فتق دیسک ستون فقرات

فتق دیسک کمر چیست؟
فتق دیسک کمر چیست؟
دسامبر 4, 2021
اوزون تراپی چیست
اوزون تراپی چیست؟
دسامبر 9, 2021
نمایش همه

فتق دیسک ستون فقرات

فتق دیسک ستون فقرات

فتق دیسک ستون فقرات

فتق دیسک ستون فقرات به مشکل یکی از بالشتک‌های لاستیکی (دیسک‌ها) اشاره دارد که بین تک تک استخوان‌ها (مهره‌ها) قرار می‌گیرد که ستون فقرات شما را تشکیل می‌دهند.

یک دیسک ستون فقرات دارای یک مرکز نرم و ژله مانند (هسته) است که در قسمت بیرونی (حلقه) سخت تر و لاستیکی پوشانده شده است. گاهی اوقات دیسک لغزنده یا دیسک پاره شده نامیده می شود، فتق دیسک زمانی رخ می دهد که بخشی از هسته از طریق پارگی حلقوی به بیرون فشار می آورد.

فتق دیسک، که می تواند در هر قسمت از ستون فقرات رخ دهد، می تواند عصب مجاور را تحریک کند. بسته به اینکه فتق دیسک در کجا باشد، می تواند منجر به درد، بی حسی یا ضعف در بازو یا پا شود.

بسیاری از مردم هیچ علامتی از فتق دیسک ندارند. معمولاً برای رفع مشکل نیازی به جراحی نیست.

علائم فتق دیسک ستون فقرات

بیشتر فتق دیسک ها در قسمت پایین کمر اتفاق می افتد، اگرچه ممکن است در گردن نیز رخ دهد. علائم و نشانه ها به محل قرار گرفتن دیسک و اینکه آیا دیسک به عصب فشار می آورد بستگی دارد. آنها معمولاً یک طرف بدن را تحت تأثیر قرار می دهند.

درد بازو یا پا. اگر فتق دیسک شما در قسمت پایین کمر باشد، معمولا بیشترین درد را در باسن، ران و ساق پا احساس خواهید کرد. ممکن است در بخشی از پا نیز درد داشته باشید. اگر فتق دیسک شما در گردن شما باشد، معمولاً بیشترین درد را در شانه و بازوی خود احساس خواهید کرد. این درد ممکن است هنگام سرفه، عطسه یا حرکت در موقعیت‌های خاصی به بازو یا پای شما وارد شود. درد اغلب به صورت تیز یا سوزان توصیف می شود.

بی حسی یا گزگز. افرادی که دچار فتق دیسک هستند، اغلب در قسمتی از بدن که توسط اعصاب آسیب دیده سرو می شود، بی حسی یا گزگز تابشی دارند.
ضعف. ماهیچه هایی که توسط اعصاب آسیب دیده خدمت می کنند، تمایل به ضعیف شدن دارند. این می تواند باعث شود که شما زمین بخورید یا بر توانایی شما در بلند کردن یا نگه داشتن وسایل تاثیر بگذارد.

شما می توانید فتق دیسک بدون علائم داشته باشید. ممکن است ندانید که به آن مبتلا هستید مگر اینکه در تصویر ستون فقرات نشان داده شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر درد گردن یا کمر شما به سمت بازو یا پای شما می رود، یا اگر بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف نیز دارید، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

دلایل و عوامل خطر

فتق دیسک ستون فقرات اغلب در نتیجه ساییدگی و پارگی تدریجی مرتبط با افزایش سن به نام انحطاط دیسک است. با بالا رفتن سن، دیسک‌های شما انعطاف‌پذیرتر می‌شوند و حتی با یک فشار یا پیچ خوردگی جزئی در معرض پارگی یا پارگی قرار می‌گیرند.

اکثر مردم نمی توانند علت فتق دیسک خود را مشخص کنند. گاهی اوقات، استفاده از عضلات پشت به جای عضلات ساق و ران برای بلند کردن اجسام سنگین می‌تواند منجر به فتق دیسک شود، همانطور که می‌تواند در حین بلند کردن چرخش و پیچ خوردگی ایجاد کند. به ندرت، یک رویداد آسیب زا مانند زمین خوردن یا ضربه به پشت علت است.

عواملی که می توانند خطر فتق دیسک را افزایش دهند عبارتند از:

  • وزن. اضافه وزن بدن باعث ایجاد فشار اضافی بر روی دیسک های کمر شما می شود.
  • اشتغال. افرادی که از نظر فیزیکی مشاغل سختی دارند، بیشتر در معرض خطر مشکلات کمر هستند. بلند کردن مکرر، کشیدن، هل دادن، خم شدن به طرفین و
  • چرخش بیش از حد و ناگهانی نیز می تواند خطر فتق دیسک را افزایش دهد.
  • ژنتیک برخی افراد استعداد ابتلا به فتق دیسک را به ارث می برند.
  • سیگار کشیدن. تصور می شود که سیگار باعث کاهش اکسیژن رسانی به دیسک می شود و باعث می شود که دیسک سریعتر تجزیه شود.

عوارض فتق دیسک ستون فقرات

درست بالای کمرتان، نخاعتان به پایان می رسد. آنچه از طریق کانال نخاعی ادامه می یابد، گروهی از ریشه های عصبی بلند است که شبیه دم اسب (دم اسبی) است.

به ندرت، فتق دیسک می تواند کل کانال نخاعی، از جمله تمام اعصاب دم اسبی را تحت فشار قرار دهد. به ندرت ممکن است برای جلوگیری از ضعف یا فلج دائمی به جراحی اورژانسی نیاز باشد.

برای کمک به جلوگیری از فتق دیسک، موارد زیر را انجام دهید:

  • ورزش. تقویت عضلات تنه باعث تثبیت و حمایت از ستون فقرات می شود.
  • وضعیت بدن را خوب حفظ کنید. این باعث کاهش فشار روی ستون فقرات و دیسک شما می شود. پشت خود را صاف و در یک راستا نگه دارید، به خصوص زمانی که
  • برای مدت طولانی می نشینید. اجسام سنگین را به درستی بلند کنید، پاهایتان – نه پشتتان – بیشتر کار را انجام دهند.
  • وزن سالم را حفظ کنید. اضافه وزن فشار بیشتری بر ستون فقرات و دیسک ها وارد می کند و آن ها را مستعد فتق می کند.
  • ترک سیگار. از مصرف هر گونه فرآورده دخانی خودداری کنید.

 

 

کلمات مرتبط :

فتق دیسک ستون فقرات – درمان دیسک کمر بدون جراحی – درمان غیرجراحی دیسک کمر – فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی دیسک گردن