کمردرد چیست؟

پیشگیری از کمردرد حاد
پیشگیری از کمردرد حاد
اکتبر 16, 2021
فیزیوتراپی در شریعتی
فیزیوتراپی در شریعتی
اکتبر 16, 2021
نمایش همه

کمردرد چیست؟

کمردرد چیست؟

کمردرد چیست؟

کمردرد چیست؟

کمردرد بسیار شایع است. این می تواند ناشی از کشیدگی (آسیب) به عضلات یا تاندون های پشت باشد. علل دیگر عبارتند از آرتریت، مشکلات ساختاری و آسیب دیسک. درد اغلب با استراحت، فیزیوتراپی و دارو بهتر می شود. با حفظ وزن مناسب و فعال ماندن، خطر کمردرد خود را کاهش دهید.

درد می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. در برخی موارد، درد می‌تواند راه رفتن، خوابیدن، کار کردن یا انجام فعالیت‌های روزمره را دشوار یا غیرممکن کند.

معمولاً کمردرد با استراحت، مسکن ها و فیزیوتراپی (PT) بهتر می شود. تزریق کورتیزون و درمان های عملی (مانند دستکاری استئوپاتیک یا کایروپراکتیک) می تواند درد را تسکین دهد و به روند بهبودی کمک کند. برخی از آسیب ها و شرایط کمر نیاز به ترمیم جراحی دارند.

کمردرد چقدر شایع است؟

حدود چهار نفر از هر پنج نفر در مقطعی از زندگی خود دچار کمردرد می شوند. این یکی از رایج ترین دلایلی است که مردم به فیزیوتراپیست ها مراجعه می کنند.

برخی از افراد بیشتر از دیگران در معرض کمردرد هستند.

عوامل خطر برای کمردرد  چیست؟

  • سن: افراد بالای ۳۰ سال کمردرد بیشتری دارند. دیسک ها (بافت نرم و لاستیکی که استخوان های ستون فقرات را محافظت می کند) با افزایش سن از بین می روند. با ضعیف شدن و فرسودگی دیسک ها، درد و سفتی ایجاد می شود.
  • وزن: افرادی که چاق هستند یا وزن اضافی دارند بیشتر در معرض کمردرد هستند. اضافه وزن به مفاصل و دیسک فشار وارد می کند.
  • سلامت کلی: عضلات ضعیف شکم نمی توانند از ستون فقرات حمایت کنند، که می تواند منجر به کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر شود. افرادی که سیگار می کشند، بیش از حد الکل می نوشند یا سبک زندگی کم تحرکی دارند، بیشتر در معرض خطر کمردرد هستند.
  • شغل و سبک زندگی: مشاغل و فعالیت هایی که به بلند کردن یا خم شدن سنگین نیاز دارند می توانند خطر آسیب دیدگی کمر را افزایش دهند.
  • مشکلات ساختاری: کمردرد شدید می‌تواند ناشی از شرایطی مانند اسکولیوز باشد که تراز ستون فقرات را تغییر می‌دهد.
  • بیماری: افرادی که سابقه خانوادگی آرتروز، انواع خاصی از سرطان و سایر بیماری ها دارند، بیشتر در معرض خطر کمردرد هستند.
  • سلامت روان: کمردرد می تواند ناشی از افسردگی و اضطراب باشد.

علائم کمردرد چیست؟

علائم کمردرد می تواند به طور ناگهانی یا به تدریج ظاهر شود. گاهی اوقات، درد پس از یک رویداد خاص مانند خم شدن برای برداشتن چیزی رخ می دهد. مواقع دیگر، ممکن است ندانید چه چیزی باعث درد شده است.

درد ممکن است تیز یا مبهم و دردناک باشد و ممکن است به پایین یا پشت پاهای شما تابیده شود (سیاتیک). اگر در حین فعالیت به کمر فشار بیاورید، ممکن است صدای “پاپ” را بشنوید. درد اغلب در موقعیت‌های خاص (مانند خم شدن) بدتر است و زمانی که دراز می‌کشید بهتر می‌شود.

سایر علائم کمردرد عبارتند از:

  • سفتی: حرکت دادن یا صاف کردن کمر ممکن است سخت باشد. بلند شدن از حالت نشسته ممکن است کمی طول بکشد و ممکن است احساس کنید برای شل شدن باید راه بروید یا کشش دهید. ممکن است متوجه کاهش دامنه حرکتی شوید.
  • مشکلات وضعیت بدن: بسیاری از افراد مبتلا به کمردرد به سختی می توانند صاف بایستند. ممکن است «کج» یا خمیده بایستید، به‌جای اینکه با ستون فقراتتان هم راستا باشد، بالاتنه‌تان به پهلو باشد. کمر شما ممکن است به جای خمیده صاف به نظر برسد.
  • اسپاسم عضلانی: پس از یک فشار، ماهیچه‌های کمر می‌توانند به‌طور غیرقابل کنترلی اسپاسم یا منقبض شوند. اسپاسم عضلانی می تواند باعث درد شدید شود و ایستادن، راه رفتن یا حرکت را دشوار یا غیرممکن کند.