کاربردهای اوزون درمانی

تزریق اوزون به مفصل علاوه بر تسکین درد با مهار آنزیم های خورنده مفصل از پیشرفت بیماری جلوگیری می کند. اوزون هم نقش ضد درد و هم نقش احیا کننده دارد. اوزون با خواص ضد التهابی خود، درد مفاصل را بهبود می بخشد و همچنین تامین اکسیژن و جریان خون را بهبود می بخشد، از آسیب بیشتر مفاصل جلوگیری می کند و به بازسازی و ترمیم غضروف مفصلی کمک می کند.

  • درمان آرتروز زانو و سایر مفاصل
  • کاهش التهاب و التیام و بهبود انواع تاندونیت، بورسیت و آسیب بافت نرم اطراف مفاصل.
  • رفع اسپاسم عضلانی و بهبود عملکرد اسکلتی عضلانی.
  • برای زخم های دیابتی
  • کاهش حجم دیسک های بیرون زده

اوزون مورد استفاده در پزشکی توسط دستگاه های مخصوص تولید ازن تولید می شود که اکسیژن را از منبع اکسیژن استخراج کرده و با غلظت مشخصی به ازن تبدیل می کند. ازن تولید شده توسط دستگاه توسط یک سرنگ کشیده شده و به آن ناحیه تزریق می شود.

کاربردهای اوزون درمانی

اوزون درمانی در آرتروز زانو

آرتروز زانو یکی از مهم ترین علل زانو درد در افراد میانسال است. ماهیت آرتروز زانو یک بیماری مخرب مفصلی است. ابتدا با ناپدید شدن تدریجی غضروف مفصلی (غضروفی که سطح استخوان ها را می پوشاند) و سپس فرآیند التهابی همراه است. آرتروز چهار مرحله دارد، بنابراین لازم است تا مرحله سوم قبل از مرحله پیشرفته ۴ (که شکل مفصل را به طور کامل تغییر می دهد) آرتروز را درمان کرد.

ازن دو عملکرد عمده در مفاصل دارد:

  • در ابتدا با اثر ضد التهابی قوی، التهاب و عوامل التهابی مفصل را کاهش می دهد.
  • اثر دوم مربوط به افزایش اکسیژن رسانی به مفصل است که روند ترمیم غضروف مفصلی را تسریع می کند.

تنگی اوزون و کانال نخاعی

در تنگی کانال نخاعی، محدودیت ها و ناتوانی در راه رفتن، علائم حسی (مانند بی حسی، پارستزی، درد سوزش…) در بیماران بروز می کند. تزریق گاز ازن به اطراف اعصابی که در فواصل زمانی معین از نخاع خارج می شوند، با رفع التهاب، علائم را تسکین می دهد. این درمان برای مراحل اولیه بیماری یا افرادی که به هر دلیلی کاندید عمل جراحی نیستند توصیه می شود.

اوزون و آسیب های ورزشی

در ورزشکارانی که آسیب های تاندون، عضلانی و مفصلی و اسپاسم عضلانی دارند، شایع است.

درمان بیرون زدگی دیسک و اوزون

بیرون زدگی دیسک های بین مهره ای کمر یا گردن با تزریق ازن به هسته دیسک باعث واکنش های شیمیایی می شود که از انبساط دیسک جلوگیری می کند. این روش در مقالات دیگر به تفصیل توضیح داده شده است.

 

کلمات مرتبط :

کاربردهای اوزون درمانی – هزینه اوزون تراپی – اوزون درمانی چیست؟