پیشگیری از کمر درد

پیشگیری از کمردرد به خودی خود تا حدودی بحث برانگیز است. مدت ها تصور می شد که ورزش و یک سبک زندگی سالم همه جانبه از کمردرد جلوگیری می کند. این لزوما درست نیست. در واقع، چندین مطالعه نشان داده‌اند که نوع اشتباه ورزش مانند فعالیت‌های پرتحرک ممکن است احتمال کمردرد را افزایش دهد. با این وجود، ورزش برای سلامت کلی مهم است و نباید از آن اجتناب کرد. فعالیت های کم ضربه مانند شنا، پیاده روی و دوچرخه سواری می تواند تناسب اندام کلی را بدون فشار به کمر افزایش دهد.

روش های پیشگیری از کمر درد

  • تمرینات خاص: با پزشک خود در مورد نحوه انجام این تمرینات صحبت کنید. کرانچ شکم، زمانی که به درستی انجام شود، عضلات شکم را تقویت می کند و ممکن است تمایل به کمردرد را کاهش دهد. اگرچه برای درمان کمردرد مفید نیست، اما تمرینات کششی برای کاهش سفت شدن عضلات کمر مفید هستند.
  • کمربندهای پشتیبان کمری: کارگرانی که مرتباً کارهای سنگین را انجام می دهند، اغلب ملزم به استفاده از این کمربندها هستند. هیچ مدرکی وجود ندارد که این کمربندها از آسیب دیدگی کمر جلوگیری کنند. حتی یک مطالعه نشان داد که این کمربندها احتمال آسیب را افزایش می دهد.
  • ایستاده: در حالت ایستاده، سر خود را بالا نگه دارید و شکم خود را به سمت داخل بکشید. اگر برای مدت طولانی نیاز به ایستادن دارید، باید یک چهارپایه کوچک داشته باشید که هر بار یک پا را روی آن قرار دهید. کفش پاشنه بلند نپوشید.
  • نشستن: صندلی هایی با ارتفاع مناسب برای کار در حال انجام با حمایت خوب کمر ترجیح داده می شود. برای جلوگیری از وارد شدن فشار به پشت، صندلی ها باید بچرخند. صندلی‌های خودرو نیز باید از پشتی مناسبی برخوردار باشند. در غیر این صورت، یک بالش کوچک یا حوله غلتان در پشت ناحیه کمر حمایت کافی را فراهم می کند. یکی از روش های موثر در پیشگیری از کمر درد 
  • خواب: نیازهای فردی متفاوت است. اگر تشک خیلی نرم باشد، بسیاری از افراد دچار کمردرد می شوند. همین امر در مورد خوابیدن روی تشک سفت نیز صادق است. ممکن است آزمون و خطا مورد نیاز باشد. یک تکه تخته سه لا بین فنر جعبه و تشک یک تخت نرم را سفت می کند. یک پد تشک ضخیم به نرم شدن تشک خیلی سخت کمک می کند.
  • بلند کردن: اجسامی را که برای شما خیلی سنگین هستند بلند نکنید. اگر می خواهید چیزی را بلند کنید، پشت خود را صاف بالا و پایین نگه دارید، سر را بالا ببرید و با زانو بلند کنید. جسم را نزدیک خود نگه دارید، برای بلند کردن خم نشوید. ماهیچه های شکم خود را سفت کنید تا کمرتان در تعادل باشد.

لازم بذکر است قبل از انجام هرگونه تمرینی با فیزیوتراپیست خود مشورت های لازم را انجام دهید.

 

کلمات مرتبط :

پیشگیری از کمردرد – درمان کمردرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی ستون فقرات – درمان دیسک کمر بدون جراحی