ناهنجاری های ستون فقرات از جمله شایع ترین اختلالات ارتوپدی هستند که درمان های غیرجراحی از جمله فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی در درمان آن ها موثر هستند.

ستون فقرات از مهره ها و دیسک ها تشکیل شده است که از جلو مستقیم و از پهلو خمیده ظاهر می شوند تا بدن را صاف نگه دارند و سر را در سطح و تراز مناسب قرار دهند. انحنای غیرطبیعی ستون فقرات، مانند اسکولیوز یا کیفوز، به عنوان تغییر شکل ستون فقرات شناخته می شود. این می تواند بر توانایی ستون فقرات شما برای انجام فعالیت ها تأثیر بگذارد و منجر به درد، مشکلات عصبی و چالش های حرکتی شود. ناهنجاری های ستون فقرات می تواند به دلایل مختلفی از جمله نقص مادرزادی، افزایش سن، تا تروما رخ دهد.

هنگامی که ستون فقرات ضعیف یا بد شکل می شود، بقیه بدن واکنش نشان می دهد. ماهیچه‌ها فشار می‌آورند، ریه‌ها سخت‌تر کار می‌کنند و عملکردهای ساده (مانند راه رفتن) دشوار می‌شوند.

شایع ترین ناهنجاری های ستون فقرات

مشکلات رایج ستون فقرات بزرگسالان عبارتند از اسکولیوز، کیفوز و لوردوز.

کیفوز شامل انحنای قسمت بالایی پشت به جلو است. این شرایط می تواند شکل قوز ایجاد کند.
لوردوز به نام swayback نیز شناخته می شود. این ناهنجاری در قسمت تحتانی کمر است که در آن به جای انحنا به سمت بیرون به سمت داخل خم می شود.
اسکولیوز یک ناهنجاری است که در آن ستون فقرات، وقتی مستقیم به آن دیده می شود، به سمت چپ یا راست خم می شود. این انحنای معمولاً همزمان با توقف رشد اسکلت به پایان می رسد، اما در بزرگسالی، منحنی همچنان می تواند اندکی پیشرفت کند.

علائم تغییر شکل ستون فقرات چیست؟

علائم بسته به نوع بدشکلی متفاوت است. آنها ممکن است به شکل زیر باشند:

  • درد. برای اسکولیوز، این درد ممکن است در قسمت فوقانی ستون فقرات و دنده ها ایجاد شود.
  • احساس عدم تعادل یا مشکل در راه رفتن یا ایستادن. هنگامی که ستون فقرات در راستای درستی قرار ندارد، بدن و سر نیز در وضعیت مناسبی قرار ندارند.
  • منحنی قابل مشاهده (خمیده). در کیفوز، به ویژه، انحنای بیرونی در قسمت بالایی پشت ممکن است قابل توجه باشد. در اسکولیوز، یک تیغه شانه یا لگن ممکن است بالاتر از دیگری به نظر برسد.
  • بدون علائم. برای برخی از بیماران با ناهنجاری های خفیف، منحنی ها ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکنند.

هنگامی که این ناهنجاری‌های ستون فقرات منجر به درد می‌شوند یا بر توانایی شما برای انجام فعالیت‌های روزانه تأثیر می‌گذارند، یا اگر باعث اختلال در عملکرد نخاع و ریشه‌های عصبی شوند، ممکن است نیاز به درمان (جراحی و یا غیرجراحی) باشد.

برای تشخیص اختلالات ستون فقرات، یک متخصص و جراح ستون فقرات یا فیزیوتراپیست معاینه فیزیکی انجام می دهد و دستور عکسبرداری با اشعه ایکس از ستون فقرات را می دهد. در طول معاینه، پزشک معمولاً از بیمار می‌خواهد که در چند موقعیت مانند خم شدن به جلو حرکت کند تا ستون فقرات را در حین حرکت مشاهده کند. برای اینکه ببینیم آیا علت اصلی انحنا وجود دارد یا خیر، ممکن است تصویربرداری مانند تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) یا اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) را به منظور تجزیه و تحلیل ساختار داخلی ستون فقرات و ناحیه اطراف آن توصیه کنیم.

درمان ناهنجاری های ستون فقرات

برای درمان ناهنجاری‌های ستون فقرات، ما به دنبال تسکین درد، کاهش فشارهای روی ستون فقرات، جلوگیری از تخریب ساختارهای ستون فقرات مانند دیسک‌ها و مهره‌ها، تسهیل تنفس در صورت آسیب دیدن ریه‌ها و کاهش ظاهر بدشکلی هستیم.

اگر تغییر شکل پیشرفت نکرده باشد و علائم مشکلی برای بیمار نباشد، ممکن است نیازی به مداخله نباشد. در این موارد، متخصصان منحنی را کنترل کرده و در صورت لزوم درمان می‌کنند. همچنین چندین روش فیزیوتراپی برای درمان ناهنجاری های ستون فقرات با کمک به تغییر جهت ستون فقرات و کاهش سرعت پیشرفت انحنا وجود دارد. فیزیوتراپیست های ما در مرکز فیزیوتراپی سینوهه در ظفر خذمات تخصصی فیزیوتراپی ستون فقرات را ارائه می دهند.

جراحی در صورتی انجام می شود که منحنی به طور علامتی اندام های شما را فشرده می کند یا اگر انحنا به پیشرفت خود ادامه می دهد یا اگر درد شدید شده و به مراقبت های پزشکی و محافظه کارانه پاسخ نمی دهد. جراحی ستون فقرات شامل تحرک و صاف کردن ستون فقرات و سپس قرار دادن ابزار با فیوژن ستون فقرات به منظور نگه داشتن ستون فقرات در موقعیت جدید و جلوگیری از پیشرفت بیشتر منحنی است.

 

کلمات مرتبط :

درمان ناهنجاری های ستون فقرات – درمان کیفوز با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی برای گودی کمر – بریس کیفوز – درمان اسکولیوز با فیزیوتراپی