علائم دیسک کمر

هنگامی که فتق دیسک ایجاد می شود، مواد داخلی ژل مانند به داخل کانال نخاعی نشت می کند.

هنگامی که یک دیسک در قسمت پایین ستون فقرات شما برآمده یا پاره می شود، ممکن است در ناحیه کمر و یا پای خود احساس درد کنید. در اینجا ۳ علامت منحصر به فرد فتق یا بیرون زدگی دیسک آورده شده است تا به شما کمک کند علت اصلی مشکل کمر خود را شناسایی کنید:

علائم دیسک کمر

درد در هنگام نشستن
فعالیتی که فشار زیادی بر دیسک های تحتانی ستون فقرات شما وارد می کند نشستن است. اگر فتق یا برآمدگی دیسک دارید، این افزایش فشار در داخل دیسک شما ممکن است باعث برجسته‌تر شدن برآمدگی شود که ممکن است هنگام نشستن کمردرد شما را تشدید کند.

انتشار درد به پا (سیاتیک)
دیسک های کمر شما معمولاً در ناحیه خلفی (پشت) و یا جانبی (سمت) که در مجاورت ریشه های عصبی نخاعی شما قرار دارد، فتق یا برآمدگی دارند. فتق دیسک ممکن است از طریق یکی یا هر دو روش ۲-۴ زیر این ریشه های عصبی را تحت تأثیر قرار دهد:

فشرده سازی مستقیم. هنگامی که برآمدگی دیسک یا محتوای داخلی نشت می کند، مستقیماً روی ریشه عصبی نخاعی در هنگام خروج از کانال نخاعی فشار می آورد.

تحریک شیمیایی. هنگامی که فتق دیسک مواد تحریک کننده شیمیایی اسیدی را از مواد دیسک خارج می کند، که ممکن است باعث التهاب و تحریک در ناحیه اطراف ریشه عصب شود.

سپس عملکرد ریشه عصبی آسیب‌دیده تغییر می‌کند و ممکن است درد سوزشی همراه با بی‌حسی، ضعف و یا سوزن سوزن شدن در جلو و یا پشت ران، ساق و یا پای خود احساس کنید. به این علائم معمولاً سیاتیک می گویند. علائم و نشانه های سیاتیک معمولاً روی یک پا تأثیر می گذارد.

درد تشدید شده توسط فعالیت های خاص
کمردرد و یا سیاتیک ممکن است زمانی که فعالیت‌های خاصی انجام می‌دهید بدتر شود، مانند:

  • خم شدن به جلو و پایین
  • بلند کردن یک جسم سنگین
  • هل دادن یا کشیدن یک جسم سنگین
  • سرفه کردن
  • عطسه کردن

درد فتق دیسک کمر معمولاً سریع ظاهر می شود. در بیشتر موارد، هیچ دلیل مشخصی برای درد وجود ندارد، مانند یک آسیب خاص یا رویداد تروماتیک. با این حال، درد ناگهانی احساس می شود

این وضعیت می‌تواند بسیار دردناک باشد، اما برای اکثر افراد، علائم آن خیلی طول نمی‌کشد. تقریباً ۹۰ درصد از افرادی که فتق دیسک کمر دردناک را تجربه می‌کنند، طی هفته گزارش می‌دهند که دیگر درد را احساس نمی‌کنند، حتی اگر هیچ درمان پزشکی برای آن دریافت نکرده باشند.

علائم هشدار دهنده و زمان مراجعه به پزشک

در صورت مشاهده این ۳ نشانه فتق دیسک به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است ترکیبی از درمان‌های غیرجراحی مانند داروهای تسکین‌دهنده درد و یک برنامه فیزیوتراپی هدایت‌شده و همچنین ارجاع به متخصص درد مداخله‌ای برای تزریق‌های کمری با هدایت تصویر را برای کمک به کاهش التهاب و تسکین درد توصیه کند.

اگر مشکلی در کنترل حرکات روده و یا مثانه، بی حسی در قسمت داخلی ران و ناحیه تناسلی خود و یا مشکل در شروع ادرار دارید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید. این علائم و نشانه ها ممکن است نشان دهنده سندرم دم اسبی باشد، یک اورژانس پزشکی جدی، که با برخی فتق های شدید دیسک کمر امکان پذیر است.