فیش تراپی یا همان ماهی درمانی یکی از روش های درمانی است که در سالین اخیر توجه ویژه ای به ان شده است ، این روش برای درمان برخی بیماری های پوستی و کاهش استرس مورد استفاده قرار می گیرد.

ماهی هایی که براي اين نوع درمان مورد استفاده قرار مي گيرند از انواع خاصی از ماهی هستند و غذاي اصلي آنها در پوست افراد مبتلا به برهی بیمارثی های پوستی از جمله پسوریازیس است.

اين نوع ماهی از قسمت های بيمار و يا قسمت های مرده پوست اين بيماران تغذيه مي کند و به قسمت های سالم پوست آنها کاری ندارد، و از این طریق می تواند به بهبود برخی بیماری های پوستی کمک کند.

در فیش تراپی ماهی خورده نمی شود، بلکه افراد قسمتی از بدن خود ( اغلب پای خود را ) در آب حاوی اين ماهی ها قرار مي دهند و ماهی ها با جمع شدن در اطراف پا و تغذیه از قسمت های مرده پوست به بهبودی بیماری در فرد کمک می کنند.

فیش تراپی

فیش تراپی

 

زمانی که بيماران مبتلا به پسوريازيس وارد اين آب ها می شوند، ماهی ها به آنها نزديک شده و شروع به مکيدن قسمت های بيمار پوست اين افراد مي کنند. براي ساير بيماری های پوستي نیز مکامیسم درمانی همین گونه است.

پس از مکيدن، برخي از نقاط پوست اين افراد خونريزي کمي مي کند و فرد، قسمت زخم شده را در معرض نور خورشيد و آب قرار مي دهد ، سلنيوم موجود در اين آب ها، نقش مهمي در درمان اين بيماري ها دارد. سلنيوم مهم ترين عنصر براي ترميم زخم پوستي اين بيماران مي باشد. سلنيوم موجود در اين آب ها، همچنین اثر محافظتی برای سلول ها در مقابل راديکال های آزاد دارد. 

مکيدن پوست توسط ماهي ها سبب ايجاد احساس خوبي مانند ماساژ ملایم می شود که می تواند سبب بهبود وضهیت روحی در بیمار نیز شود.

فیش تراپی در مدت زماني كمتر از ۳ ماه می ‌تواند به پاكسازی پوست و از بين بردن خشونت‌های پوستی بخصوص در ناحيه آرنج و پاشنه پا به افراد كمك كنند. درمانگران شيوه‌های طبيعی توصيه می‌كنند كه اثرگذاری اين ماهيها در شرايطي است كه فرد در هفته ۳ جلسه ۲۰ دقيقه‌ای از اين ماه‌ها برای درمان استفاده كند.

 

کلمات مرتبط :

فیش تراپی – ماهی درمانی – دکتر فیش  – ماهی درمانی در تهران