سندرم مفصل فاست وضعیتی است که با اختلال در مفاصل فاست مشخص می شود. معمولاً با درد کمر همراه است. 

هر بخش بین مهره ای شامل سه مفصل است که در یک مجموعه کار می کنند. دو مفصل فاست در پشت و یک دیسک بزرگ در جلو وجود دارد که هر بخش را تشکیل می دهد. این سه پایه پایداری تمام وزن شما را بالاتر از هر سطح ایجاد می کند. در تمام حرکاتی که ستون فقرات شما را درگیر می کند، مفاصل فاست خلفی حرکت و اصطکاک مداوم و تکراری را تجربه می کنند و ممکن است ساییده یا پاره شوند. مفاصل فاست آسیب دیده می توانند در حرکت محدود شده و درد قابل توجهی ایجاد کنند.

علل سندرم مفصل فاست

مانند بسیاری دیگر از ساختارهای مفصلی در سراسر بدن، دیسک ها نیز ممکن است در اثر استفاده مداوم دچار انحطاط مرتبط با افزایش سن شوند. غضروف داخل مفاصل ممکن است شروع به ساییدگی کند و به آن اجازه می دهد نازک شود که به نوبه خود به مهره های به هم چسبیده اجازه می دهد تا مستقیماً روی یکدیگر ساییده شوند، بدون اینکه روان کننده یا جدا شوند. این مالش مداوم باعث تورم، التهاب موضعی و در نهایت علائم درد می شود.

علائم و نشانه ها

در واقع، درد ناشی از مفاصل فاست به عنوان “سندرم فاست” تعریف می شود. در این حالت، مفاصل فاست ملتهب می شوند و ممکن است باعث درد، درد و سفتی شوند.

بیماران اغلب افزایش درد را با افزایش یا دوره های طولانی عدم فعالیت گزارش می کنند. به عنوان مثال، زمانی که ساعت ها نشسته یا ایستاده اید، درد ممکن است شدیدتر باشد. علاوه بر این، علائم سندرم فاست ممکن است در صبح بدتر شود و پس از حرکت در اطراف با پیشرفت روز بهبود یابد.

روش های درمان

پزشک شما می تواند در ابتدا داروهای ضد التهابی تجویز کند. این درمان دارویی معمولاً با فیزیوتراپی برای افزایش عضلات پشتی به منظور کاهش بار روی مفاصل فاست همراه است. بنابراین، درمان می تواند ستون فقرات شما را تسکین و تثبیت کند. تمریناتی که فیزیوتراپیست برای بیمار در نظر می گیرد کمک زیادی به بهبود وضعیت بیمار می کند.

برای دریافت خدمات فیزیوتراپی ستون فقرات می توانید به کلینیک فیزیوتراپی سینوهه (فیزیوتراپی در شریعتی) مراجعه بفرمایید.

اگر این اقدامات به بهبودی دست نیافتند، روش‌های کم تهاجمی مانند نفوذ فاست می‌توانند برای ارائه تسکین انجام شوند. در این روش، یک بی حس کننده موضعی در ترکیب با کورتیزون یا سایر داروهای ضد التهابی به طور مستقیم به مفصل آسیب دیده تزریق می شود.

 

کلمات مرتبط :

سندرم مفلصل فاست – فیزیوتراپی کمردرد – فیزیوتراپی در شریعتی – فیزیوتراپی در ظفر