تشخیص فتق دیسک کمر

تشخیص با گرفتن شرح حال کامل و معاینه فیزیکی شروع می شود. هنگامی که برای اولین بار به کلینیک فیزیوتراپی مراجعه می کنید، در مورد علائم شما و اینکه چگونه مشکل شما بر فعالیت های روزانه شما تأثیر می گذارد، سؤال خواهیم کرد. این سوالات شامل سوالاتی در مورد محل احساس درد و بی حسی یا ضعف در پاها می شود. فیزیوتراپیست ما همچنین می خواهد بداند چه موقعیت ها یا فعالیت هایی علائم شما را بدتر یا بهتر می کند. ما بر گزارش درد شما تکیه می‌کنیم تا بفهمیم کدام دیسک مشکل ایجاد می‌کند و آیا عصب تحت فشار است.

تشخیص فتق دیسک کمر

فیزیوتراپیست ما برای تشخیص فتق دیسک کمر شما را معاینه فیزیکی می کند تا مشخص کند کدام حرکات کمر باعث درد یا علائم دیگر می شود. احساس پوست، قدرت عضلانی و رفلکس های شما نیز آزمایش می شود.

برخی از بیماران ممکن است برای تشخیص بیشتر به پزشک ارجاع داده شوند. هنگامی که معاینه تشخیصی شما کامل شد، فیزیوتراپیست های فیزیوتراپی سینوهه (فیزیوتراپی در خیابان شریعتی) گزینه های درمانی دارند که به سرعت بهبودی شما کمک می کند تا بتوانید سریعتر به سبک زندگی فعال خود بازگردید.

توانبخشی غیر جراحی

درمان فتق دیسک کمر معمولاً با درمان غیرجراحی شروع می شود، مگر اینکه وضعیت شما باعث مشکلات قابل توجهی شود یا به سرعت بدتر شود. اکثر افراد مبتلا به فتق دیسک کمر بدون جراحی بهبود می یابند. در نتیجه، معمولاً توصیه می‌شود که بیماران حداقل شش هفته قبل از جراحی، درمان‌های غیرجراحی را امتحان کنند.

در ابتدا، فیزیوتراپیست شما ممکن است بخواهد کمر شما را بی حرکت کند. ثابت نگه داشتن کمر برای مدت کوتاهی می تواند التهاب و درد را آرام کند. این ممکن است شامل یک دوره استراحت در رختخواب باشد. دراز کشیدن به پشت می تواند فشار را از روی دیسک های دردناک و اعصاب کم کند. با این حال، فیزیوتراپیست‌های ما معمولاً توصیه می‌کنند که از استراحت شدید در رختخواب خودداری کنند و ترجیح می‌دهند بیمارانشان فعالیت‌های معمولی را با استفاده از درد انجام دهند تا میزان بیش از حد آن را بسنجند. در موارد نادری که استراحت در بستر تجویز می شود، معمولاً حداکثر تا دو روز استفاده می شود.

گاهی اوقات برای بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر از کمربند پشتی استفاده می شود. تسمه می تواند به کاهش فشار داخل دیسک مشکل کمک کند. بیماران ما تشویق می شوند که به تدریج از بستن کمربند حمایتی در یک دوره دو تا چهار روزه خودداری کنند. در غیر این صورت، عضلات تنه آنها شروع به تکیه بر کمربند می کند و شروع به ضعیف شدن و آتروفی (کوچک شدن) می کند.

درمان های فیزیوتراپی پس از تشخیص فتق دیسک کمر بر تسکین درد، بهبود حرکت کمر و تقویت وضعیت بدنی سالم تمرکز دارد. اولین هدف درمان ما کنترل علائم است. فیزیوتراپیست به شما کمک می کند تا موقعیت ها و حرکاتی را پیدا کنید که درد را کاهش می دهد. درمان گرما، سرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی ممکن است در چند جلسه اول استفاده شود. همچنین ممکن است در ابتدا از کشش کمر برای کاهش علائم فتق دیسک کمر استفاده شود. علاوه بر این، فیزیوتراپیست ما ممکن است از درمان های عملی مانند ماساژ یا دستکاری ستون فقرات استفاده کند. این اشکال درمان عمدتاً برای کمک به کاهش درد و التهاب استفاده می‌شوند تا بتوانید در اسرع وقت فعالیت عادی خود را از سر بگیرید.

فیزیوتراپیست به شما نشان می دهد که چگونه ستون فقرات خود را در طول فعالیت های معمول ایمن نگه دارید. شما در مورد وضعیت بدنی سالم و چگونگی ارتباط پوسچر با سلامت آینده ستون فقرات خود خواهید آموخت. در مورد مکانیک بدن، نحوه حرکت و عملکرد بدن در حین فعالیت به شما آموزش خواهیم داد. فیزیوتراپیست های ما مکانیک های ایمنی بدن را آموزش می دهند تا به شما در محافظت از کمر در طول روز کمک کنند. این شامل استفاده از موقعیت ها و حرکات ایمن در هنگام بلند کردن و حمل کردن، ایستادن و راه رفتن و انجام وظایف کاری است.

قسمت بعدی برنامه ما شامل یک سری تمرینات تقویتی برای عضلات شکم و کمر خواهد بود. کار کردن با این عضلات مرکزی به بیماران ما کمک می کند تا راحت تر حرکت کنند و احتمال درد و مشکلات آینده را کاهش دهد. تمرینات هوازی مانند پیاده روی یا شنا برای کاهش درد و بهبود استقامت استفاده می شود.

هدف اصلی فیزیوتراپی پس از تشخیص فتق دیسک کمر این است که به شما کمک کند یاد بگیرید چگونه از علائم خود مراقبت کنید و از مشکلات بعدی جلوگیری کنید. ما یک برنامه تمرینی خانگی برای ادامه بهبود انعطاف پذیری، وضعیت بدنی، استقامت و قدرت کمر و شکم به شما ارائه خواهیم داد. فیزیوتراپیست ما همچنین در مورد استراتژی هایی که می توانید در صورت تشدید علائم خود استفاده کنید، صحبت خواهد کرد.

هنگامی که بیماران در طول برنامه درمانی خود به سادگی بهبود نمی یابند، یا اگر مشکل شدیدتر می شود، ممکن است جراحی پیشنهاد شود.

توانبخشی بعد از جراحی

توانبخشی بعد از جراحی پیچیده تر است. برخی از بیماران مدت کوتاهی پس از جراحی بیمارستان را ترک می کنند. با این حال، برخی از جراحی‌ها مستلزم این هستند که بیماران چند روز در بیمارستان بمانند.

در طول دوران نقاهت پس از جراحی، بیماران باید دستورالعمل‌های جراح خود را در مورد بستن کمربند یا کمربند پشتیبان دنبال کنند و در چند هفته اول پس از جراحی باید مراقب فعالیت‌های بیش از حد باشند.

 

کلمات مرتبط :

تشخیص فتق دیسک کمر – درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی