره‌ای به‌عنوان یک بالشتک عمل می‌کنند، طیف کاملی از حرکات کمر را تسهیل می‌کنند، مانند خم شدن، خم شدن یا چرخش. با این حال، خراب شدن دیسک باعث کاهش بالش می شود و منجر به درد شدید می شود. همچنین می تواند باعث شود برخی از افراد چندین اینچ قد خود را از دست بدهند.

 

کلمات مرتبط :

دلایل کمردرد شدید – فیزیوتراپی در درمان کمردرد – بهترین درمان کمردرد – فیزیوتراپی کمردرد – فیزیوتراپی خوب در شریعتی – درمان دیسک کمر بدون جراحی