کمردرد صبحگاهی

کمردرد شایع است. همچنین اغلب در اول صبح و ابتدای روز احساس می‌شود و به عنوان یک شکایت رایح در بین بسیاری از افراد است.

کمردرد در ابتدای روز معمولا نتیجه خشکی ناشی از استراحت طولانی مدت یا کاهش جریان خون ناشی از خواب است. پس از حرکت، علائم معمولا فروکش می کنند.

دلایل کمردرد صبحگاهی

اسیب دیسک ها
بیماری دژنراتیو دیسک که نتیجه طبیعی پیری و فرسودگی بدن است زمانی رخ می دهد که دیسک های ستون فقرات بین مهره ها شروع به خراب شدن می کنند در این شرایط کمردرد رخ می دهد که ممکن است در ابتدای روز و شروع حرکتی بیشتر احساس شود.

موقعیت نامناسب خوابیدن
وضعیت خواب نامناسب یکی از دلایل بروز کمردرد در ابتدای روز است ، وضعیت نامناسب هنگام خواب به ستون فقرات فشار وارد کرده و سبب بروز اختلال در انجنای طبیعی آن می شود و ریسک بروز کمردرد را در روز بعد افزایش می دهد.

خوابیذن در وضعیت نامناسب همچنین سبب کشسدگی عضلات کمر شده و سایر مفاصل بدن را نیز درگیر می کند.

متخصص توصیه می کنند که به پهلو یا به پشت بخوابید و ترجیحا یک بالش زیر زانوهای خود قرار دهید. 

تشک نامناسب
تشک غیراستاندارد یکی از عوامل خطر برای کمردرد صبحگاهی است ، تشک های کهنه و قدیمی که حمایت مناسبی از ستون فقرات به عمل نمی آورند در این وضعیت مقصرند ۷ با تهیه تشک طبی می توانند از شر کمردرد در ابتدای روز در اما بمانید.

بارداری
کمردرد در دوران بارداری بسیار شایع است، بخصوص در سه ماه سوم بارداری که وزن جنین بالا رفته و فشار زیادی به ستون فقرات مادر وارد می کند ، بارداری همچنین سبب وارد شدن فشار به عضلات کمر شده و ریسک بروز کمردرد صبحگاهی را افزایش می دهد.

انجام تمرینات کششی سبک در ابتدای روز می تواند به تسکین کمردرد در مادران باردار کمک کند.

روشهای درمان

اگر صبح با کمردرد از خواب بیدار می‌شوید، با متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سینوهه در ظفر تهران مشورت کنید ، متخصصان بر اساس علت کمردرد صبحگاهی شما و همچنین میزان درد و سایر شرایط از موثرترین و بهترین روشها برای درمان کمردرد بهره می برند.

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی موثرترین روش در درمان کمردرد و عامل زمینه ای آن است ، فیزیوتراپی با کمک به تسکین علايم بیماران نیاز به انجام جراحی و مصرف داروهای شیمیایی را به حداقل می رساند.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سینوهه در شریعتی از متدها و مدالیته های مختلفی برای کمک به افراد مبتلا به کمردرد بهره می برند.