علل کمردرد شدید

کمردرد شدید می تواند به دلیل آسیب ناگهانی، مانند شکستگی یا رگ به رگ شدن ستون فقرات، یا مشکلاتی مانند سیاتیک یا آسیب دژنراتیو دیسک های مهره رخ دهد. هنگامی که علت دقیق کمردرد تیز قابل شناسایی نباشد، به عنوان کمردرد “غیر اختصاصی” توصیف می شود.

کمردرد تیز و شدید به طور ناگهانی ایجاد می‌شود و می‌تواند حاد باشد و گاهی اوقات بیش از سه ماه طول نمی‌کشد.

علل کمردرد شدید

کشیدگی عضلات
کشیدگی آسیبی است که در آن فیبرهای تاندون یا عضلانی بیش از حد کشیده شده یا پاره شده و باعث التهاب می شود. هنگامی که کمر تحت تاثیر قرار می گیرد، درد اغلب از باسن سرچشمه می گیرد و ممکن است به پشت یک یا هر دو پا کشیده شود.

سایر علائم کشیدگی عضلات عبارتند از:

  • سفتی، سختی
  • اسپاسم عضلانی
  • مشکل در حرکت

رگ به رگ شدن کمر
رگ به رگ شدن کمر، که به آن رگ به رگ شدن کمر نیز می گویند، زمانی اتفاق می افتد که رباط ها – نوارهای سخت بافتی که استخوان ها را به استخوان ها متصل می کنند – آسیب می بینند.

رگ به رگ شدن می تواند ناشی از کشش یا پارگی یک رباط از اتصال آن باشد، که اغلب به دلیل آسیبی مانند افتادن یا عملی است که مفصل اطراف را از حالت طبیعی خود خارج می کند.

پیچ خوردگی می تواند از کشش خفیف رباطی تا پارگی کامل متغیر باشد. علائم رایج پس از پیچ خوردگی عبارتند از:

  • کبودی
  • تورم
  • بی ثباتی
  • حرکت دردناک
  • اسپاسم عضلانی دردناک

سایر علل کمردرد شدید

شکستگی ستون فقرات
یکی از انواع شکستگی ستون فقرات – شکستگی فشاری – زمانی اتفاق می‌افتد که مهره‌ها تحت فشار نیروی خارجی فرو می‌روند. این در صدمات تروماتیک ستون فقرات یا به دلیل سقوط بد هنگام فشرده شدن یا له شدن مهره رایج است.

در افراد سالمند، از دست دادن تراکم استخوان مرتبط با پوکی استخوان می تواند خطر این شکستگی ها را افزایش دهد، که ممکن است فوراً علائمی ایجاد نکند.

شکستگی ستون فقرات سبب کمردرد شدید در هنگام ایستادن می شود.

درد مفصل فاست
مفاصل فاست پشت مهره ها قرار دارند و به محافظت از ستون فقرات در برابر حرکات شدید در هر جهت کمک می کنند.

آنها ممکن است در اثر یک تکان ناگهانی، مانند ضربه شلاق، که در آن ستون فقرات از تراز خارج می شود، آسیب ببینند. حتی یک حرکت ساده خم شدن برای بستن بند کفش می تواند باعث درد مفاصل فاست شود.

مفاصل فاست نیز مستعد ابتلا به آرتریت دژنراتیو (استئوآرتریت) هستند، که در آن غضروف اطراف مفصل که بالشتک محافظ بین مهره‌ها را فراهم می‌کند فرسوده می‌شود. هنگامی که استخوان ها به یکدیگر ساییده می شوند، باعث درد می شود.

درد شدید ناشی از آسیب یا انحطاط مفصل فاست می‌تواند از کمر به پایین به باسن و قسمت بالایی پاها یا تا تیغه‌های شانه تابیده شود.

درد مفاصل فاست می تواند باعث شود که احساس کنید ستون فقرات شما “قفل شده است” و حتی ممکن است باعث شود تا چند دقیقه نتوانید حرکت کنید.

آسیب دیسک
یکی دیگر از علل کمردرد شدید ناشی از فتق یا پارگی دیسک است و زمانی رخ می دهد که دیسک های بین مهره ای فشرده شده و به بیرون برآمده می شوند، که به عنوان دیسک لیز خورده نیز توصیف می شود.

هنگامی که دیسک لیز می خورد، تمام یا بخشی از آن به اعصاب اطراف یا نخاع فشار وارد می کند. یک دیسک همچنین ممکن است به دلیل آسیب یا کشیدگی پاره شود.

درمان دیسک کمر بدون جراحی و با فیزیوتراپی و تکنیک های درمان دستی و کایروپراکتیک توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سینوهه ارائه می شود.

سیاتیک
سیاتیک زمانی رخ می دهد که به عصب سیاتیک فشار وارد شود یا به آن آسیب وارد شود، که از قسمت پایین کمر شروع شده و از پشت هر پا می‌گذرد.

عصب سیاتیک ماهیچه های پشت زانو و ساق پا را کنترل می کند و احساس در پشت ران، ساق پا و حتی کف پا را ممکن می کند.

هنگامی که عصب سیاتیک فشرده می شود، ممکن است احساس سوزش و درد داشته باشید. اگر عصب تحت فشار باشد، ممکن است به دلیل قطع شدن سیگنال عصبی در پای خود احساس بی حسی و ضعف داشته باشید.

در برخی موارد، سیاتیک ممکن است ناشی از تومور یا کیستی باشد که بر روی عصب یا ریشه های عصبی فشار می آورد.

 

 

کلمات مرتبط :

علل کمردرد شدید – درمان کمردرد شدید – فیزیوتراپی دیسک کمر – درمان دیسک کمر بدون جراحی