دلایل کمردرد مکانیکی

علت بیشتر کمردرد و گردن درد ها مکانیکی است، به این معنی که منبع درد ممکن است توسط حرکات ستون فقرات ایجاد شود. قسمت‌ های متحرک ستون فقرات شامل رباط‌ ها، تاندون‌ ها، ماهیچه‌ ها، دیسک‌ های بین مهره‌ای، بدنه مهره‌ ها و مفاصل فاست است.

یک ناحیه رایج برای کمر درد مکانیکی، ستون فقرات کمری (L1-L5) است. این ۵ سطح بیشتر وزن بدن را در طول حرکت ایستا و فعال جذب و توزیع می کنند. استاتیک به این معنی است که بدن ثابت است (مثلاً ایستاده) اما به طور فعال حرکت نمی کند (مثلاً راه رفتن).

گردن متحرک ترین بخش ستون فقرات است. در اینجا، ۷ مهره گردن، که بسیار کوچکتر از مهره های کمری هستند، وزن سر را تحمل می کنند. تنوع حرکت گردن شامل تکان دادن سر، خم شدن به جلو، عقب و پهلو به پهلو است.

دلایل کمردرد مکانیکی

رگ به رگ شدن و کشیدگی کمر یا گردن
رگ به رگ شدن پشت یا گردن زمانی رخ می دهد که یک رباط ستون فقرات (بندهایی از بافت های قوی که استخوان ها را به هم نگه می دارد) بیش از حد کشیده یا پاره شود. در مقابل، کشیدگی پشت یا گردن شامل اتصال ماهیچه و یا تاندون می شود. شناسایی منبع درد ممکن است دشوار باشد. چه رگ به رگ شدن کمر یا گردن ، بافت های نرم آسیب دیده و با تورم واکنش نشان می دهند و در نتیجه باعث ایجاد درد می شوند. ماهیچه های آسیب دیده ممکن است دچار اسپاسم شوند که می تواند بسیار دردناک باشد. سفتی علامت دیگری است که ممکن است حرکت را دشوار کند.

شکستگی فشاری مهره
این شکستگی ها زمانی اتفاق می افتد که نیروی زیادی باعث فروپاشی جسم مهره می شود. تروما (به عنوان مثال، سقوط) یک علت است، اگرچه این شکستگی ها اغلب با پوکی استخوان همراه است، که باعث از بین رفتن تراکم و استحکام مواد معدنی استخوان می شود. در افراد مبتلا به پوکی استخوان، شکستگی فشاری می تواند به طور خود به خود مانند در هنگام بلند کردن یا خم شدن به جلو رخ دهد. این شکستگی ها معمولا باعث درد ناگهانی و شدید می شوند.

تنگی کانال نخاعی
این وضعیت در ناحیه کمر زمانی ایجاد می‌شود که گذرگاه‌های ریشه عصبی و یا کانال نخاعی باریک می‌شوند. اصطلاح تنگی به معنای باریک است. هنگامی که ساختارهای عصبی فشرده می شوند، علامت غالب درد است. و درد می تواند به یک یا هر دو پا تابیده شود (سیاتیک). این وضعیت معمولاً افراد مسن را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند با تغییرات دژنراتیو همراه باشد که باعث رشد استخوان و/یا بافت به مسیرهای عصبی یا فشرده شدن کانال نخاعی می شود.

سایر دلایل

فتق دیسک
فتق دیسک زمانی اتفاق می افتد که مواد ژل مانند از حلقه بیرونی آسیب دیده بیرون می زنند و اغلب باعث فشرده شدن عصب، تحریک، التهاب و درد می شود. بسته به اینکه در کجای ستون فقرات فتق رخ می دهد، درد ممکن است به بازو یا پا نیز منتشر شود. بی حسی، ضعف و احساس سوزن سوزن شدن ممکن است همراه با درد باشد. 

استئوآرتریت ستون فقرات (اسپوندیلوز)
اسپوندیلوز اصطلاح پزشکی برای استئوآرتریت دژنراتیو نخاعی است و از دلایل کمردرد مکانیکی است. در افراد مسن شایع است. مشابه سایر انواع آرتریت، اسپوندیلوز می تواند مفاصل فاست ستون فقرات را تحت تاثیر قرار دهد – التهاب، سفتی و درد. ممکن است در گردن (اسپوندیلوز گردنی)، وسط پشت (اسپوندیلوز قفسه سینه) و/یا کمر (اسپوندیلوز کمری) ایجاد شود. اسپوندیلوز بخشی از سایر تغییرات دژنراتیو است که باعث تنگی ستون فقرات و فتق دیسک می شود.

اسپوندیلولیستزیس
هنگامی که یک جسم مهره بر روی مهره زیرین به جلو حرکت می کند، تشخیص اسپوندیلولیستزیس است. در حالی که این اختلال بیشتر بر ستون فقرات کمری تأثیر می گذارد، می تواند در گردن رخ دهد. تشخیص شامل درجه لغزش مهره است. درجه ۱ به این معنی است که مهره ۲۵٪ به جلو سر خورده است و درجه ۵ یک لغزش کامل است (اسپوندیلوپتوز). درجه ۵ ممکن است ناشی از شکستگی استخوان باشد که به تثبیت موقعیت بدن مهره کمک می کند. علاوه بر درد، که می تواند شدید باشد، ممکن است اسپاسم عضلانی و علائم سیاتیک ایجاد شود.