فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو برای تسریع روند بهبودی و توانبخشی زانو و بازیابی قدرت و دامنه حرکتی زانو از اهمیت زیادی برخوردار است.

در واقع فیزیوتراپی مکمل درمان است و بدون انجام آن پروسه درمان ناتمام خواهد ماند و چه بسا عوارض جدی همچون مشکلات حرکتی بدلیل خشکی و محدود شدن دامنه حرکات زانو برای فرد رخ دهد.

امروزه جراحی تعویض مفصل به عنوان یکی از روش های جراحی رایج انجام می گیرد و بیمارانی را که به دلیل تخریب مفصل خود دچار درد و مشکلات حرکتی عدیده هستند برای بهبود کیفیت زندگی یاری می رساند.

این جراحی معمولا در مفاصل زانو و لگن انجام می گیرد و در طی آن پروتز مصنوعی جایگزین مفصل تخریب شده می شود.

فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو به تطابق هرچه سریع تر فرد با مفصل مصنوعی کمک کرده و ریسک لق شدگی مفصل را کاهش می دهد.

با انجام فیزیوتراپی فرد سریع تر می تواند به دامنه حرکتی طبیعی رسیده و مانند سایر افراد زندگی طبیعی خود را دنبال کند.

این جراحی تنها در مواردی انجام می شود که مفصل زانو به طور کامل تخریب شده باشد مانند آرتروز پیشرفته مفصل زانو و یا شکستگی و آسیب دیدگی شدید زانو در طی حوادث رانندگی.

فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی احتمال موفقیت آمیز بودن این جراحی را تا حد زیادی افزایش داده و عوارض ناشی از جراحی و بی حرکتی زانو را به حداقل می رساند.

در طی این جراحی ، جراح ارتوپد زانو ابتدا قسمتی از مفصل یا تمام مفصل آسیب دیده و تخریب شده را خارج کرده و مفصل مصنوعی را جایگزین آن می کند.

فیزیوتراپیست همچنین قبل از جراحی نیز برنامه تمرینی خاصی را بمنظور تقویت عضلات زانو برنامه ریزی می کند تا عوارض پس از جراحی به حداقل رسیده و بیمار هرچه سریع تر به شرایط مطلوب برسد.

تمرینات تقویتی فیزیوتراپی با تقویت عضلات اطراف مفصل زانو شانس موفقیت آمیز بودن این جراحی را افزایش می دهد.

فیزیوتراپیست همچنین توصیه هایی در ارتباط با استفاده از وسایل کمکی همچون عصا و واکر هنگام حرکت چه قبل و چه بعد از جراحی به بیمار خواهد داشت.

فیزیوتراپیست در کنار تمرینات ورزشی از دیگر مدالیته ها همچون الکتروتراپی و لیزر تراپی نیز برای کمک به تسکین درد و کاهش عوارض جراحی بهره می برد.

دلایل انجام جراحی تعویض مفصل زانو

  • آرتروز پیشرفته زانو که با تخریب کامل مصل زانو همراه بوده و با روش های غیرجراحی نتوان به تسکین علائم بیمار و بهبود شرایط حرکتی زانو کمک کرد.
  • روماتیسم مفصلی
  • شکستگی و تخریب شدید زانو

کلمات مرتبط :

درمان آرتروز زانو بدون جراحی – درمان آرتروز زانو با فیزیوتراپی – درمان غیرجراحی آرتروز – درمان آرتروز با تزریق اوزون