علائم دیسک گردن با توجه به میزان پارگی و بیرون زدگی دیسک ، محل مهره ها و … متفاوت است و از خفیف تا شدید متغیر است.

بیرون زدگی دیسک گردن جدی ترین بیماری و آسیب در مهره های گردنی است که به دلیل نزدیکی با ریشه های عصبی نخاعی می تواند سبب بروز مشکلات حسی و حرکتی برای فرد شود.

در این عارضه ماده ژلاتینی مانند درون دیسک گردن بدلیل پارگی دیسک گردن بیرون زده و سبب وارد شدن فشار بر ریشه ها و اعصاب نخاعی که از آن ناحیه عبور می کنند می شود  ، این وضعیت علاوه بر بروز درد سبب بروز واکنش التهابی شدیدی در این منطقه می شود.

شایعترین محل بیرون زدگی دیسک گردن بین مهره ها ۵ و ۶ و مهره های ۶ و ۷ است و پزشک برای تشخیص محل دقیق بیرون زدگی دیسک از تصاویر رادیوگرافی و همچینن سی تی اسکن و در مواردی حتی ام آر آی بهره می برد.

برخلاف عموم دیسک گردن خود بیماری نیست بلکه بیرون زدگی ماده میانی درون دیسک ها بدلیل آسیب و پارگی دیسک بیماری محسوب می شود.

علائم دیسک گردن ممکن است بحدی شدید باشد که سبب بروز مشکلات زیادی برای فرد شده و حتی خواب شبانه را از وی سلب کند و درمان آن نیز اغلب سخت از درمان دیسک کمر است.

خوشبختانه درمان دیسک کمر بدون جراحی با روش هایی همچون فیزیوتراپی و اوزون تراپی در بسیاری از مبتلایان به این عارضه از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و نیاز به انجام اعمال جراحی پرهزینه و بعضا پرعارضه را به حداقل می رساند.

درمان دیسک گردن با تزریق اوزون روشی موثر ، کم عارضه و موثر است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است ، برای انجام این روش مخلوطی از گاز اکسیژن و اوزون به قسمت مورد نظر در بدن تزریق می شود.

فیزیوتراپی یکی از موثرترین روش های درمان غیرجراحی دیسک کمر و گردن شناخته می شود و نیاز به انجام اعمال جراحی پرهزینه و پرعارضه را به حداقل می رساند.

فیزیوتراپیست برای کمک به بیمار مبتلا به دیسک گردن از متدها و مدالیته های مختلفی همچون لیزر پرتوان ، تراکشن مهره ها ، الکتروتراپی ، تکنیک های منوال تراپی و کایروپراکتیک و تمرینات ورزشی استفاده می کند.

علائم دیسک گردن

  • درد یا بی حسی عضلات گردن
  • گزگز کردن و مورمور شدن شانه ها و دست ها
  • اختلال در عملکرد دست ها
  • کاهش قدرت دست ها برای گرفتن اجسام
  • ناتوانی در گرفتن اجسام با دست
  • سردرد و سرگیجه
  • خواب رفتگی اندام ها بخصوص دست ها
  • ضعف عضلات در اندام های فوقانی

 

کلمات مرتبط :

درمان دیسک گردن بدون جراحی – درمان دیسک کمر بدون جراحی – فیزیوتراپی دیسک گردن – علائم دیسک گردن – درمان دیسک کمر با تزریق اوزون