کمردرد هنگام خم شدن

اگر هنگام خم شدن کمرتان درد می کند، باید شدت درد را ارزیابی کنید. اگر درد جزئی را تجربه می کنید، ممکن است به دلیل اسپاسم یا فشار عضلانی باشد. اگر درد شدیدی را تجربه می کنید، ممکن است از فتق دیسک یا آسیب های دیگر کمر رنج ببرید.

دلایل کمردرد هنگام خم شدن

ستون فقرات و پشت شما قسمت های ظریف بدن شما هستند که می توانند تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار بگیرند. برخی از دلایلی که ممکن است هنگام خم شدن کمر شما درد بگیرد عبارتند از:

اسپاسم عضلانی
اسپاسم یا گرفتگی عضلات بسیار شایع است. آنها می توانند در هر زمانی از روز اتفاق بیفتند، به ویژه در حین ورزش یا روزهای بعد از تمرین. آنها معمولاً توسط:

  • کم آبی بدن
  • کمبود جریان خون
  • فشرده سازی عصبی
  • استفاده بیش از حد از عضلات

اسپاسم عضلانی در قسمت پایین کمر اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که شما خم شده‌اید و چیزی را بلند می‌کنید، اما این اسپاسم‌ها می‌توانند در طول هر حرکتی که قسمت پایین بدن شما را درگیر می‌کند اتفاق بیفتد.

درمان شامل کشش، ماساژ و استفاده از یخ یا گرما است.

کشیدگی عضلات
کشیدگی عضله که یکی از دلایل کمردرد هنگام خم شدن است ، زمانی رخ می دهد که عضله بیش از حد کشیده یا پاره شود. معمولاً ناشی از:

  • فعالیت بدنی
  • استعمال مفرط
  • عدم انعطاف پذیری

اگر از کشیدگی عضلات در ناحیه کمر خود رنج می برید، باید زمانی که برای اولین بار متوجه درد شدید، از کمپرس یخ استفاده کنید. پس از دو تا سه روز ، حرارت را اعمال کنید. برای چند روز آرام باشید و سپس به آرامی ورزش کنید و عضلات را کشش دهید. پزشک شما ممکن است داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین، ناپروکسن یا ایبوپروفن را برای کمک به درد توصیه کند.

سایر دلایل کمردرد

فتق دیسک
ستون فقرات از قسمت های زیادی از جمله دیسک های ستون فقرات و مهره ها تشکیل شده است. اگر دیسک لیز بخورد، به این معنی است که مرکز نرم دیسک بیرون زده است، که می تواند اعصاب نخاعی مجاور را تحریک کند. لیز خوردن دیسک ممکن است با درد شدید تیراندازی همراه باشد.

فتق دیسک که معمولاً با استراحت، NSAID ها و فیزیوتراپی درمان می شود، اغلب پس از حدود شش هفته کمتر مشکل ایجاد می کند. اگر درد پس از شش تا هشت هفته همچنان وجود دارد، پزشک ممکن است تزریق استروئید اپیدورال را در فضای اطراف عصب برای کاهش التهاب و تسکین درد توصیه کند. اگر علائم شما ادامه یابد، پزشک ممکن است جراحی را پیشنهاد دهد.


بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی برای دیسک کمر چگونه است؟


اسپوندیلولیستزیس
اسپوندیلولیستزیس در اثر جابجایی یا لغزش مهره آسیب دیده به سمت جلو روی مهره دقیقاً زیر آن ایجاد می شود. به احتمال زیاد در افراد جوانی که در ورزش هایی مانند ژیمناستیک و وزنه برداری شرکت می کنند، اسپوندیلولیستزیس اغلب نتیجه اسپوندیلولیز درمان نشده است. اسپوندیلولیز یک شکستگی استرسی یا ترک در قسمت کوچک و نازک مهره است که مفاصل فاست فوقانی و تحتانی را به هم متصل می کند.

درمان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 


بیشتر بخوانید : فواید فیزیوتراپی برای کمردرد


آرتروز
اگر بالای ۵۵ سال سن دارید، آرتروز می تواند یکی از دلایل کمردرد هنگام خم شدن باشد ، مفاصل شما توسط غضروف محافظت می شوند و هنگامی که غضروف شما خراب می شود، می تواند باعث درد و سفتی شود. 

اگر کمردرد دارید، ممکن است دچار اسپوندیلیت آنکیلوزان شده باشید که نوعی آرتریت است که باعث جوش خوردن مهره های ستون فقرات می شود. درمان ممکن است شامل داروهای مسکن، دارو برای تورم یا جراحی در صورت شدید بودن درد باشد.