فیزیوتراپی پس از جراحی دیسک کمر

مدیریت آرتروز زانو
مدیریت آرتروز زانو
ژوئن 13, 2020
آرتروز مچ پا
آرتروز مچ پا
ژوئن 24, 2020
نمایش همه

فیزیوتراپی پس از جراحی دیسک کمر

فیزیوتراپی پس از جراحی دیسک کمر

فیزیوتراپی پس از جراحی دیسک کمر

فیزیوتراپی پس از جراحی دیسک کمر بخش مهمی از فرایند درمان بوده و نقش موثری در تکمیل درمان و توانبخشی بیمار پس از جراحی دارد.

توانبخشی با فیزیوتراپی از اهمیت زیادی در موفقیت چراحی دیسک دارد و به تسریع بهبودی و بازیابی توانایی های فرد پس از جراحی کمک می کند.

دیسک کمر یکی از مشکلات شایع و در عین حال مهم ستون فقرات است که سبب بروز درد در کمر و انتشار آن به پاها ، اختلالات حسی و حرکتی و … می شود.

درمان دیسک بدون جراحی با روش های مختلفی از جمله فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی امکان پذیر است ، ولی در صورتی که شدت این آسیب به حدی بالا باشد که با روش های غیرجراحی قابل بهبود نباشد اتجام جراحی و پس از آن توانبخشی با فیزیوتراپی ضروری است.

جراحی دیسک کمر با روش های مختلفی انجام می گیرد ، جراحی بسته دیسک کمر با لیزر یکی از روش های نوین جراحی دیسک است که عوارض آن نسبت به جراحی های باز بسیار کمتر بوده و دوران نقاهت کمتری نیز دارد.

فیزیوتراپی پس از جراحی دیسک کمر

متخصصان انجام فیزیوتراپی را قبل و پس از جراحی دیسک بسیار مفید می دانند ، فیزیوتراپی قبل از جراحی با تقویت عضلات کمر احتمال موفقیت آمیز بودن این جراحی را تا حد زیادی افزایش می دهد.

فیزیوتراپی پس از جراحی دیسک نیز دوران نقاهت و بهبودی را تا حد زیادی کاهش داده و به کاهش احساس درد پس از جراحی نیز کمک زیادی می کنند.

اغلب متخصصان بهترین زمان شروع فیزیوتراپی پس از جراحی دیسک را حدود ۶ هفته پس از جراحی می دانند چراکه شروع زود هنگام فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی ممکن است منجر به بروز عوارضی همچون خونریزی و یا درد شدید برای بیمار شود.

حفظ و بهبود قابلیت حرکت ، بهبود قدرت و آمادگی جسمانی و کمک به فرد برای برگشتن به فعالیت‌های عادی از مهم ترین اهداف فیزیوتراپی پس از جراحی دیسک کمر هستند.

تمرینات کششی و تقویتی از جمله راهکارهای فیزیوتراپی در توانبخشی پس از جراحی دیسک هستند که توسط فیزیوتراپیست تنظیم و به بیمار آموزش داده می شوند.

تمرینات کششی به بهبود دامنه حرکتی ستون فقرات پس از جراحی کمک کرد و تمرینات تقویتی نیز با تقویت عضلات شکم و کمر به حمایت بیشتر این عضلات از دیسک آسیب دیده کمک می کند.

تنمرینات ورزشی که فیزیوتراپیست برای بیمار تنظیم می کند همچنین به افزایش انعطاف‌ پذیری عضلات همسترینگ، پشت ساق پا و چهار سر ران نیز کمک می کند.

مدالیته های الکتروتراپی و لیزرتراپی نیز از مدالیته های موثر فیزیوتراپی پس از جراحی دیسک کمر هستند که به تخفیف درد و ناراحتی بیمار کمک کرده تا بیمار بتواند برنامه تمرینی را دنبال کند.

گرما و سرما درمانی نیز به کاهش درد و تورم محل جراحی کمک می کنند.

فیزیوتراپیست همچنین توصیه هایی در ارتباط با نحوه صحیح فعالیت ها برای کمک به فرایند بهبودی پس از جراحی به بیمار خواهد کرد که مهم ترین آن ها عبارتند از :

  • حفظ پوسچر مناسب در هنگام نشستن
  • اجتناب از خم شدن مکرر به جلو
  • اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین

 

کلمات مرتبط :

درمان دیسک کمر بدون جراحی – فیزیوتراپی دیسک کمر –