سیاتیک چیست؟

روشهای درمان غیرجراحی دیسک کمر
روشهای درمان غیرجراحی دیسک کمر
ژوئن 6, 2022
درمان آرتروز زانو با تزریق اوزون
درمان آرتروز زانو با تزریق اوزون
ژوئن 8, 2022
نمایش همه

سیاتیک چیست؟

سیاتیک چیست؟

سیاتیک چیست؟

سیاتیک چیست؟

دردی است که از قسمت پایین کمر شما منشا می گیرد و معمولاً به سمت پایین یک یا هر دو پا منتشر می شود. این ناشی از التهاب عصب سیاتیک در قسمت پایین کمر شما است. اصطلاح پزشکی سیاتیک رادیکولوپاتی کمری است: نیشگون گرفتن عصب هنگام خروج از ستون فقرات.

جراحی یکی از گزینه های درمانی سیاتیک است، اما برای همه مناسب نیست و تنها در شرایطی که اقدامات غیرجراحی نتوانند کمکی به بهبود علائم سیاتیک بکنند انجام می گیرد.

نکاتی که قبل از جراحی سیاتیک باید به آنها توجه کنید:

آیا می دانید علت سیاتیک چیست؟

سیاتیک ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، که هر یک به درمان کمی متفاوت نیاز دارند. اینکه آیا جراحی سیاتیک شما را از بین می‌برد یا نه، بستگی به این دارد که چرا عصب سیاتیک در وهله اول ملتهب شده است. دلایل احتمالی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • فتق دیسک در قسمت پایین کمر شما
  • تنگی نخاع – باریک شدن فضای داخل کانال نخاعی
  • اسپوندیلولیستزیس – مهره های لغزیده و نامناسب
  • انحطاط ستون فقرات به دلیل ساییدگی و پارگی، که ممکن است منجر به خارهای استخوانی شود (مناطق رشد استخوان اضافی)
  • کیست یا تومور در ستون فقرات

اگرچه بیشتر این علل را می توان با جراحی برطرف کرد، به ندرت اولین خط درمان است. نوع جراحی به مشکل بستگی دارد.

علاوه بر این، درد سیاتیک مانند ممکن است در نتیجه تحریک عصب سیاتیک توسط عضله پیریفورمیس در باسن باشد. این بیماری سندرم پیریفورمیس نامیده می شود و به ندرت نیاز به جراحی دارد.

سیاتیک چه تاثیری بر کیفیت زندگی شما دارد؟

درد سیاتیک ممکن است از قسمت تحتانی کمر، از پشت ران تا پای شما گسترش یابد. درد ممکن است بیاید و برود، گاهی اوقات برای روزها و حتی هفته ها ادامه دارد. این ممکن است باعث هر چیزی شود، از ناراحتی خفیف گرفته تا غیرقابل تحمل کردن ساده ترین کارها. نشستن ممکن است با درد سیاتیک دردناک باشد – و حتی بیشتر از آن رانندگی کنید. ناگفته نماند ورزش و فعال بودن.

همانطور که به فکر جراحی برای سیاتیک هستید، در نظر بگیرید که درد چقدر بر کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد. اگر کار، سرگرمی‌ها، زندگی اجتماعی یا روابط شما از درد مداوم رنج می‌برد، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به جراحی فکر کنید.

اگرچه سیاتیک به عنوان التهاب عصبی شروع می شود، اما ممکن است در نهایت به آسیب عصبی تبدیل شود. اگر عصب سیاتیک آسیب ببیند، می تواند منجر به بی حسی، سوزن سوزن شدن و در موارد شدیدتر، ضعف در زانوها یا پاها شود. هر چه مدت بیشتری درمان نشود، مدت بیشتری طول می کشد تا بی حسی و ضعف برطرف شود و ممکن است دائمی شوند.

سایر درمانهای سیاتیک چیست؟

بسته به علت، روش های مختلفی برای مدیریت سیاتیک بدون جراحی وجود دارد. آنها ممکن است شامل داروهای مسکن، تزریق استروئید، فیزیوتراپی، آب درمانی، مدیتیشن و بلوک های عصبی و غیره باشند. چیزی که برای یک فرد کار می کند ممکن است برای شخص دیگری به همان اندازه موثر نباشد.

انواع مختلفی از پزشکان وجود دارند که درد سیاتیک را درمان می کنند. اگر احساس می‌کنید گزینه‌های خود را با پزشک مراقبت‌های اولیه خود تمام کرده‌اید، قبل از تماس با جراح، یک قرار ملاقات با یک پزشک توانبخشی یا یک متخصص طب درد داشته باشید. از آنجایی که هر فردی درد را متفاوت تجربه می کند، اغلب نیاز به همکاری با متخصص مناسب برای یافتن ترکیبی از درمان هایی است که برای شما مفید است.

اهداف شما از این جراحی سیاتیک چیست؟

تصمیم گیری در مورد جراحی سیاتیک زمانی که درد زیادی دارید می تواند سخت باشد. حتماً با جراح خود در مورد اهداف پس از جراحی، به خصوص در مورد درد و فعالیت صحبت کنید. آیا انتظار دارید یک هفته دیگر به سر کار و باشگاه برگردید؟ آیا امیدوار هستید که درد به طور کامل و برای همیشه از بین برود؟

اگرچه بیشتر افراد پس از جراحی سیاتیک تا ۹۰ درصد سطح درد خود را بهبود می‌بخشند، اما هیچ پزشکی نمی‌تواند این را تضمین کند. ممکن است بعد از جراحی همچنان بی حسی وجود داشته باشد و همیشه احتمال بازگشت سیاتیک در مهره دیگری وجود دارد.

بسته به نوع جراحی سیاتیک، بیشتر افراد روز بعد پیاده روی می کنند و بهبودی کامل معمولاً دو تا چهار هفته طول می کشد. جراحی کم تهاجمی معمولاً به معنای بهبودی سریع‌تر است، اما اگر جراحی شامل بیش از یک مهره یا دیسک باشد، ممکن است بهبودی کمر شما بیشتر طول بکشد.

 

کلمات مرتبط :

سیاتیک چیست؟ – درمان درد سیاتیک بدون جراحی – فیزیوتراپی برای درد سیاتیک – فیزیوتراپی در شریعتی – فیزیوتراپی در ظفر