تزریق اوزون برای دیسک کمر : اوزون درمانی، به عنوان یک درمان بالقوه برای بیرون زدگی دیسک کمر یا فتق دیسک پیشنهاد شده است.

بیرون زدگی دیسک کمر زمانی اتفاق می افتد که ماده ژل مانند درون دیسک ستون فقرات از طریق پارگی یا ضعف در لایه بیرونی به بیرون فشار می آورد و باعث فشرده شدن اعصاب مجاور و در نتیجه درد، بی حسی و سایر علائم می شود. طرفداران اوزون درمانی معتقدند که تزریق گاز ازن به دیسک آسیب دیده می تواند فتق را کوچک کند، التهاب را کاهش دهد و علائم را تسکین دهد.

ازن یک گاز طبیعی است که در هر مولکول از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. هنگامی که به طور مستقیم به دیسک فتق تزریق می شود، حجم قسمت فتق دیسک را کاهش می دهد. همانطور که بخش فتق حجم دیسک کاهش می یابد، فشار روی اعصاب نیز کاهش می یابد که به نوبه خود میزان درد را کاهش می دهد.

برخلاف جراحی ستون فقرات، روش تزریق اوزون به داخل دیسکال باعث آسیب فیزیکی به ستون فقرات نمی شود. همچنین این روش آناتومی دیسک را تغییر نمی دهد، بنابراین احتمال فرسودگی و آسیب دیسک در آینده را افزایش نمی دهد. این روش در واقع سلامت طولانی مدت دیسک را بهبود می بخشد. در مقابل، تمام روش‌های جراحی – از جمله عمل‌های کم تهاجمی مانند دیسککتومی آندوسکوپی، میکرودیسککتومی یا جراحی لیزری – شامل برداشتن یا تبخیر بخشی از دیسک آسیب‌دیده است که ارتفاع و یکپارچگی دیسک را کاهش می‌ دهد.

برخی از مطالعات نتایج مثبتی را با اوزون درمانی برای بیرون زدگی دیسک کمر گزارش کرده اند، از جمله کاهش درد و بهبود نتایج عملکردی.

مزایای تزریق اوزون برای دیسک کمر

کاهش فتق دیسک: محققان معتقدند که تزریق اوزون می تواند مواد فتق دیسک را کوچک کند و منجر به رفع فشار ریشه های عصبی و به طور بالقوه کاهش درد و سایر علائم مرتبط با بیرون زدگی دیسک کمر شود.

اثرات ضد التهابی: تصور می‌ شود که اوزون درمانی دارای خواص ضد التهابی است که ممکن است به کاهش التهاب اطراف دیسک آسیب‌ دیده و تسکین درد همراه کمک کند.

اثرات ضد درد: اوزون درمانی ممکن است دارای خواص ضد درد باشد که می تواند به کاهش درد در ناحیه آسیب دیده کمک کند.

بازسازی بافت: برخی از محققان این حوزه معتقدند که تزریق اوزون می‌تواند باعث بازسازی و بهبود بافت در دیسک آسیب‌دیده شود و به طور بالقوه به بازیابی عملکرد دیسک کمک کند.

سایر مزایا

تزریق ازون برای دیسک کمر بدون خطرات یا عوارض جانبی مرتبط با جراحی، فتق دیسک را به اندازه جراحی موفقیت آمیز درمان می کند. این یک روش سرپایی یک روزه است که مانند جراحی ستون فقرات به زمان توقف قابل توجهی نیاز ندارد. روش تزریق دیسک اوزون خطر “سندرم جراحی شکست خورده کمر” را که در بیش از ۲۵٪ از افرادی که تحت عمل جراحی ستون فقرات قرار می گیرند ایجاد می شود، ندارد. علاوه بر این، از آنجایی که آناتومی دیسک را تغییر نمی دهد، در صورت لزوم می توان روش تزریق دیسک ازن را با خیال راحت تکرار کرد.

 

 

بیشتر بخوانید :

اوزون تراپی برای زانودرد

ازن درمانی چیست؟

اوزون تراپی برای آرتروز دست

تاثیر اوزون در درمان زانودرد

اوزون درمانی برای آرتروز زانو

درمان دیسک کمر با تزریق اوزون