هرنی دیسک کمر یا همان بیرون زدگی دیسک کمر به شرایطی گفته می شود که ماده ژلاتینی مانند بین دیسک ها از محل خود خارج شود.

قسمت بیرون زده دیسک سبب وارد شدن فشار به ریشه ها و عصب های نخاعی در آن ناحیه و بروز علائم حسی و عصبی برای فرد مبتلا می شود.

پارگی دیسک کمر به دلیلی همچون وارد شدن فشار بیش از حد بر ستون مهره ها و یا فرسودگی تدریجی دیسک بین مهره ای در اثر افزایش سن از مهم ترین عوامل هرنی دیسک کمر هستند.

دیسک ها، فشارهايی را كه به ستون فقرات در حین راه رفتن و یا انجام فعالیت وارد مي‌شود را جذب کرده و به حرکات طبیعی مهره ها کمک می کنند و در صورتی که به هر دلیلی دیسک ها آسیب ببینند و یا مشکلاتی مانند بیرون زدگی دیسک کمر رخ دهد مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد خواهد شد.

درمان دیسک کمر بدون جراحی با روش های مختلفی امکان پذیر است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی سینوهه و پس از ارزیابی دقیق توسط متخصصان ما می توانید از آن بهره مند شوید.

هرنی یا فتق دیسک کمر معمولا در افراد میانسال و سالمند رخ می دهد اگرچه احتمال بروز آن در افراد جوان به دلایلی همچون وارد شدن فشار شدید و ناگهانی به ستون فقرات در اثر بلند کردن اجسام سنگین و … نیز وجود دارد.

علائم هرنی دیسک کمر

  • احساس درد در ناحیه کمر که ممکن است به پاها نیز منتشر شود.
  • گرفتگی عضلات کمر و پاها
  • بی حسی و گزگز کردن پاها به دلیل تحریک ریشه های عصبی
  • ضعف عضلانی
  • درد سوزشی در پاها

دلایل و عوامل خطر

  • افزایش سن
  • آسیب دیدگی مهره ها در اثر وارد شدن ضربه
  • وارد شدن فشار بیش از حد بر ستون فقرات به دلیل بلند کردن و حمل اجسان بسیار سنگین
  • وارد شدن فشار خفیف اما مکرر به ستون فقرات

روش های درمان

پزشک برای تشخیص دقیق بیرون زدگی دیسک کمر ، محل دیسک بیرون زده و شدت آن علاوه بر معاینه فیزیکی و ردیافت شرح حال بیماری از زبان بیمار از روش های تصویربرداری ام آر آی و سی تی اسکن بهره می برد و با توجه به نتایج بدست آمده بهترین روش درمان را توصیه خواهد کرد.

استراحت مطلق به مدت چند روز و سپس استرات نسبی به مدت چند هفته برای جلوگیری از تشدید بیرون زدگی دیسک کمر معمولا توصیه می شود.

برای تسکین درد ناشی از هرنی دیسک کمر استفاده از کمپرس گرم و داروهای ضددرد و ضدالتهاب توصیه میشود.

فیزیوتراپی بهترین و موثرترین روش درمان غیرجراحی دیسک کمر است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی سینوهه ( فیزیوتراپی در خیابان شریعتی ) می توانید از آن بهره مند شوید.

تکنیک های درمان دستی و کایروپراکتیک ، تمرینات ورزشی ، ماساژ درمانی و لیزر پرتوان از روش های فیزیوتراپی در درمان غیرجراحی دیسک کمر هستند.

درمان دیسک کمر با تزریق اوزون نیز یکی از روش های درمانی نوین هرنی دیسک کمر است که در این کلینیک توسط جراح ارتوپد انجام می گیرد.

در صورتی که شدت بیرون زدگی دیسک بحدی باشد که سبب بروز عوارضی همچون بی اختیاری ادرار و مدفوع و ضعف شدید در پاها شده باشد انجام جراحی در سریع ترین زمان ممکن توصیه می شود.

 

کلمات مرتبط :

درمان دیسک کمر بدون جراحی – هرنی دیسک کمر – درمان غیرجراحی دیسک کمر – فیزیوتراپی در قلهک – فیزیوتراپی در حسن آباد – فیزیوتراپی در شریعتی