کمردرد مکانیکی حاد دردی است که بیشتر در قسمت پایین کمر است که گاهی به باسن و ران ها نیز منتشر می شود.

این نوع شایع است و اکثر افراد با درمان های ساده به سرعت بهبود می یابند. دلایل متعددی برای بروز آن وجود دارد، اما ۸۰٪ مواقع علت ناشناخته است.

کمر درد مکانیکی حاد یک مشکل شایع پزشکی است. درد حاد دردی است که کمتر از چهار تا شش هفته در پشت شما وجود داشته باشد. مکانیکی به این معنی است که منبع درد ممکن است در مفاصل ستون فقرات، دیسک‌ ها، مهره‌ ها یا بافت‌ های نرم باشد. 

اکثر افراد مبتلا به کمردرد مکانیکی درد را عمدتاً در قسمت پایین کمر خود تجربه می کنند. درد ممکن است به باسن و ران شما گسترش یابد. بسیاری از افراد ممکن است اسپاسم همراه با کمردرد مکانیکی را نیز تجربه کنند. علائم کمردرد مکانیکی معمولاً با خم شدن کمر و هنگام بلند کردن اجسام سنگین بیشتر قابل توجه است.

دلایل کمردرد مکانیکی حاد

علت دقیق این نوع کمردرد تنها در ۲۰ درصد مواقع قابل شناسایی است. گاهی اوقات، یک تصادف خاص یا فعالیت سخت ممکن است باعث دردی شود که شما احساس می کنید. با این حال، ۸۰ درصد مواقع، منبع خاص درد یافت نمی شود. خوشبختانه اکثر افراد با درمان ساده در مدت زمان نسبتا کوتاهی بهبود می یابند.

کمردرد مکانیکی به این معنی است که منبع درد در ستون فقرات و یا ساختار حمایت کننده آن است. عضلات و رباط های اطراف ممکن است دچار اسپاسم و درد واکنشی شوند.

ارزیابی و تشخیص

ارزیابی دقیق سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی به پزشک شما کمک می کند تا تشخیص دهد آیا کمردرد مکانیکی دارید یا خیر. سپس او برای ایجاد یک برنامه درمانی مناسب با شما همکاری خواهد کرد.

اگر پزشک شما تشخیص داده باشد که کمردرد شما مکانیکی است، معمولاً آزمایش اضافی لازم نیست. اگر علائم شما یا معاینه احتمال عفونت، بدخیمی، یا گرفتگی عصب را نشان دهد، ممکن است آزمایش‌های اضافی انجام شود. آزمایشات اضافی ممکن است شامل آزمایش خون، اشعه ایکس، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) و یا مطالعات هدایت عصبی باشد.

درمان کمردرد مکانیکی حاد

توصیه های عمومی

  • استراحت در رختخواب: اگر کمردرد شدید و اسپاسم عضلانی دارید، ممکن است استراحت کوتاه مدت در بستر برای شما توصیه شود. استراحت در بستر برای بیش از ۴۸ ساعت به ندرت توصیه می شود.
  • فعالیت بدنی: در برخی موارد، متخصصان فیزیوتراپ فعالیت بدنی زودهنگام را برای بهبود سریع کمردرد توصیه می کنند. برای کمردرد متوسط تا خفیف، ممکن است تشویق شوید که از همان ابتدا برنامه ای تقریباً طبیعی داشته باشید.
  • استفاده از یخ و گرما: استفاده از گرما و یخ به طور متناوب در قسمت پایین کمر برای شل شدن عضلات و کاهش التهاب عضلات مفید است. به طور کلی، به شما توصیه می شود که حرارت را به مدت ۲۰ دقیقه و سپس یخ را به مدت ۲۰ دقیقه اعمال کنید. 
  • داروها: اگر دچار اسپاسم عضلانی هستید، ممکن است برای مدت کوتاهی (سه تا چهار روز) شل کننده عضلانی تجویز شود. داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن بدون نسخه در دسترس هستند و ممکن است برای کاهش درد استفاده شوند. مسکن‌های تجویزی قوی‌تر به ندرت مورد نیاز است.

فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی بخشی ضروری از درمان کمردرد حاد است. مهم است که با یک فیزیوتراپیست مجرب در ارتباط با درمان کمردرد مکانیکی حاد مشورت کنید.

فیزیوتراپی فعال می تواند به کوتاه شدن زمان بهبودی کمک کند و شما را در سریع ترین زمان ممکن به کار و فعالیت های اوقات فراغت بازگرداند. فیزیوتراپی فعال یک برنامه ورزشی است که می تواند به تسکین کمردرد و بهبود عملکرد حرکتی افراد مبتلا به کمردرد کمک کند.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سینوهه در خیابان شریعتی تهران خدمات تخصصی فیزیوتراپی ستون فقرات را ارائه می دهند.